Objevte triky, jak ušetřit za topení plynem

Většina domácností u nás stále používá zemní plyn jako palivo pro ohřev. V porovnání se dřevem se jedná o uživatelsky mnohem příjemnější variantu. To však nemá vliv na údiv a lamentaci nad účty za plyn velkého množství lidí. Způsobů, jak ušetřit, je však překvapivě mnoho.

Vařte a topte s rozmyslem

Některé způsoby jsou nákladnější, jiné patřící do říše selského rozumu, na které lze občas zapomenout. Pojďme se společně podívat na pár tipů, které vám pomohou účet za plyn snížit na přijatelnou hodnotu.

Pokud připravujete jídlo na plynovém sporáku, pak je dobré si dávat pozor na to, jak zde s teplem nakládáte. Často si to nemusíte uvědomit, ale při vaření můžete zbytečně plýtvat velkým množstvím energie. Každý hrnec by měl být vybaven dobře sedící pokličkou, díky níž bude jeho obsah přiveden k varu mnohem dřív než bez ní. Správně také používejte konkrétní plotny v kombinaci s velikostmi hrnců. Příliš malý hrnec na velké plotně odebírá bez většího účelu spoustu tepelné energie, kterou nepotřebuje. Velkému hrnci na malé plotně pak ohřev zabere příliš dlouho.

Když přijde na udržování tepla v jednotlivých místnostech vašeho domova, není logické mít všude vytopeno stejně. V místnosti, do které za den vkročíte jednou na 5 minut, nemusí být stejně teplo jako v obývacím pokoji. Omezte teplotu také ve vaší ložnici během spánku, kdy je vaše tělo obklopeno přikrývkami. Příliš vysoká teplota během spánku navíc není zdravá. Nedělejte si z domova jednu velkou saunu.

Pravidelně kontrolujte a pohlídejte si starý kotel

Než začne topná sezóna, zavolejte výrobci vašeho kotle, který by vám během záruční doby měl poskytovat pravidelný servis. V případě, že se kotel pokazí bez předchozí kontroly, může se stát, že se oprava prodraží i v záruční době. Nezapomeňte také kontrolovat a odvzdušňovat radiátory, ideálně několikrát během topné sezóny. Zvládnete to hravě sami a mnohonásobně tím zlepšíte efektivitu topení.

Investujte do lepší izolace

Výměna oken se může zdát jako krátkodobě příliš nákladná investice. Z dlouhodobého hlediska se však jedná o velmi důležitý krok, který vám ušetří velkou částku za topení. Profukující a netěsnící okna zkrátka znamenají vyšší spotřebu energie. Čím dříve se jich zbavíte, tím lépe.

Šetříte, kde se dá a stále platíte nehoráznou částku? Vyměňte dodavatele

Občas se můžete snažit ušetřit sebevíc a stejně je každý účet za plyn extrémně vysoký. V takovém případě se nejdříve podívejte na porovnání cen plynu online mezi jednotlivými dodavateli. Na trhu dnes už existuje velké množství různých nabídek, které mohou být výrazně výhodnější než to, co nabízí váš současný poskytovatel plynu.

Změna dodavatele se může zdát náročná, ve skutečnosti vám ale zabere jenom chvilku papírování. O vyřešení velké části potřebné dokumentace se navíc většinou postará samotný nový dodavatel. Za výrazné ušetření na energiích trocha zápasení s byrokracií rozhodně stojí.

PR

Dnes, 16:00
Pán můj, král Assar, ti posílá meč, princi. Takový najdeš jen ve zbrojnici nejmocnějšího vládce....
Dnes, 15:11
Narodil se 26. února 1930 v Košicích, kam jeho tatínek, kantor, odešel za prací. V...
Facebook Pavol Seriš: Samko Tále
Dnes, 14:55
Symbolicky necelé dva týdny před slovenskými parlamentními volbami (uskuteční se v sobotu 29. února), jejichž...
Dnes, 14:00
Jak také jinak, když se tento zatvrzelý kacíř, Martin Húska, nechtěl svých bludů vzdát? A...
Dnes, 11:30
Vytvořili jste si doma jarní atmosféru nákupem kvetoucích jarních cibulovin? Drobné narcisy, krásné tulipány či...
Dnes, 10:13
Současná česká spisovatelka Eva Filipová se hlavně věnuje tématu společenského chování a gastronomie. Je nejen...
Dnes, 10:00
A to přesto, že kulomet Gatling nepatří mezi zbraně automatické. K nabíjení a odhozu vystřelené...
Dnes, 08:00
Vedení domácnosti není žádná legrace. Proto se musí všechno řádně naplánovat, aby to doma šlapalo...
Včera, 21:29
Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů...
1989, Berlín, pád komunismu
Včera, 17:30
Původem korejský zakladatel nového náboženského hnutí nazvaného příznačně „Církev sjednocení“ Son-mjong Mun (25. 2. 1920 - 3....
Reklama