4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Obětní sloupy v bahně, nebo mlecí kameny? Nedaleko Prahy můžete bádat nad záhadnými válci

Další fotky

Nemusíme za nimi cestovat nikam daleko. Údolí Zvánovického potoka, kdysi oblíbené místo výletníků z Prahy, je snadno dostupné i pro pěší. Pro ty pohodlnější je k dispozici MHD, ale byla by to škoda. Vyhledejme si na turistické mapě Praha – východ obec Zvánovice. Půjdeme li po silnici směrem na Černé Voděrady, tak asi po kilometru narazíme na můstek, pod nímž protéká malý potok. Odbočíme do lesa, proti proudu. Nepůjdeme daleko. Pro turistu příjemná cesta. Nás však zajímat koryto potoka, protékající jakousi rozšířenou lesní, bažinatou nivou. Pokud máme dobré boty, můžeme se tam odvážit. Opatrnosti ale nikdy nezbývá, místo je nasáklé vodou i v nejparnějším létě.

Reklama

Žulové kotouče či spíše válce, rozházené v korytu potoka i v travnatém porostu. Můžete jich napočítat kolem dvaceti. Porostlé lišejníky, zabořené v bahně i volně ležící. Průměr kolísá mezi osmdesáti až sto dvaceti centimetry. Tloušťku už tak přesně neurčíme, mnoho kamenů vyčnívá z bahna jen malou částí. Co to vlastně je? Archeologie má jasno. Jsou to polotovary mlýnských kamenů. Nikoliv, říkají milovníci záhad, jsou to pozůstatky sloupů z pohanské svatyně. Co si máme vybrat? Co nám řekne internet?  Jedna stránka nám říká, že se zde kdysi obráběly polotovary mlýnských kamenů, které dělníci nacházeli přímo v potoce. Druhá stránka tvrdí, že se ty kameny těžily ve stráni nad potokem. Tak jak to tedy je? Nacházely, nebo těžily? Ani internet vám nepomůže.

Doly ve Stříbrné Skalici u Prahy nám daly pražskou mincovnu. Jak to tam vypadá dnes?

Vypněme ho a zkusme pátrat trochu nazpět v čase. Máme štěstí. Měsíčník pro okrašlování a ochranu domoviny z roku 1925. Ročník XVII. Číslo1. V článku profesora Velenovského se dočteme o tom, že se jedná o segmenty kamenných obětních sloupů, které byly svaleny z kopce do údolí, za knížete Bořivoje. Zřejmě na tom něco bude, protože se jedná o památkově chráněné území. Podobnou informaci nám sděluje Průvodce po Černokostelecku z roku 1937.

V Jílovém se sešli archeologové z celé republiky

Myslím si, že pravda bude někde uprostřed.  V nedaleké Stříbrné Skalici se těžilo stříbro a měď a někoho z místních napadlo, že by podobné kameny byly vhodné na mletí rudy. Možná že i některé z nich odvezli, ale většina zůstala na místě. Přes metr tlusté žulové válce nemělo smysl provrtávat. Moderní doba si s některými z nich poradila až nedávno. Kameny byly roztloukány na štěrk a ničení zřejmě pokračuje i dnes.

FOTO: Mlecí kameny

Mlecí kameny - Mlecí kameny 2Mlecí kameny - Mlýnské kameny 1Mlecí kameny - jak rozlomit kámenMlecí kameny - mlecí kameny, nadhledMlecí kameny - Vesna
Další fotky
Mlecí kameny - moranaMlecí kameny - Ničení slovanské svatyně v ArkoněMlecí kameny - svantovítMlecí kameny - Slovanská modla v Turčianskej Štiavnici

Pokud se budete zajímat hlouběji a průměry kotoučů si změříte, zjistíte zvláštní věc. Kameny by se daly sestavit do sloupů, kónicky se zužujících, což by pro stavbu sloupů bylo nespornou výhodou. Pokud se nezajímáte, uděláte aspoň něco pro své zdraví, protože zdejší krajina za celodenní výlet rozhodně stojí.

 

 

 

 

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama