OBRAZEM: Ve starém cukrovaru v Toušeni točí filmy herci z Hollywoodu.

Další fotky

Toušeňské ateliéry jsou vyhledávaným místem pro světový film. Nevěříte? Pojďte si přečíst něco málo o jejich vzniku a prohlédnout naši fotogalerii.
Netočí se zde jen filmy, ale i nejedna reklama vám známá z našich obrazovek. Také zde vznikla velká část scén z pohádky Strašidla Zdeňka Trošky, který nedávno oslavil své kulaté výročí.

O tom, že si velmi často zahraniční produkce vybírají pro své natáčení Českou republiku, není pochyb. Je to díky unikátním místům, krásným scenériím a v neposlední řadě i stránce finanční, respektive daňovým úlevám. Podobně jsou na tom i sousední státy jako Slovensko a Maďarsko.

David Prachař: Živit se divadlem je dneska trošku problém

Mnohé z vás, kteří jezdíte z Brandýsa nad Labem do Čelákovic přes lázně Toušeň ani nenapadne, že v průmyslovém areálu, který na první pohled není nijak zmodernizován a z venku připomíná spíše starou tovární či výrobní halu, může být velký filmový a fotografický ateliér.

Za filmy ho buď proklínali, nebo milovali. Známý režisér Zdeněk Troška dnes slaví pětašedesát

Pojďme tedy zabrousit do historie tohoto zajímavého místa.

Toušeňské ateliéry jsou umístěny v budově bývalého cukrovaru pocházejícího z roku 1868. Objekt byl během své historie několikrát přestavován a svému původnímu účelu sloužil do 50. let minulého století. V době socialismu v jeho prostorách vznikl provoz pro míchání krmných směsí pro hospodářská zvířata. Po pádu komunismu v 90. letech začala budova rychle chátrat, výroba pomalu zanikla a uvažovalo se i o demolici.

Současní majitelé se při realizaci vlastního záměru rozhodli demontovat staré technologie, vyčistit vnitřní prostory a začali s jejich postupnou opravou. V části areálu je v současné době průmyslový provoz, část je využita jako filmový a fotografický ateliér.

Rožmitálské kino promítá přes 90 let. Dočkalo se digitalizace a navštíví ho režisér Troška

Ateliér má svůj nezaměnitelný charakter daný otevřenými patry v čele budovy, lemovanými dobovým zábradlím, schodišti a visutými lávkami. Ty jsou doplněny mohutným ochozem okolo ateliéru, v němž mohou být osazeny přemístitelné knihovní skříně. To dovoluje i při zachování charakteru prostoru značnou variabilitu při natáčení a doplnění prostorů o vhodné kulisy.

Realizovalo se zde několik filmů, například Bídníci, Liga výjimečných, seriál Špačkovi v síti času a Babylon. Prostory jsou vhodné k natáčení reklam, kterých zde vzniklo nepočítaně. Účinkovala v nich řada známých zahraničních i českých hvězd filmového plátna. Podívejte se tedy na naši galerii, jestli některého z nich poznáte.

A na závěr velké díky panu Soukeníkovi za skvělý nápad, jak využít prostory, které spěly k zániku.

FOTO: Toušeňské ateliéry

Toušeňské ateliéry - natáčení v Toušeňském atelieru herec Sean ConneryToušeňské ateliéry - natáčení v Toušeni_2Toušeňské ateliéry - natáčení_3Toušeňské ateliéry - natáčení_4Toušeňské ateliéry - natáčení_5
Další fotky
Toušeňské ateliéry - natáčení_6Toušeňské ateliéry - natáčení_7Toušeňské ateliéry - natáčení_8Toušeňské ateliéry - natáčení_9Toušeňské ateliéry - natáčení_12Toušeňské ateliéry - natáčení_13Toušeňské ateliéry - natáčení_14Toušeňské ateliéry - natáčení_15Toušeňské ateliéry - natáčení_16Toušeňské ateliéry - natáčení_17Toušeňské ateliéry - natáčení_18Toušeňské ateliéry - natáčení_19Toušeňské ateliéry - natáčení_20Toušeňské ateliéry - natáčení_21Toušeňské ateliéry - natáčení_22Toušeňské ateliéry - natáčení_23Toušeňské ateliéry - natáčení_24Toušeňské ateliéry - natáčení_25Toušeňské ateliéry - natáčení_26Toušeňské ateliéry - natáčení_28

 

Včera, 17:30
Povídání o pejskovi a kočičce. Nádherná, dětská knížka, které bylo nedávno neuvěřitelných devadesát let. Takže...
Včera, 16:00
I když to nezní příliš uvěřitelně. Přece to tak ale přesně je. Robotní povinnosti sedláků...
Včera, 14:00
Josef Váchal se narodil 23. září 1884 v Milavčích u Domažlic jako nemanželský syn Anny...
Včera, 11:30
Ačkoli je ještě oficiálně zima, teplota na teploměru říká, že půda není zmrzlá, a tak...
Včera, 10:51
Ochránci přírody bijí na poplach! Obávají se negativních dopadů likvidace přemnožených hrabošů s pomocí chemie...
Včera, 10:00
Aspoň ho ale Stalin nenechal popravit, zavraždit nebo uvěznit, jak to udělal s jinými svými blízkými...
narkolepsie, narkoleptik, spánek, učení, únava, deprese
Včera, 09:11
Jako malý narážel do aut, do plotu a málem spadl do ohně. Šestnáctiletý Jaroslav z...
fenykl
Včera, 08:00
Vypadá trochu jako cibule křížená s pórkem. Určitě jste jej už v ruce drželi, ale...
Včera, 06:45
Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chystá vstoupit na knižní trh. Napsala totiž knihu o...
23.2.2020
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Reklama