Obří důlní vozy odolávají sibiřským zimám i díky českým motorům

Plzeňská škodovka a její ruská sesterská společnost Sibelektroprivod úspěšně dodaly pohony a motory pro obří důlní vozidla. Výsledkem spolupráce budou vozidla o nosnosti 90 tun, která odolávají i sibiřským zimám.

„Jde o skutečné kolosy, které využívají těžařské firmy pro převoz materiálu v povrchových dolech – uhelných, rudných nebo diamantových, zejména v sibiřské části Ruska,“ vysvětluje obchodní manažer Škody Electric Viktor Vachata.

Škodovácké zařízení ještě před zahájením sériové dodávky podstoupilo právě na nehostinné Sibiři tvrdé zkoušky. Dva prototypy byly nejprve důkladně otestovány na zkušebně plzeňské Škody. Poté je výrobce namontoval do dvou vozů a ty testoval během podzimu a zimy v provozu v uhelném dole v sibiřské části Ruska.

Emil Škoda, český rytíř, jeho královstvím se stalo strojírenství. Dnes by se asi ledasčemu nestačil divit

Že česká technika obstála, dokazuje i fakt, že plzeňská firma poté mohla zahájit dodávku série dalších deseti pohonů a motorů pro další důlní vozidla a zakázku úspěšně završila v letošním roce. „První prototypové vozidlo je v provozu od listopadu roku 2018, má najeto více než 100 tisíc kilometrů bez závad na trakčním pohonu,“ říká Viktor Vachata.

Pro současnou dodávku do Ruska museli technici vyřešit řadu problémů, které souvisely s nesmírně náročnými podmínkami, ve kterých budou důlní vozidla sloužit. „Vozy musí snést i horší, než padesátistupňové mrazy, odolávat dlouhodobě velké prašnosti a značné provozní zátěži. Náročným požadavkům zákazníka jsme mohli vyhovět jen díky špičkové práci našich specialistů a vlastním výzkumným a vývojovým kapacitám,“ uvedl Viktor Vachata.

Důlní vozidlo běloruské firmy Belaz, která je finálním výrobcem, slouží s českým pohonem v uhelném dole v Kemerovské oblasti. Jeho nosnost je 90 tun, což pro ilustraci představuje váhu asi 76 malých osobních aut nebo 23 slonů indických. Vozidlo je poháněno pomocí dvou AC trakčních motorů, každý o výkonu 360 kW. Délka vozu přesahuje deset metrů, výška čtyři metry a šířka šest metrů.

Dobrovolně do vyhnanství na Sibiř. Zápisky milující manželky potrestaného děkabristy dojímají dodnes

Pro plzeňskou škodovku však není tato dodávka pro důlní průmysl první svého druhu. V minulosti například spolupracovala na výrobě obřích nákladních vozidel s americkou společností Caterpillar. Americkému zákazníkovi z Plzně v minulých letech dodali několik set motorů. Dodávky pro Belaz jsou však výjimečné v tom, že česká strana spolu s firmou Sibelektroprivod dodává kompletní elektrický pohon včetně trakčních měničů a generátoru.

Dopravní nehoda u Žežic
Dnes, 17:33
Již desátý rok v řadě vydává Allianz přehled nejrizikovějších úseků na tuzemských silnicích. Upozorňuje na...
Dnes, 15:40
Je to kapka v moři. Ale bez těch kapek by ani to moře neexistovalo. Malá,...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:40
Jako básník, který získal Nobelovu cenu, je Pablo Neruda v Chile uctíván dokonce i těmi, kterým se zprotivil...
Dnes, 11:40
Slon je souhrnný český a slovenský název pro dva rody chobotnatců. V současnosti známe tři...
Dnes, 10:20
Škrábe vás v krku? Nemůžete se zbavit posledních zbytků nachlazení? Místo do lékárny zamiřte na...
Dnes, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Dnes, 08:11
Filmů zabývajících se tématem druhé světové války je v současnosti nepřeberné množství, jedním z prvních...
Včera, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Včera, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Včera, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Reklama