O titul Historické město roku se za Moravskoslezský kraj v celostátním kole bude ucházet Příbor na Novojičínsku. Ocenění už město získalo v roce 2015, řekla mluvčí ostravské pobočky Národního památkového ústavu Petra Batková. Soutěž bude vyhodnocena v dubnu. Ocenění se uděluje za nejlepší regeneraci městských památkových rezervací a městských památkových zón. Vyhlašuje ji ministerstvo kultury, ministerstvo pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
„V únoru a březnu se uskuteční celostátní hodnocení a 18. dubna pak bude v Praze slavnostní vyhodnocení celé soutěže,“ řekla Batková. Dodala, že Příbor se do Programu regenerace zapojil již v roce 1993. Dvakrát bylo město nominováno do celostátního kola a v roce 2015 získalo ocenění Historické město roku, a to především díky dokončení obnovy areálu piaristického kláštera spolu s klášterními zahradami.
Tentokrát nominace souvisí s dokončenou celkovou obnovou budovy radnice, obnovou exteriéru rodného domu Sigmunda Freuda a restaurováním vitrážového okna v presbytáři kostela svatého Kříže. „Dále se pokračovalo s obnovou fasády budovy fary, včetně zhotovení vstupních dveří dle historické ikonografie,“ doplnila Batková.
Nejnáročnější stavební akcí města byla kompletní obnova a rekonstrukce funkcionalistické radnice z let 1936–1938. Město ji rozdělilo do tří etap. „Cílem bylo zlepšení technického stavu budovy, zajištění bezbariérového přístupu, ale především zachování a rehabilitace památkových hodnot objektu,“ řekla dozorující památkářka Markéta Jurašková. Další významnou stavební akcí města byla obnova rodného domu Sigmunda Freuda. Navázala na novou výtvarnou a interaktivní expozici Freudovy pravnučky Jane McAdamové Freudové nazvanou Muzeum myšlení.
Soutěž o titul Historické město roku se koná od roku 1995. Do Moravskoslezského kraje putoval celostátní titul třikrát. Poprvé zásluhou města Nového Jičína, které se stalo historickým městem roku 2001, dále pak Příbora za rok 2015 a Štramberka za rok 2019.
zdroj: ČTK