6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Obchodoval s otroky a dal omylem jméno celému kontinentu. A možná předčil i Kolumba

Další fotky

Amerigo Vespucci byl mužem mnoha profesí. Narodil se 9. března 1454 v Itálii a během života se stal finančníkem (neúspěšným), obchodníkem (s otroky), navigátorem, kartografem, cestovatelem, autorem cestopisů a měl rozsáhlé znalosti matematiky a astronomie. V Americe přistál dřív, než Kolumbus. Pokud tedy nelhal.

Reklama

Pocházel z rodiny notáře a roku 1492 začínal v Seville jako zástupce florentské obchodní firmy. Někteří ho hodnotí jako velkého objevitele nebo úspěšného obchodníka, jiní ho mají za „podvodníka s obratným perem“. Údajně vykonal čtyři cesty k novému kontinentu, pochybnosti panují zejména o první a čtvrté plavbě.

Na Karlovo náměstí se vrátil cestovatel Roezl. Jeho pomník vznikl tak trochu omylem

Na první cestu Vespucci vyplul 10. 5. 1497 z Cadizu a po plavbě trvající 30 dní prý doplul k jižní části severoamerické pevniny, tedy o rok dříve než Kolumbus, protože ten přistál prvně na ostrovech v Karibiku a teprve až později na kontinentu samotném. Vespucci při této plavbě objevil průliv mezi Kubou a Floridou a tím dokázal, že Kuba je ostrov. Vyslovil také domněnku, že nově objevená pevnina sahá mnohem více na jih, než se původně předpokládalo. Tato Vespucciho zpráva je obecně považována za padělek, i když jsou v ní zmínky o místních reáliích včetně houpacích sítí (hamak) a potních chýší. Zpátky se Vespucci vrátil 15. 10. 1498 s „nákladem“ 222 otroků.

Střet dvou kultur. Slavného mořeplavce Jamese Cooka před 240 snědli na Havaji domorodci

Druhou plavbu Vespucci uskutečnil v květnu roku 1499 s flotilou pod velením Alonsa de Hojeda, španělského mořeplavce a konkvistadora, k již známým břehům Brazílie. U břehů dnešní Guyany se výprava rozdělila a Vespucci plul dále na jih. Objevil ústí Amazonky a Orinoka, Trinidad a Curacao. Zpět do Španělska se pak následujícího roku vrátil kolem ostrova Hispaniola, na němž dnes leží státy Haiti a Dominikánská republika.

Třetí cestu začal v polovině května roku 1501, tentokrát pod portugalskou vlajkou krále Manuela. Zjistil, že Brazílie a Západní Indie nepředstavují východní pobřeží Asie, jak se domníval Kolumbus, a jsou odlišné od toho, jak tyto kraje popisuje Marco Polo. Došel tedy k názoru, že se jedná zcela samostatnou a neprobádanou pevninu, kterou nazval „Mundus novum“ – Nový svět. Pozoroval při této cestě rovněž souhvězdí a hvězdy, které jsou vidět jen na jižní polokouli.

Naivní idealista i nositel pokroku. Vojta Náprstek prchal před smrtí za oceán. Jaké vynálezy nám z ciziny přivezl?

V květnu roku 1503 Vespucci vyplul na svou čtvrtou plavbu, opět pod portugalskou vlajkou. Tentokrát se dostal ještě dál na jih, až za ústí řeky Rio de la Plata. V dalším postupu mu zabránilo bouřlivé počasí a do Lisabonu se vrátil v červnu roku 1504. Byl opět chudý, ale mnohem ho trápilo zklamání z toho, že nenašel cestu do Indie, jak plánoval. Vrátil se potom do Sevilly, kde se oženil. Získal španělské občanství a jako vrchní lodivod se stal jedním z mnoha královských úředníků. Zemřel v chudobě v Seville 22. února 1512.

FOTO: Amerigo Vespucci

Amerigo Vespucci - Portrét Vespucciho – rytina – wikipedieAmerigo Vespucci - Plachetnice Ameriga VespuccihoAmerigo Vespucci - Mapa plaveb Ameriga vespucciho – ČT24 – Česká televizeAmerigo Vespucci - Amerigo Vespucci – TwitterAmerigo Vespucci - Amerigo Vespucci – wikipedia
Další fotky
Amerigo Vespucci - Portrét Ameriga Vespucciho – wikipediaAmerigo Vespucci - Rodný dům Ameriga Vespucci – wikipediaAmerigo Vespucci - Vespucci v Novém světě – rytina. kolem roku 1638 – wikipediaAmerigo Vespucci - První Vespucciho střetnutí s americkými domorodci v Hondurasu (1497) – wikipediaAmerigo Vespucci - První výtvarné zpodobnění kanibalismu v Novém světě – wikipedia

Do dějin se ovšem zapsal nesmazatelně. Evropané dlouho znali svůj svět jako rozdělený na tři kontinenty – Evropu, Asii a Afriku. Jakmile si kartografové uvědomili, že Nový svět není žádnou souší spojen se Starým, začali považovat Ameriku za čtvrtý kontinent, i když Kolumbus přišel o tu čest, že Nový svět nebyl pojmenován po něm. Způsobil to roku 1507 německý kartograf Martin Waldseemüller, když navrhl název „Amerika“, odvozený od latinské podoby Vespucciho křestního jména. Původně se název vztahoval pouze na jižní část kontinentu, ale časem se tak začala označovat celá Amerika jako celek.

 

Před 28 minutami
Provozovatelé středočeských lyžařských areálů hodnotí končící lyžařskou sezonu jako lehce nadprůměrnou, z pohledu sněhových podmínek...
Před 1 hodinou
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Reklama