-2℃
Dnes je 13. prosinec , svátek má Lucie

Objevil nejlepšího šachistu, swingového zpěváka nebo světově uznávaného vědce. Zlatý oříšek už dvacet let na scéně!

Další fotky

Za dobu existence se, především díky České televizi a slavnostnímu novoročnímu televiznímu finále, stal známým fenoménem a představuje nejširší celostátní projekt na podporu volnočasových aktivit dětí České republiky.

Objevil a podpořil stovky talentovaných, tvůrčích a aktivních dětí a je jimi vyhledávaný. Za dobu trvání Zlatého oříšku se do projektu přihlásilo bezmála dva a půl tisíce soutěžících dětí a náročným sítem jich mezi nominované prošlo téměř šest set.

S řadou těch, kteří se jako děti Zlatého oříšku zúčastnili, se dnes setkáváme už jako s dospělými vrcholovými sportovci, umělci, ale i vedoucími pracovníky v nejrůznějších oblastech našeho života.

FOTO: Zlatý oříšek 2018

Zlatý oříšek 2018 - CENA_2Zlatý oříšek 2018 - David Dan KaplanZlatý oříšek 2018 - Dětský balet PrahaZlatý oříšek 2018 - Jakub JanoušekZlatý oříšek 2018 - Michaela Novotná
Další fotky
Zlatý oříšek 2018 - Sofie BradáčováZlatý oříšek 2018 - Vladimír KuželkaZlatý oříšek 2018 - Alex ŠestákZlatý oříšek 2018 - Klára GibišováZlatý oříšek 2018 - Moderátoři televizního finále Ondřej Blaho a Soňa Baranová a Jakub JanoušekZlatý oříšek 2018 - Občas se na snímku ukáže i hlavní organizátor Zlatého oříšku Mgr. Jiří Kotmel (vpravo)Zlatý oříšek 2018 - Ondřej Blaho a Soňa Baranová a Honza SmigmatorZlatý oříšek 2018 - Ondřej Blaho a Soňa Baranová a Marek MrázZlatý oříšek 2018 - Patronka Anna Dušková při novoročním fináleZlatý oříšek 2018 - predavani cenZlatý oříšek 2018 - společnáZlatý oříšek 2018 - společná_3Zlatý oříšek 2018 - studio

V prvním ročníku Zlatého oříšku (1998) uspěl David Navara, který je dodnes naším nejlepším šachistou, a který se v určité době pohyboval na 13. místě světového žebříčku. Společně s Davidem získal Zlatý oříšek prvního ročníku také Marek Mráz, dnes světově uznávaný vědec v oblasti biologie nádorů.

Ve druhém ročníku zazářil současný celosvětově uznávaný klavírista Lukáš Vondráček. Vedle něho se veřejnosti představil také Petr Juračkaa, dnes známý hydrobiolog, jenž učí a bádá na Přírodovědecké fakultě UK, jezdí po světě, létá s dronem, natáčí pořady a fotí snímky popularizující vědu.

Z oceněných dětí třetího ročníku často slýcháváme hlas swingového zpěváka Jana Smigmatora, který přiznává, že jeho účast ve Zlatém oříšku byla zlomem v jeho pěvecké kariéře, neboť se setkal s Felixem Slováčkem. Spolupracují dodnes a opakovaně plní koncertní sály.

Soutěž Zlatý oříšek objeví ve středu Čech nové talenty

V následujícím ročníku se představil Lukáš Vavrečka, v současnosti aktivní a uznávaný spisovatel. Další známý český klavírista Karel Vrtiška byl hvězdou ročníku 2003. Mistr světa v Bike trialu z let 2014 a 2015 Václav Kolář uspěl ve Zlatém oříšku v roce 2004. Motocyklový závodník Karel Abraham, který patří do světové špičky, získal Zlatý oříšek v roce 2005. V roce 2006 to byla Lucie Horná, tehdy jedenáctiletá baletka, která úspěšně pokračovala ve svém soutěžním oboru a vystudovala Vídeňskou konzervatoř.

Nesmíme zapomenout dětské soubory, které se často pyšní daleko delší historií, Zlatý oříšek sám, a kterým rovněž stálo za to o tuto cenu zabojovat. Hned v prvním roce 2008, kdy účast kolektivů byla možná, si Zlatý oříšek odnesl pěvecký sbor Boni Pueri a v dalších letech Kühnův dětský sbor nebo Baby Balet Praha.

O mnohých z nich určitě ještě uslyšíme. Namátkou uveďme osmiletou Kláru Gibišovou, která v loňském ročníku stanula mezi vítězi. V roce a půl chtěla „hját na pijáno“, od tří let zpívá a od čtyř navštěvuje ZUŠ Ilji Hurníka v Praze 2. A že se vůbec nestydí, předvedla na společném vystoupení s Dagmar Peckovou nebo na Benefičním koncertu pro varhany s Plzeňskou filharmonií.

Soutěž organizovaná Nadačním fondem Zlatý oříšek, dává šanci a podporu všem aktivním, šikovným a úspěšným dětem a dětským kolektivům České republiky, které vynikají v jakémkoli oboru, nebo vytvářejí něco mimořádného či společensky prospěšného.

Zlatý Ámos: Děti nominují své nejoblíbenější učitele

Soutěž nemá žádné kategorie a je otevřena všem dětem od 6 do 14 let, jejich úspěchům, výsledkům v soutěžích, závodech, ale například i zajímavým ekologickým projektům či jinak prospěšným akcím.

Hlavní organizátor Zlatého oříšku Mgr. Jiří Kotmel o projektu říká: „Chceme, aby děti poznaly, že jejich snaha a práce má smysl. Proto vytváříme projekt, který nejen vyhledává, propaguje a odměňuje talentované a cílevědomé děti, ale především jim dává celoroční motivaci něčeho dosáhnout. Pro takové děti se snažíme dělat maximum. Jsme rádi, že jsme se „dožili“ našich dvacetin a prokázali tak životaschopnost projektu.

 

Vítězná sedmička roku 2018

Dětský balet Praha, průměrný věk 11 let, Praha – první dětský baletní soubor v Praze, který se věnuje zpracování významných baletních děl a tvorbě nových výpravných představení, která jsou ztvárněna pouze dětskými tanečníky.

Jakub Janoušek, 8 let, Třešť, Vysočina – zajímá se o robotiku

Daniel David Kaplan, 14 let, Praha – Velká naděje v mužské sportovní gymnastice

Vladimír Kuželka, 10 let, Chlumec v Ústeckém kraji – velmi talentovaný mladý klavírista

Sofie Bradáčová, 12 let, Václavovice v Moravskoslezském kraji – Vyniká pozoruhodným literárním talentem

Michaela Novotná, 13 let, Turnov v Libereckém kraji – žákovská a dorostenecká reprezentace v běhu na rok 2018, mistryně světa.

Alex Šesták, 10 let, České Budějovice v Jihočeském kraji – mimořádný talent ve hře na saxofon.

Daniela Choděrová: Děti jsou pro mě základ

Zvítězit ve Zlatém oříšku je jednak morálním oceněním, ale znamená i hmotnou podporu. Děti a vítězné kolektivy získají sošku ptáčka se zlatým oříškem
v zobáčku od brněnského výtvarníka Jaroslava Homoly, ale i možnost ukázat ostatním, co umějí, a zviditelnit se v médiích. Po takovém úspěchu většinou dostávají i více podpory, příležitostí, a navíc obdrží šek na 15 000 Kč.

Zlatý oříšek je organizován pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva kultury ČR, v jejichž spolupráci je realizován. Mediální podporu projektu zajišťuje Česká televize, rozhlasová stanice Frekvence 1 a další mediální partneři. Projekt by také nebylo možné realizovat bez přispění jeho sponzorů a dárců, kterým za to patří velký dík.

Před 3 hodinami
18. listopad 1978. Na farmě Jonestown, uprostřed neproniknutelného guyanského pralesa, vrcholí scéna jako ze zlého...
Dnes, 17:00
Jeho jméno se nedostalo na seznam válečných zločinců a v podstatě vymizelo i ze všeobecného povědomí....
Dnes, 15:32
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 15:32
Za první abstraktní dílo je považován obraz Abstraktní akvarel, který Kandinskij namaloval v roce 1910....
Dnes, 15:00
Ten muž se stal symbolem nezdolnosti lidské vůle a lidského ducha. Žádný krasavec s přetékající...
Dnes, 12:30
Každý se občas dostane do situace, kdy nevyjde s penězi. Snad je to stud, obava nebo...
Dnes, 11:44
Oproti dvěma třem předchozím letům by se náborové plány zaměstnavatelů neměly v prvním čtvrtletí roku...
Dnes, 11:00
Začal galvanickým pokovováním, objevil ideální izolaci pro kabely a doslova se vrhl na výrobu telegrafních...
Včera, 18:30
Přistání člověka na Měsíci se uskutečnilo před 50 lety. Tedy 20. července roku 1969. Mise...
Včera, 17:00
Jsou vzpomínky, které se nám vryjí do paměti už v dětství a vytvoří nesmazatelnou stopu....
Včera, 16:03
Jestliže se už nemůžete dočkat vánoc, můžete je slavit už tuto sobotu se zvířátky z...
Reklama