11℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Obchodoval s diamanty, věřil v nadřazenost Anglosasů a dal jméno celé jedné zemi. A taky byl nejspíš gay

Další fotky

Cecil Rhodes zemřel 26. března 1902 a jeho jméno se stalo prakticky synonymem pro kolonialismus a apartheid. Skálopevně věřil, že jedině Britské impérium a Britové jsou schopni vést svět k pokroku a že se nesmí tomuto úkolu vyhnout. Většina jeho snů a plánů se ale nesplnila, a pokud ano, později se zhroutily.

Reklama

Cecil John Rhodes se narodil 5. července v rodině vikáře, vyrostl v Anglii a byl často nemocný. Když mu bylo 17 let, rodina ho poslala do Jižní Afriky v naději, že se mu v tamějším podnebí zlepší zdraví. Rhodes tam v Kimberley v roce 1871 ve svých osmnácti letech začal podnikat v obchodě s diamanty. Za dvě desetiletí jeho společnost „De Beers“, založená v roce 1888, ovládala 90 % světové produkce diamantů. Roku 1880 se stal poslancem a v britské vládě ho podporoval Joseph Chamberlain, otec „Mnichovana“ Nevilla Chamberlaina. O deset let později se Rhodes stal na šest let předsedou vlády Kapské kolonie (1890 – 1896). Pro Británii získal území Bečuánska, které bylo na jeho počest pojmenováno Rhodesie. Jeho největší sen, a zároveň i sen mnohých obyvatel britské říše, se mu ale uskutečnit nepodařilo. Nešlo o nic menšího než o postavení železnice z Kapského Města do Káhiry, a to samozřejmě britské železnice. Zůstal jen zakreslený na mapě, znázorněný červenou linkou, protože britská území byla na politických mapách vždy značena červenou nebo růžovou barvou. Realizovat tento projekt se ostatně nepodařilo dodnes.

Rekordní inflace a vyvlastnění půdy bez náhrady aneb vláda komunisty Mugabeho v Zimbabwe

Jedním ze základních kamenů Rhodesova světonázoru v politice i obchodu bylo jeho přesvědčení, že anglosaská rasa byla, jak prohlásil roku 1895, „první rasou na světě, a proto čím větší kus světa ovládneme, tím je to lepší pro lidstvo. Jsem pro neustálé rozšiřování Britského impéria, aby se jednoho dne dostal celý civilizovaný svět pod britskou vládu.“

Rhodes chtěl z Britské říše udělat supervelmoc a všechna dominia, včetně Kanady, Austrálie, Nového Zélandu, Kapské kolonie by byly zastoupeny v britském parlamentu. Věřil, že Velká Británie (včetně Irska), Spojených států a Německa spolu ovládnou svět, a tak zajistí trvalý mír. Dokonce uvažoval o založení tajné společnosti, která by pomáhala tento cíl uskutečnit. Někdy se o Rhodesovi mluví i jako o „architektovi apartheidu“.

Hříchy černé madony. „Matka národa“ Winnie Mandelová šokovala svět upalováním zaživa i mučením dětí

Cecil Rhodos se nikdy neoženil, vždy říkal, že má plné ruce práce a nemohl by být své ženě oddaným manželem. Postupem času přišli historici s teorií, že Rhodos byl homosexuál, který se zamiloval do svého asistenta Nevilla Pickeringa. Rhodes jmenoval Pickeringa jediným vykonavatelem své poslední vůle. Po jedné nehodě dostal Pickering otravu krve. Rhodes jej šest týdnů ošetřoval s nadějí, že se uzdraví, ale Pickering mu nakonec zemřel v náručí.

Hrozí USA zimbabwizace? Na svůj rasistický výrok přední ekonom tvrdě doplatil

Koloniální homosexuální vztah zahrnoval jak „platonická“ přátelství, tak vášnivé fyzické vztahy, krátká setkání i dlouhodobější partnerství. Some European men sought European partners; Někteří evropští muži dávali přednost evropským partnerům, other preferred ‚natives.‘ jiní preferovali domorodce. Sex měl mnoho podob – od ležérního, souhlasného, dohodnutého uspokojení a vzájemnou věrnost až po nezkrotnou touhu, promiskuitu, surové zacházení a znásilnění. Neexistoval jednoznačný model koloniální homosexuality. Traduje se, že slavný africký cestovatel Henry Morton Stanley udržoval důvěrné přátelství se svým domorodým sluhou Kabulu.

15 překvapujících faktů o Nelsonu Mandelovi. Byl to jihoafrický bojovník proti apartheidu, nebo terorista?

V posledních letech života se Rhodes seznámil s polskou princeznou Catherine Radzwill (1858 – 1941). Princezna si vyfabulovala, že Rhodese zaujala a že mají spolu vztah. Nabídla mu sňatek, ale on odmítl. Pomstila se mu tak, že ho obvinila ze zfalšování úvěrů. Tato obvinění měla soudní dohru a nakonec se ukázala jako nepravdivá.

FOTO: Cecil Rhodes

Cecil Rhodes - Cecil Rhodes – bbc – kopieCecil Rhodes - Cecil Rhodes jako dítě – wikipediaCecil Rhodes - Cecil Rhodes – wikipedia – kopieCecil Rhodes - „Kolos Rhodeský“ – telegrafní linka z Kapského města do Káhiry (1892) – wikipedia – kopieCecil Rhodes - Cecil Rhodes – commonspace – kopie
Další fotky
Cecil Rhodes - Cecil Rhodes – wikipediaCecil Rhodes - Cecil Rhodes (1896) – wikipediaCecil Rhodes - Kresba Cecila Rhodese – wikipediaCecil Rhodes - Území pod britskou nadvládou byla na polirických mapách vyznačena červenou nebo růžovou barvou – britské kolonie od Kapského města až po Káhiru – wikipediaCecil Rhodes - Princezna Radzwill – Royal Musings – Blogger.Cecil Rhodes - Rhodesův pohřeb v Kapském městě 3. dubna 1902 – wikipedieCecil Rhodes - Socha Rhodese v Kimberley – wikipedieCecil Rhodes - Poštovní známka – South African History OnlineCecil Rhodes - cecil-rhodes – kopie

Rhodesův vždy problematický zdravotní stav, především problémy s plícemi a se srdcem, se po čtyřicítce začal vážně zhoršovat a nakonec 26. března 1902 zemřel na srdeční selhání. Pohřben byl v Rhodesii, nyní Zimbabwe.

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama