25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

O víkendu začala na železnici turistická sezona

V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje tak po zimní přestávce opět vyjedou výletní a historické vlaky a také cyklovlaky. Během turistické sezony budou posíleny i některé pravidelné vlakové a autobusové spoje do turistických oblastí.

Reklama

Nová turistická sezona začala na Posázavském pacifiku, dále je obnoven sezonní provoz spěšného vlaku Český ráj přes Nymburk, Kopidlno a Jičín do Turnova nebo vlak Cyklo Brdy z Prahy do Příbrami a Březnice. V tomto případě se jedná s Jihočeským krajem o jeho prodloužení do Blatné. Situaci v Posázaví zatím stále komplikuje výluka. Až do konce června dojedou všechny vlaky jen do Ledečka. Ze Sázavy dál do Zruče nad Sázavou jezdí náhradní autobusy.

Na svou trať také vyjel tzv. Cyklohráček, který je určen zejména pro rodiny s dětmi a jezdit bude na Okoř a do Slaného. Letos se zvýší počet jízd, které mají svůj cíl až v železničním muzeu ve Zlonicích – Cyklohráček sem bude zajíždět dvakrát za měsíc.

Od 30. března začnou jezdit také historické vlaky dopravce KŽC, které vyrazí například na Křivoklát, do Mšena nebo do Prachovských skal. Turisté se v nich svezou zejména historickými motorovými vlaky vyrobenými v Československu.

Provoz turistických vlaků finančně podpořily Středočeský kraj i Praha, jejich příspěvek na historické vlaky KŽC dohromady činí deset milionů korun. „Turistické vlaky jsou další možností, jak přilákat v rámci regionální dopravy na železnici další cestující, kteří se postupně z výletních vlaků mohou přesunout i do klasické dopravy,“ uvedl náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Ani letos nebudou chybět speciální železniční akce pro vlakové fanoušky. Novinkou jsou okružní jízdy parního vlaku s historickými vozy ze 40. a 50. let, který bude jezdit na vybraných pražských tratích. Vlak pojede celkem čtyřikrát. Mezi další připravované akce patří například Kozel expres, který bude jezdit z pražského hlavního nádraží do velkopopovického pivovaru, Den dětí v Braníku, Mikulášské jízdy Prahou a další jízdy. V dubnu se v Kralupech nad Vltavou uskuteční Středočeský železniční den, v září pak na pražském Smíchově proběhne Den železnice. A v neděli 22. září bude v rámci oslav 125. výročí Sedlčanky vypraven z Prahy přes Olbramovice do Sedlčan a zpět parní vlak.

Na všechny výletní i historické vlaky platí kromě jízdenek dopravců i jízdné Pražské integrované dopravy.

Veletržní palác čeká razantní změna. Národní galerie vypsala architektonickou soutěž

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama