11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

O jednom z nejstarších alkoholických nápojů na světě se věřilo se, že má zázračné účinky. Proč dnes upadl téměř v zapomnění

Medovina je známa jako bájný nápoj starých Slovanů. Spojujeme ji se starými českými pověstmi. Ve skutečnosti však byla rozšířena po celé Evropě. Popíjeli ji Keltové i Vikingové.

Medovina je jedním z nejstarších alkoholických nápojů v dějinách lidstva. Výroba nápojů ze zkvašeného medu je doložena už v nejstarších kulturách. Med byl prvním koncentrovaným sladidlem, které bylo možné získat ještě před rozvojem zemědělství. Medovina byla nápojem druidů, germánských králů a vikingských nájezdníků. Starověkým Řekům a Římanům byla medovina také známá. Med ovšem používali k doslazování trpkého vína. Míchali ze dvou třetin víno a z jedné třetiny čerstvý med. Nejednalo se tedy o kvašenou medovinu, ale o doslazené víno, které se popíjelo jen v menším množství.

Co je dobré mít na paměti, když budete chtít vyzkoušet konopnou mast. Přinášíme několik užitečných rad

Rozšíření v Evropě

Medovina byla velmi běžná ve zbytku Evropy, kde se vinná réva pěstovala daleko méně a obilí bylo třeba využívat spíše jako potravinu než jako slad na pivo. Medovina byla od pradávna považována za zdroj života, moudrosti, odvahy a síly. Národy severních a západních oblastí Evropy znaly chov včel a vyráběly medovinu. Stejně tak jako Keltové, Dákové a Langobardi. Rovněž ugrofinští Maďaři, když dorazili do svých nových podunajských sídlišť, uměli medovinu vykvasit.

České země

V Českých zemích byla medovina základním a nejrozšířenějším kvašeným nápojem. Český kníže Soběslav I. provedl několik opatření týkajících se konzumace medoviny. Karel IV. zavedl celní a daňová pravidla pro obchod s medem. Ještě před husitskými válkami bylo možno hledat občerstvení u krčmářů trojího druhu: u vínaře, šenkéře piva nebo u šenkéře medu. V polovině sedmnáctého století bylo v Chebu v provozu třináct sklepů na výrobu medoviny. Město patřilo k nejznámějším producentům tohoto moku. České země byly během 11. a 12. století významným vývozcem medoviny.

V bitvě u Chlumce 18. února 1126 Češi zase jednou porazili Němce. Jak vítězství využil český kníže?

Postupný úpadek

Později začala v Čechách výroba medoviny upadat. Postupně došlo k hluboké recesi, která prakticky v celé Evropě vedla k tomu, že tento nápoj se postupně vytratil z povědomí. Nižší výroba medoviny v 18. a 19. století mohla být výsledkem nedostatku medu. Odklon od konzumace medoviny mohl také způsobit nárůst poptávky po sladkých vínech. Dalším důvodem mohla být nevyrovnaná kvalita medoviny. Mírné globální oteplení umožnilo rozšíření pěstování vína i do severnějších částí Evropy. Víno se tak stalo všeobecně oblíbeným nápojem. V průběhu 12. století došlo k rozšíření nových druhů alkoholických nápojů, především destilátů. Medovina byla tedy postupně vytlačena na okraj zájmu a do popředí se dostaly jiné nápoje.

 

Štiplavý křen není jen chutná příloha k párku s hořčicí. K léčení neduhů ho používaly už naše babičky

Včera, 17:30
Na podzim roku 1632 se Albrecht z Valdštejna rozhodl se svou armádou přezimovat v protestantském Sasku, které...
Včera, 16:00
V Rusku se už dlouhou dobu bouří poddaní. Ale jen jednomu z nich se podaří...
Včera, 14:00
Rady, tipy a vychytávky z minulého století neztrácí lesk ani dnes. Malý domácí lexikon z roku 1980...
Včera, 13:33
Za svou odvahu se dočkal David Michaljak (26) ocenění. Prezident Miloš Zeman mu udělil medaili...
Včera, 11:46
V roce 1956 se Marie Uchytilová zúčastnila veřejné soutěže na podobu jednokorunové československé mince. Její...
Včera, 11:30
Takový je nemilosrdný verdikt životopisců trestance jménem Henri Charrière přezdívaného podle tetování na hrudi Motýlek (Papillion)....
Včera, 10:00
Podzimní krajina přímo vybízí k výletům. Nemusíte řešit jarní bláto a rozbředlé cesty. Nemusíte řešit...
Včera, 08:00
Bez nadsázky můžeme říct, že brambory jsou nejlepším potravinovým koncentrátem na světě. Jejich hlavní zásobní...
15.11.2019
Stačí se do nich jenom začíst a podlehnout kouzlu starých časů, které rozhodně nebyly „zlaté“....
Ilustrační foto.
15.11.2019
Světová ekonomika letos poroste nejslabším tempem od recese před deseti lety. Ekonomický růst podle Mezinárodního...
Reklama