Objev evropského významu: Kutnohorské masové hroby podávají děsivé svědectví o morových epidemiích

Další fotky

Kostnice v Kutné hoře byla po několik staletí němým svědkem lidského utrpení. Archeologové v jejím areálu nalezli celkem 1500 lidských koster v třiceti hromadných hrobech. Jsou v nich pohřbeny oběti epidemie a hladomoru. Převážná část odkrytých hrobů pochází ze 14. a 15. století. Jedná se o největší soubor z období vrcholného středověku v Čechách. Podle Jana Frolíka z Archeologického ústavu jde o nález, který má význam i z evropského hlediska.

V každém hromadném hrobě bylo podle Jana Frolíka uloženo 50 až 70 koster. „Musíme si uvědomit, že takový hromadný hrob je vlastně vzorek populace z velice krátkého období čili pro nás nesmírně cenný. Těch 30 hrobů, pokud je mi známo, je největší soubor v Evropě,“ řekl archeolog. V hrobech archeologové našli bronzové nebo železné přezky, šatní spínadla a mince, což podle Jana Frolíka není příliš bohatá výzdoba.

FOTO: V Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice

V Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná HoraV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná HoraV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná HoraV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná HoraV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná Hora
Další fotky
V Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná HoraV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná HoraV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kostnice Kutná HoraV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kutná Hora, Kostel Svatého JakubaV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kutná Hora, Kostel Svatého JakubaV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kutná Hora, Kostel Svatého JakubaV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Chrám Svaté BarboryV Kutné Hoře vykopali 1,5 tisíce koster v masových hrobech u kostnice - Kutná Hora

Kostry zkoumají odborníci

Odborníci aktuálně nalezené kostry podrobují laboratornímu a antropologickému zkoumání. Musí zdokumentovat dochované části koster a u každého jedince stanovit pohlaví a věk. Dále zaznamenávají i stopy prodělaných nemocí nebo úrazů, známky opotřebení, a záněty kostí, osteoporotické změny, stav zubů atd. Zkoumají i případnou kontaminaci těžkými kovy kvůli hornické minulosti Kutné Hory.

Doposud byly expertize podrobeny ostatky 405 jedinců. Třetinu z nich tvoří děti a dospívající. U dospělých převažují muži nad ženami v poměru 2:1. „Ukazuje to, že to pohřebiště bylo využíváno celou populací Kutné Hory a nebyla tady žádná církevní omezení,“ uvedl archeolog Filip Velimský.

FOTO: České muzeum stříbra v Kutné Hoře

České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (10)České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (9)České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (8)České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (7)České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (6)
Další fotky
České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (5)České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (4)České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (3)České muzeum stříbra v Kutné Hoře - České muzeum stříbra – Kutná Hora (2)

Budou nalezeny další hroby?

Hromadné hroby se nacházejí po celé severní straně kutnohorské kostnice a zčásti i po západní a východní straně. Hřbitov na tomto místě existoval už od 13. století, tedy dříve, než byl postaven hřbitovní Kostel Všech svatých, kde najdeme populární kostnici, která v minulosti patřila i rodu Schwarzenbergů.

Podle archeologa Frolíka se dá předpokládat, že budou nalezeny další hromadné hroby. Starší hroby vznikly podle archeologů už na začátku 14. století. Spojují je s hladomorem v roce 1318 a morovou epidemií, která vypukla v letech 1348 až 1350. Hroby nebyly zřejmě označeny na povrchu, jinak by nemohly být narušeny během dalšího pohřbívání a následně při výstavbě samotné kostnice.

Středočeské památky navštívily statisíce lidí. Nejvíce láká Karlštejn

Kutnohorská kostnice je jednou ze středočeských NEJ památek

Kostnice v Kutné Hoře, kterou najdete v Kostele Všech svatých, patří mezi nejnavštěvovanější památky ve Středočeském kraji. Kostnici spravuje Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora. V její správě je i chrám sv. Barbory, který najdete v historickém centru Kutné Hory.

Na procházce po hřbitově bláznů v Bohnicích. Nejtemnější místo v Evropě, nebo jen pověra?

Kostnice od roku 2014 prochází rekonstrukcí, která má trvat až 10 let, přesto je památka otevřená návštěvníkům. Sedlecká farnost opravu financuje z peněz vybraných na vstupném. Náklady na opravu jsou odhadovány na 55 milionů Kč.

V roce 2018 bude zpřístupněn originál monstrace z konce 14. století. Jde o zlatnickou památku, která je doposud součástí speciálního okruhu s průvodcem.

ČTK

Známe 10 středočeských památek, které nezavírají ani po sezóně

Dnes, 08:00
Muž, který se stal synonymem italského filmu, se narodil před stoletím, 20. ledna 1920. Za...
Včera, 17:30
Dnes bychom měli výhrady už jen k jeho původu, začátkem šedesátých let byly obecně etické...
Včera, 16:00
V chilské poušti Atacama je zbudovávána moderní astronomická observatoř. Jejím úkolem je mimo jiné zaznamenávat...
Včera, 14:00
Přestože Karel VI. trpěl vážnou duševní chorobou, která značně poznamenala jeho vládu i dlouholetý válečný...
Včera, 13:14
Město Březnice, proslavené těžbou stříbrných rud a zámkem, leží na říčce Vlčavě. Zámek byla původně...
Včera, 11:30
Příroda - či Bůh - byli k Hedy Lamarrové štědří rovnou dvakrát. Díky své kráse natočila...
Včera, 10:00
O tom, že krátké zamračené dny neprospívají duševnímu zdraví, ví snad dnes už každý. Skrývají...
zelenina bylinky nať
Včera, 08:00
I v zimě můžete mít k dispozici do kuchyně čerstvé bylinky či zeleninovou nať. Je...
18.1.2020
Přišel na něj Oskar Troplowitz (18. 1. 1863 - 27. 4. 1918) pocházející z polského...
18.1.2020
Vize markýze de Sade byly plné nejtemnějších zákoutí lidské sexuality a nevídané perverze. Od prvních...
Reklama