11℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

OBRAZEM: Maloval urozené a bohaté a maloval je krásně. Dnes mají jeho plátna i hodnotu dokumentu

Další fotky

V době, kdy nebyl fotoaparát v každém mobilu a fotky byly vzácné a jen černobílé, se mohl člověk nechat barevně a věrně zvěčnit jenom tak, že se nechal malovat. Mimořádnou oblibu u těch nejmocnějších si v tomto ohledu vysloužil Franz Xaver Winterhalter (20. 8. 1805 – 8. 7. 1873).

Reklama

A díky jemu víme, jak panovníci v jeho době vypadali, ale také, co bylo právě v módě, jak byly zařízené královské komnaty a vůbec jaký tehdy vládl styl.

Vojta Bartoněk, malíř dojemných výjevů z pražských ulic

Winterhalter pocházel z malé německé vesnice Mezenschwand ve Schwarzwaldu, kde se narodil jako šesté z osmi dětí místního rolníka. Jen čtyři z nich se ale dožily dospělosti, mezi nimi i jeho mladší bratr Hermann Fidel Winterhalter (1808 – 1891), který se rovněž stal úspěšným malířem a s nímž si Franz Xaver rozuměl.

Maloval svět, jaký by se mu líbil. Šťastné páry a rodiny, spravedlivé vládce. To se nám líbí taky

V letech 1818 – 1824 se Franz Xaver Winterhalter učil litografem na Uměleckém institutu ve Freiburgu a potom získal v osmnácti letech stipendium na studium malířství na Umělecké akademii v Mnichově. Během této doby pracoval v ateliéru portrétního malíře Josepha Karla Stielera a působil i jako litograf. Po ukončení studia přišel v roce 1828 do Karlsruhe, kde získal místo učitele malby u bádenské markraběnky Sophie Margravine. Zde také vytvořil portrét bádenské velkovévodské rodiny.

V letech 1833 – 1834 odcestoval do Itálie a věnoval se tam malbě romantických žánrových scén ve stylu Louise Léopolda Robertse. Po návratu do Karsruhe byl velkovévodou Leopoldem jmenován bádenským dvorním malířem, později však na krátký čas dvůr opustil a pobýval v Paříži, kde vzbudil velkou pozornost právě svými italskými žánrovými obrazy. Jako chráněnec krále Ludvíka Filipa I. se stal nejžádanějším portrétním malířem ve Francii a maloval portréty královské rodiny a významných osobností u dvora.

OBRAZEM: Čeho by se „car ruských hvozdů“ nenadál. Dívejte se a relaxujte

Úspěch těchto obrazů mu přinesl renomé specialisty na aristokratické portréty, což mu přineslo zakázky od mnoha evropských aristokratických i vládnoucích domů – v roce 1841 ho pozvala královna Viktorie na britský dvůr, v roce 1852 královna Izabela II. Španělská na dvůr španělský. Po nástupu Napoleona III. na francouzský trůn se vrátil do Paříže. K jeho zákazníkům náležel také belgický královský dvůr i panovnické domy ve Vídni a v Petrohradu.

Winterhalter tak portrétoval řadu korunovaných hlav celé Evropy. Zpočátku byl jeho styl dosti konzervativní a „staromódní“, jeho charakteristickým znakem byl hladký, jakoby emailovaný povrch malby, což se postupem doby změnilo. Na jeho nejproslulejším díle, notoricky známém portrétu rakouské císařovny Alžběty zvané Sissy, je již vidět značná uvolněnost jeho malířské techniky. Druhým jeho nejznámějším obrazem je portrét francouzské císařovny Evženie, kterým si vydobyl velkou slávy na výstavě v roce 1853. Malířskou techniku měl přitom zvládnutou natolik, že většinu svých obrazů maloval rovnou na plátnu, aniž by se zdržoval předběžnými studiemi.

FOTO: Franz Xaver Winterhalter

Franz Xaver Winterhalter - Dvorní dámy (1855) – Císařovna Eugenie je mírně vlevo, obklopana svými dámami – wikipediaFranz Xaver Winterhalter - Portrét Mme Virginie de St-Aldegonde, později Duchesse de Rochechouart-Mortemart – www.catplus.deFranz Xaver Winterhalter - Leonilla Bariatinskaia, princezna Sayn Wittgenstein Sayn (1843) – wikipediaFranz Xaver Winterhalter - Princezna Alice (1845) – www.catplus.deFranz Xaver Winterhalter - Alžběta Bavorská, rakouska císařovna (Sisi) – 1865 – wikipedia
Další fotky
Franz Xaver Winterhalter - Claire de Béarn, vévodkyně Vallombrosa – wikipedieFranz Xaver Winterhalter - Florinda (Legenda o Roderickovi)- The Metropolitan Museum of ArtFranz Xaver Winterhalter - Hraběnka Krasinska s dětmi (1853) – Painting and FrameFranz Xaver Winterhalter - Katarzyna Potocka v orientálním kostýmu (1854) – wikipediaFranz Xaver Winterhalter - Madame Rimsky-Korsakov (1864) – wikipediaFranz Xaver Winterhalter - Mladá Italka – Painting and FrameFranz Xaver Winterhalter - A girl from Procida.*oil on canvas.*signed b.l..*1822Franz Xaver Winterhalter - Autoportrét Franze Xavere Winterhaltera (vlevo) společně s bratrem (rovněž malířem) – wikipedieFranz Xaver Winterhalter - Franz Xaver Winterhalter , malíř (1805-1873) – wikipedia

Jednou z příčin jeho úspěchu bylo jistě i to, že jeho obrazy portrétovaným lichotily – na nich každá žena byla krásná. Jeho bohatí patroni z mocných rodin si ho cenili a v těchto kruzích byl malířem více než uznávaným. Nerozuměl si jedině s kritiky. Po celou dobu jeho tvůrčí činnosti ho povětšinou neuznávali, vytýkali mu vyumělkovanost, nepřirozenost, povrchnost a snahu o oblíbenost. Možná v tom byl i pořádný kus závisti? Dnes jeho portréty vnímáme jako elegantní, rafinované, živé a příjemně idealizované. A také jako dokument doby a prostředí, kam nebylo dáno nahlédnout hned tak někomu.

 

Dnes, 17:30
A to není nijak nadnesené tvrzení. Byla to právě Amitova výzvědná služba Mosad, která před...
Dnes, 16:00
Když podle romantického mýtu tančil anglický král Eduard třetí, jeden z nejúspěšnějších vladařů ve středověku,...
Dnes, 14:31
Max Urban (*1882 v Praze) studoval v letech 1901 až 1906 architekturu na ČVUT v...
Dnes, 14:00
Zkoušíte se někdy vědomě dotazovat své intuice a ptáte se sami sebe „Jaký mám dojem...
Dnes, 13:53
Z Česka do Německa nelegálně přešlo loni o 260 migrantů víc než v roce 2017....
Dnes, 12:26
Státní veterinární správa nařídila stáhnout z preventivních důvodů z prodeje šarži více než 24 tisíc...
Dnes, 11:30
Všichni ho známe jako toho, který varoval generála Custera před bitvou u Little Big Hornu....
Dnes, 10:00
Většina lidé jezdí na festivaly dost nalehko. Nemusejí se starat o věci a mají pocit,...
Dnes, 09:31
Předsedou Komise pro udržitelnou energii a klima Rady hlavního města Prahy byl jmenován ekolog a...
Dnes, 08:00
Červená řepa patří mezi nejsladší druhy zeleniny. Někdo ji miluje na všechny způsoby, jiný zásadně...
Reklama