6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Občané Úval se postavili za svou kronikářku Lenku Mandovou, zastupitelé města ji neodvolali

Rada města Úvaly se ve čtvrtek 31. ledna pokusila odvolat kronikářku Lenku Mandovou. Jednání se zúčastnilo mnoho místních, kteří se za ni postavili. Zastupitelé nakonec odhlasovali, že kronikářka má upravit kroniku za rok 2016 a předložit kroniky za roky 2017 a 2018. Po prostudování se zastupitelé rozhodnou, zda kronikářku odvolají a vypíšou výběrové řízení.

Reklama

S návrhem na odvolání Mandové z funkce kronikářky města vystoupil jménem Rady města Úvaly starosta Petr Borecký. Vytýkal jí chyby v kronice za rok 2016, která by podle něj měla být psána „bez emocí“, radní Ludmila Milerová později dodala, že chybně byla uvedena některá čísla. Na to zástupci opozice, veřejnosti i Mandová reagovali, že kronikářka čerpá z podkladů výborů, komisí nebo Rady města. Pokud bude dostávat kvalitní podklady, do kroniky je bezchybně zanese. Opoziční zastupitelka Zdeňka Havránková se odvolala na slova Tomáše Hromádky, který se profesionálně zabývá metodikou psaní kronik. Ten kroniku za rok 2016 důkladně prošel a uvedl, že velmi oceňuje „přehlednost a zajímavost celého zápisu“, tak by měl podle něj zápis do kroniky vypadat. Upozornil pouze na technické nedostatky, které lze bez problémů odstranit.

Rodný domek Marie Majerové v Úvalech má být zbourán

Kronikářku podpořila letopisecká komise

Veřejnost i opozice Radě města vytkly, že kronikářka a letopisecká komise byla na výtky upozorněna (či na to, co se vedení města nelíbilo v kronice za rok 2016) až 16. ledna 2019. Na výtky starosty Boreckého a radní Milerové, že o problematice místního koupaliště, které od roku 2015 navzdory referendu není v provozu, psala v kronice moc obšírně (od založení roku 1941). Zastupitelka Havránková reagovala, že se jedná o badatelskou práci, která je přílohou kroniky, a podle slov Hromádky je jejím obohacením. Občané se ptali, jaké konkrétní chyby v kronice lze uvést, zda někdo ze zastupitelů prošel v posledních letech školením o kronikách. Dva radní z politických stran, které podle slov Mandové nedodaly pro kroniku žádné podklady, byli dotazováni na vztah ke kronice. Vedení města mělo problém s tím, jak Mandová o koupališti píše, nicméně letopisecká komise, s kterou spolupracuje, se za jí uvedené informace postavila. Na obhajobu Mandové vystoupila i její dcera Michaela, která řekla, že „maminka žije městem Úvaly“, pro které léta pracuje, a to většinou zdarma nebo za velmi malý peníz. Zdůraznila, že Mandová je historička, bohemistka a germanistka, kronice se věnuje denně a město by někoho podobně kompetentního těžko hledalo.

Důležitá je vzájemná komunikace

Vedení města původně navrhlo, že Mandová bude odvolána a bude vypsáno výběrové řízení na nového kronikáře, koaliční zastupitelka Dana Poláková nakonec po obšírné diskusi podala protinávrh, aby Mandová mohla dokončit kroniky 2016, 2017 a 2018 s tím, že pak se uvidí, co dál. Pro návrh hlasovalo jedenáct zastupitelů, tedy i včetně některých koaličních, tři zastupitelé – včetně starosty – se hlasování zdrželi. Nehlasovatelným se tak stal jak původní návrh o odvolání, tak protinávrh Havránkové, že zastupitelstvo nedostalo k projednání případného odvolání dostatečné podklady. Mandová v průběhu diskuse řekla, že nejprve jí dělaly problémy některé funkce počítače, vše se naučila, navíc zpočátku neznala strukturu městského úřadu. Omluvila se za chyby a řekla, že v kronikách 2017 a 2018, které má rozpracované, se jich již snažila vyvarovat. Důležitá je podle ní komunikace a to, aby dostávala kvalitní podklady. V rámci jednání také padlo, že chyby v kronikách se objevily i v minulosti, vždy se opravily, záleží jen na dobré vůli.

FOTO: Kronikářka Úval Lenka Mandová a rodný dům Marie Majerové

Kronikářka Úval Lenka Mandová a rodný dům Marie Majerové - All-focusKronikářka Úval Lenka Mandová a rodný dům Marie Majerové - All-focusKronikářka Úval Lenka Mandová a rodný dům Marie Majerové - All-focusKronikářka Úval Lenka Mandová a rodný dům Marie Majerové - All-focusKronikářka Úval Lenka Mandová a rodný dům Marie Majerové - All-focus
Další fotky
Kronikářka Úval Lenka Mandová a rodný dům Marie Majerové - All-focus

Boří mýty o Marii Majerové

Historička, bohemistka a germanistka Lenka Mandová působila v minulosti jako středoškolská profesorka, dnes pracuje jako lektorka německého jazyka a turistická průvodkyně, pro město uspořádala přednášky a každoročně naučnou vycházku. Napsala městem schválené kroniky 1990, 1991, v měsíčníku Život Úval, kde pracovala 11 let jako vedoucí redaktorka, publikuje úvahy o demokracii a historii. Je členkou sdružení Dilia. Letos ji Rada města Úvaly nejmenovala členkou letopisecké komise, kde působila od roku 2004.

Loni město vydalo její publikaci „Českoslovenští legionáři a Úvaly“. Brzy by měla být v distribuci její kniha mapující na kulturně-politickém pozadí život a literární dílo úvalské rodačky spisovatelky Marie Majerové (1. 2. 1882 Úvaly – 16. 1. 1967 Praha). Tato její práce může zbořit různé mýty. Majerovou v ní i „polidšťuje“, píše, že vládla krásnou češtinou, byla velkou bojovnicí za ženskou emancipaci, z mužů si dokázala vzít to nejlepší – třeba impresionismus Fráni Šrámka. Po vyloučení z Komunistické strany Československa v roce 1929 jí vynikající literární historik Václav Černý nabídl práci šéfredaktorky v legionářské revue Čin. Mandová odsoudila na pozadí reálií prokomunistickou poválečnou činnost úvalské rodačky. Dnešní literární vědci vyzdvihují přínos Majerové moderní dětské literatuře, roku 1947 jmenovanou národní umělkyni řadí k úspěšným českým spisovatelkám.
„Rodný dům Marie Bartošové (pseudonym Majerové) se nachází na dnešním úvalském náměstí Arnošta z Pardubic, číslo popisné 18, je beze změny, jen na konci 19. století došlo k jeho úpravám,“ uvedla Mandová pro Náš REGION. Dnes je v přízemí domu, kde kdysi v řeznictví a uzenářství prodávala spisovatelčina maminka, občanská záložna, dříve trafika. Současné vedení města plánuje dům zdemolovat, na jeho místě „vyroste“ moderní městská knihovna a společenské centrum.

Před 37 minutami
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Včera, 16:00
Podle průzkumu více než dvě třetiny řidičů zažily v posledních pěti letech technický problém, kvůli...
Reklama