24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

O trůny se bojovalo vždycky. A ten španělský byl pořádně lákavá kořist

Další fotky

Větve evropských královských dynastií se potkávají, splétají a zase rozcházejí. Když některá z nich odumře, ihned se na její místo začne drát některá jiná. Roku 1700 takto úmrtím bezdětného krále Karla II. osiřelo španělské království.

Reklama

Situace byla o to komplikovanější, že zesnulý král měl rodem blízko k Habsburkům, nakonec on sám byl posledním výhonkem španělské habsburské rodové větve. K francouzským Bourbonům měl ale podobně blízko z důvodu četných příbuzenských vztahů. A nedokázal se rozhodnout, z kterého rodu si vybere svého následníka.

Nesmírně schopný a pracovitý španělský král Filip II. Habsburský doplatil na příbuzenské sňatky

Francouzský král Ludvík XIV. (známý jako Král Slunce) proto vzal věc sám do ruky a hodlal na uvolněný trůn dosadit Filipa z Anjou, svého vnuka a zároveň prasynovce Karla II. Podle názoru Leopolda I. Habsburského, českého a uherského krále a římského císaře, se však měl stát novým španělským králem jeho druhorozený syn, shodou okolností rovněž Karel. Svého záměru se nechtěl ani jeden panovník vzdát. a tak roku 1701 po řadě bezvýsledných jednání vypukla tzv. válka o španělské dědictví, největší ozbrojený střet 1. poloviny 18. století.

Habsburské prokletí, krásná a modrooká Jana I. Kastilská, řečená Johana Šílená

V jeho rámci se 13. srpna 1704 odehrála bitva u Höchstädtu v Bavorsku, kde na sebe narazilo spojené anglo-císařské vojsko a vojsko Francie s bavorskou podporou, kterému veleli dva navzájem se nesnášející maršálové Marsine a Tallard. Bitva začala už v 6 hodin ráno překvapivým přechodem asi 4000 marlboroughových jezdců přes říčku Nebel po předem připravených můstcích a jejich útokem na francouzské levé křídlo. Evžen Savojský velící rakouskému vojsku zatím na svém úseku odhodlaně čelil francouzskému útoku. Rozhodující zvrat měl nastat po útoku vévody z Marlborough na střed francouzské formace. Jeho první vlnu však Francouzi odrazili. Vévoda se poté osobně postavil do čela svých jednotek a za podpory císařské jízdy a po útoku anglického jezdectva se mu podařilo přimět francouzskou jízdu nejprve k ústupu a nakonec k útěku. Zdolání francouzské pěchoty, která zůstala na bojišti osamocena, potom zůstalo jen otázkou času.

„Černá ovce“ Habsburků. Císař a král Maxmilián II. nesympatizoval s katolickou církví

Francouzi měli v této bitvě na 40 000 padlých, raněných, zajatých a zběhlých vojáků. Do zajetí upadl také francouzský maršál Tallard, zatímco maršálovi Marsinovi se podařilo včas utéct. Ztráty druhé strany byly o poznání menší, 13 000 padlých a raněných. Vyčerpaní císařští a angličtí vojáci už nepřítele po bitvě dál nepronásledovali, spokojili se s tím, že ukořistili většinu děl a celý francouzský tábor včetně vozů, tažných koní, proviantu a především 34 luxusních kočárů a francouzskou válečnou pokladnu.

Nad Evropou se stáhla mračna a Napoleon udeřil. Znáte osudy Habsburků?

Slavné anglicko-císařské vítězství u Höschstädtu znamenalo v celé válce o španělské dědictví rozhodující obrat. Francie musela ustoupit a nedokázala se ani spojit s dalším nepřítelem Rakouska, sedmihradským knížetem Františkem II. Rákoczim a společně vzít Vídeň „do kleští“. Rákoczi navíc musel po prohraných bitvách s Rakouskem u Trnavy roku 1704 a u Trenčína roku 1708 na další výboje do středu Evropy zapomenout. Španělským králem se jako Karel III. stal skutečně syn Leopolda I., ale již roku 1711 se španělského trůnu vzdal ve prospěch francouzského kandidáta, Filipa z Anjou, a to výměnou za některé španělské državy. Získal tak Španělské Nizozemsko (dnešní Belgii), na Apeninském poloostrově Neapolsko a Milánsko a Sardinii. Do našich dějin se zapsal především jako otec císařovny Marie Terezie.

FOTO: Bitva u Höchstädtu 1704

Bitva u Höchstädtu 1704 - Robert Alexander Hillingford – Vévoda Marlborough u Blenheimu (konec 19. století) – wikipedieBitva u Höchstädtu 1704 - Evžen Savojský jako vítěz nad Turky. Obraz Van Schuppena. wikiBitva u Höchstädtu 1704 - Bitva u Höchstädtu – WikiwandBitva u Höchstädtu 1704 - Bitva u Höchstädtu, postavení na začátku bojů – wikipedieBitva u Höchstädtu 1704 - Francouzský maršál Tallard – www.wikigallery.org
Další fotky
Bitva u Höchstädtu 1704 - DIGITAL CAMERABitva u Höchstädtu 1704 - Bombardér RAF Bristol Blenheim – Wikimedia CommonsBitva u Höchstädtu 1704 - preview_bristol-blenheim_src_1 wiki

Slavné vítězství Angličanů u Höchstädtu rezonovalo v britských dějinách ještě o více než 200 let později. Došlo k němu v prostoru mezi Höchstädtem a Blindheimem (Blenheimem) u soutoku Dunaje s říčkou Nebel a jméno Blenheim se v britských válečných dějinách objevuje opět koncem 30. let, když je jím v té době pokřtěn dvoumotorový bombardér britského královského letectva „Bristol Blenheim“. V britském letectvu sloužily tyto stroje v Evropě až do podzimu 1942, na jiných místech až do vyčerpání stavů.

 

Před 38 minutami
Moderní doba je podivná a ženy mají nejrůznější fígle, jakými z muže vymámit peníze navíc. Nechme...
Před 2 hodinami
José Gabriel Condorcanqui Noguera, Túpac Amaru II. se prohlásil přímým dědicem z královské krve Inků....
Dnes, 14:00
Už je to 18 let, kdy skončilo jeho druhé prezidentské období, jeho hříchy, hříšky a...
Dnes, 11:30
Pronikavý, pichlavý pohled, který proniká do hloubi duše. Před jeho očima uhýbá i král. Hypnotizuje...
Dnes, 10:00
A už před více jak 60 lety. Inspirací se mu stal vyřazený armádní Jeep Willys...
Dnes, 08:00
Steve Jobs, vlastním jménem Steven Paul Jobs – zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy...
Včera, 17:30
Ne každý den v týdnu má svůj protějšek v názvu místa. Bohužel. Ale i přesto...
Včera, 17:30
Jestli si ještě užíváte pohlavní styk klasickým způsobem, jste dávno za zenitem. Z britského průzkumu Global...
Včera, 16:00
Hrozba, která v těle spí desítky let? To je žloutenka typu C. Jedná se o...
Včera, 14:00
Stal se pojmem už kvůli svému značně nevojensky znějícímu jménu. Hrůzu však o to menší...
Reklama