20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

OBRAZEM: 10 faktů o Vivienne Westwoodové. Pokud chcete být jako ona, stačí jen chtít. A mít odvahu hodnou ďábla

Další fotky

Kontroverzní britská módní návrhářka Vivienne Westwoodová, rozená Swireová, se narodila 8. dubna 1941 v Tintwistle v hrabství Derbyshire a svůj pověstný „švih“ neztratila ani ve věku, kterému jsme si zvykli říkat důchodový. Stojí za to vzít si z ní příklad. Aspoň trošičku…

Reklama

Je pověstná svou chutí do života i odvahou, s jakou dala tvář „punku“. Nekonformní, nespoutaná, originální – a jaká ještě? Za povšimnutí z jejího bohatého života stojí přinejmenším toto:

  • Tato dáma, která je v důchodovém věku, šla v módě vždycky proti proudu a v 70. letech minulého století se stala jednou z ikon hnutí punk.
  • V šedesátých letech potkala prvního ze svých celkem tří manželů, Dereka Westwooda (manželství 1962 – 1965). Z manželství jí zůstalo jméno a syn Benjamin (*1963).

Nejstarší modelka na světě Carmen Dell´Orefice. Nebudete věřit, kolik jí je let!

  • Jakmile uviděla Malcolma McLarena (1946 – 2010), pozdějšího manažera punkové kapely „Sex Pistols“, rázem její první manželství skončilo. Malcolm jí pomohl objevit její dosud skrytý talent. Roku 1967 se jim narodil syn Joseph a po třinácti letech se rozešli.
  • Módou se začala zabývat poměrně pozdě, až ve svých 30 letech v roce 1971. Hnutí hippies už bylo v úpadku, protože už nemělo širší veřejnosti co nabídnout, a místo hesla „Peace and Love“ (Mír a láska) se začalo razit jiné – „No Future“ (Bez budoucnosti), což vyjadřovalo tehdejší zklamání mládeže ze společenského vývoje následujícího po 60. letech. Mladí se tehdy na protest „proti všemu“ rozhodli pro módu roztrhanou se znaky obnošenosti. Čím horší, tím lepší.

Tak trochu jiná modelka. 14letá dívka s Downovým syndromem válcuje svět modelingu

  • Vivienne Westwoodová potom dokonce jako módní expertka začala vyučovat i na světových univerzitách. Na té ve Vídni se seznámila se svým třetím manželem, Andreasem Kronthalerem (*1966), který byl původně jejím studentem.
  • I Vivienne, stejně jako jiní módní návrháři, má svůj mimořádný exkluzivní parfém nazvaný „Vivienne Westwood Budoir“, jehož vývoj trval tři a půl roku. Vivienne navrhla i tvar jeho flakonu a koupit si jej není zas až takový problém – 50 ml stojí jen něco přes dva tisíce korun.

Odešla z práce a živí se jako fetish modelka, výsledkem je sexy kalendář pro psí hospic

  • Zúčastňuje se různých protestních hnutí, např. „Světového dne vody“ nebo „Světového dne vegetariánství“ a sama je vegetariánka). Protestuje i proti globálnímu oteplování a těžbě ropy z břidlicových písků.
  • Podporovala i „Stranu zelených“ a do volební kampaně jí věnovala 300 000 liber. Dopustila se však přitom daňového podvodu. Vyšlo totiž najevo, že Vivienne nechala své příjmy výhodně zdanit v daňovém ráji v Lucembursku. Ona sama zdůraznila, že daň z příjmu řádně zaplatila, ale pomlčela o tom, kde. To „zelení“ neskousli a tak spolupráci s Vivienne ukončili. Ta k tomu jen řekla: „Nebyla jsem pro ně dost čistá.“
  • Mezi významné klienty patří francouzská herečka Marion Cotillard a Camilla, vévodkyně z Cornwallu.

FOTO: Vivienne Westwoodová

Vivienne Westwoodová - Vyznamenání odkrálovny – 1992 telegraph.co.ukVivienne Westwoodová - Pirátská kolekce Vivienne Westwood – dazedVivienne Westwoodová - Vivienne Westwood a třetí manžel Andreas Kronthaler -2- zimbioVivienne Westwoodová - Vivienne Westwood – vlevo – dazedVivienne Westwoodová - 1 – Vivienne Westwood a třetí manžel Andreas Kronthaler (2015) – Frederic Aranda
Další fotky
Vivienne Westwoodová - 2 – Vivienne Westwood a třetí manžel Andreas Kronthaler (2015) – Frederic ArandaVivienne Westwoodová - Andreas Kronthaler aVivienne Westwood 2016 – vogueVivienne Westwoodová - 3 – Vivienne Westwood a třetí manžel Andreas Kronthaler (2015) – Frederic ArandaVivienne Westwoodová - Marion Cotillars a šaty od Vivienne Westwod (2009) – Red Carpet Fashion AwardsVivienne Westwoodová - Módní kolekce roku 2011 – dazedVivienne Westwoodová - no-underwear (bez spodního prádla) – 1 – amazon.co.ukVivienne Westwoodová - No-underwear (bez spodního prádla) – 2 – 5twitter.Vivienne Westwoodová - No-underwear (bez spodního prádla) – 3 – DazedVivienne Westwoodová - Obchod v Cardiffu – wikipediaVivienne Westwoodová - Paříž 2018 – zimbioVivienne Westwoodová - Sedmdesátá léta – dazedVivienne Westwoodová - Vivienne Westwood a druhý manžel Malcolm McLaren – dazedVivienne Westwoodová - Vivienne westwood a McLaren -Ostrich 2 LovesVivienne Westwoodová - Vivienne Westwoodová a třetí manžel Andreas Kronthaler – zimbioVivienne Westwoodová - Vivienne Westwood a třetí manžel Andreas Kronthaler (2015) – 2 – zimbioVivienne Westwoodová - Vivienne Westwood a třetí manžel Andreas Kronthaler (2015) – zimbioVivienne Westwoodová - Vivienne Westwood na demonstraci v Londýně – zimbioVivienne Westwoodová - Vivienne Westwood na demonstraci v Londýně proti těžbě ropy z břidlicových písků – 2 – zimbioVivienne Westwoodová - Vivienne Westwood oblečená jako Margaret Thatcher na obálce časopisu ´ Tatler´ – duben1989 – climaterevolution.co.ukVivienne Westwoodová - Řád ´OBE´ udělený britskou královnou Vivienne Westwood roku 1992 – wikipediaVivienne Westwoodová - Vivantis
  • Roku 1992 ji vysoce konzervativní královna Alžběta II. vyznamenala titulem „Dame“ náležejícímu k udělení řádu British Empire Order (OBE). Vivienne ocenění převzala přímo z královniných rukou v Buckinghamském paláci. Na obřad Vivienne přišla bez spodního prádla (knicker-less), což se ukázalo při focení na nádvoří. Jak sama říká, „fotograf si přál, abych předvedla svůj outfit a rozevlála sukni. Nenapadlo mě, že bude při fotografování prakticky klečet na kolenou, ale výsledek byl mnohem více fascinující, než jsem očekávala. Slyšela jsem, že pobavil i královnu.“ Pak podotkla, že spodní kalhotky nenosí už léta. Sice, že jedny má, ale ty si bere jen pod vlněné tvídové oblečení, aby ji nekousalo.
Před 43 minutami
Od vynálezu prvního automobilu na konci 19. století přišly na svět miliony modelů aut od...
Před 2 hodinami
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Reklama