6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

O jednom z nejstarších alkoholických nápojů na světě se věřilo se, že má zázračné účinky. Proč dnes upadl téměř v zapomnění

Medovina je známa jako bájný nápoj starých Slovanů. Spojujeme ji se starými českými pověstmi. Ve skutečnosti však byla rozšířena po celé Evropě. Popíjeli ji Keltové i Vikingové.

Reklama

Medovina je jedním z nejstarších alkoholických nápojů v dějinách lidstva. Výroba nápojů ze zkvašeného medu je doložena už v nejstarších kulturách. Med byl prvním koncentrovaným sladidlem, které bylo možné získat ještě před rozvojem zemědělství. Medovina byla nápojem druidů, germánských králů a vikingských nájezdníků. Starověkým Řekům a Římanům byla medovina také známá. Med ovšem používali k doslazování trpkého vína. Míchali ze dvou třetin víno a z jedné třetiny čerstvý med. Nejednalo se tedy o kvašenou medovinu, ale o doslazené víno, které se popíjelo jen v menším množství.

Co je dobré mít na paměti, když budete chtít vyzkoušet konopnou mast. Přinášíme několik užitečných rad

Rozšíření v Evropě

Medovina byla velmi běžná ve zbytku Evropy, kde se vinná réva pěstovala daleko méně a obilí bylo třeba využívat spíše jako potravinu než jako slad na pivo. Medovina byla od pradávna považována za zdroj života, moudrosti, odvahy a síly. Národy severních a západních oblastí Evropy znaly chov včel a vyráběly medovinu. Stejně tak jako Keltové, Dákové a Langobardi. Rovněž ugrofinští Maďaři, když dorazili do svých nových podunajských sídlišť, uměli medovinu vykvasit.

České země

V Českých zemích byla medovina základním a nejrozšířenějším kvašeným nápojem. Český kníže Soběslav I. provedl několik opatření týkajících se konzumace medoviny. Karel IV. zavedl celní a daňová pravidla pro obchod s medem. Ještě před husitskými válkami bylo možno hledat občerstvení u krčmářů trojího druhu: u vínaře, šenkéře piva nebo u šenkéře medu. V polovině sedmnáctého století bylo v Chebu v provozu třináct sklepů na výrobu medoviny. Město patřilo k nejznámějším producentům tohoto moku. České země byly během 11. a 12. století významným vývozcem medoviny.

V bitvě u Chlumce 18. února 1126 Češi zase jednou porazili Němce. Jak vítězství využil český kníže?

Postupný úpadek

Později začala v Čechách výroba medoviny upadat. Postupně došlo k hluboké recesi, která prakticky v celé Evropě vedla k tomu, že tento nápoj se postupně vytratil z povědomí. Nižší výroba medoviny v 18. a 19. století mohla být výsledkem nedostatku medu. Odklon od konzumace medoviny mohl také způsobit nárůst poptávky po sladkých vínech. Dalším důvodem mohla být nevyrovnaná kvalita medoviny. Mírné globální oteplení umožnilo rozšíření pěstování vína i do severnějších částí Evropy. Víno se tak stalo všeobecně oblíbeným nápojem. V průběhu 12. století došlo k rozšíření nových druhů alkoholických nápojů, především destilátů. Medovina byla tedy postupně vytlačena na okraj zájmu a do popředí se dostaly jiné nápoje.

 

Štiplavý křen není jen chutná příloha k párku s hořčicí. K léčení neduhů ho používaly už naše babičky

Před 58 minutami
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Včera, 16:00
Podle průzkumu více než dvě třetiny řidičů zažily v posledních pěti letech technický problém, kvůli...
Reklama