Samoživitelka Romana, Hanka z ubytovny i nezaměstnaná Jana našly bezplatnou pomoc v Nymburku

Dostat se do těžké situace může každý. Stalo se to kupříkladu samoživitelce Romaně, matce dvou chlapců mladšího školního věku, která výživné dostává jen na jednoho z nich. S otcem mladšího syna zažívala domácí násilí, bojí se výživné s ním řešit. S dětmi bydlela různě po známých, situace se zhoršila, když jí jeden měsíc výživné složenkou nepřišlo. Zjistila, že ji předešlý pronajímatel zrušil v bytě trvalý pobyt, a tak jí nemohlo být vyplaceno, byla na dně. Pomohlo jí Respondeo.

„Bylo štěstí, že v té době zrovna běžela celonárodní sbírka potravin, které jsme se jako organizace také zúčastnily. Rodina tak získala dostatečné množství potravin a drogerie. S tím mohla překlenout to nejhorší období,“ uvedla vedoucí programu rodin zmíněné organizace Mirka Vokounová Krepčíková. Pro rodinu se podařilo najít malý byt, kde je již přihlášena k trvalému pobytu. Podařilo se také vyřídit příspěvek na bydlení. Teď už Romaně chybí jenom práce, která by pomohla ke zlepšení finanční situace rodiny, což je v době covidu a následných pandemických opatření nelehký úkol.

Domácí násilí může přerůst ve stalking. Pomoci může intervenční centrum!

Do úzkých se dostala také Hanka, která s manželem a dvěma dětmi žila na ubytovnách. „Ubytovna je hygienicky nevhodná pro bydlení takto malých dětí. Špinavá společná kuchyňka s ostatními obyvateli, kde se věčně ztrácí jídlo ze společné lednice. O společné koupelně ani nemluvě. Navíc nemáme ani smlouvu na bydlení,“ řekla Respondeu. Sociální pracovnice se zaměřila na pomoc hledání stabilního zaměstnání pro otce dětí a vhodného ubytování pro celou rodinu. Zaměstnání se podařilo najít v nedalekém podniku, povedlo se najít i bydlení.

Důležitá je i pomoc po psychické stránce

Respondeo, které má sídlo v Nymburku (nám. Přemyslovců), se snaží bezplatně pomáhat rodinám, kde často děti a jejich rodiče žijí v nevyhovujících podmínkách a chudobě. Cílem aktivit, podpořených z dotačního programu Rodina Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, je, aby děti mohly zůstat doma se svými blízkými, a přitom nijak nestrádaly. Organizaci se to daří například i díky pomoci Nadačního fondu Albert.

Občanská poradna pomáhá v době covidu zaměstnancům, kteří mají pochybnosti

Někdy je pomoc v rodinách potřebná i po psychické stránce, zvlášť v současném pandemickém stavu. Kupříkladu Jana v období karantény přišla o několik příbuzných. Ze všeho byla vyčerpaná a nezvládala s dětmi distanční výuku. Respondeo jí nabídlo bezplatnou psychoterapii, která jí pomohla postupně se se ztrátou vyrovnat. Sociální pracovnice Respondea spolupracovala se školou i dětmi, aby zvládaly školní online výuku a úkoly.

12.5.2021
Basketbalisté Nymburka vstoupili do semifinálové série Kooperativa NBL vítězně, když doma udolali Brno 85:64. Druhý...
12.5.2021
V úterý večer napadl v nymburské nemocnici neznámý pachatel zdravotní sestru lopatou. Žena skončila v...
6.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
6.5.2021
Kino projektoval světoznámý architekt Osvald Polívka (1859–1931), autor řady nymburských významných budov, mimo jiné je...
20.4.2021
Ve středních Čechách způsobila ptačí chřipka největší škody na Nymbursku, kde zasáhla komerční chovy. Bylo...
9.4.2021
Pokud má zaměstnanec jakékoliv pochybnosti o postupu zaměstnavatele, ať se jedná o pozastavení výroby nebo...
7.4.2021
Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvítězili na hřišti Dinama Sassari 91:73 a připsali si čtvrté...
31.3.2021
Lukáš Palyza je ostříleným hráčem, jeden ze tří třicátníků v týmu, který má za sebou...
30.3.2021
Město nyní nabízí občanům možnost přispět na rekonstrukci a posunout ji o krok dál. Kdo...
30.3.2021
Péče o stromy vychází z pasportu zeleně. Na něj navazuje projekt Revitalizace zeleně města, který...
29.3.2021
Nemůžeme si být odhady jisti, jak dlouho ještě v rámci školství i tělovýchovy potrvají kvůli...
Reklama