-2℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Obří křišťálový betlém. Mystické dílo, které by měl vidět každý

Další fotky

Váží tři a půl tuny a jeho konstrukce překvapí vynalézavostí i zpracováním. Pokud jste si mysleli, že skutečné skvosty vznikaly jen třeba ve středověku, pojďte se přesvědčit o opaku.

Reklama

Nebude to nijak daleká cesta. Vlakem do Pardubic dojedete za hodinku a najít tamní zámek, dnes sídlo Východočeského muzea, mít problém taky nebudete. Na nádvoří vás přivítají pávi, a pokud nebudete chtít vidět už nic jiného, zakoupíte si vstupenku jen do Rytířských sálů, vedle kaple nejvýstavnějších zámeckých prostor. Jejich prohlídka s průvodcem začíná každou celou hodinu.

České sklo a skleněná plastika jsou celosvětově uznávané. Teď mají stálou expozici v bývalém letohrádku smíchovských továrníků

V jednom z těchto sálů je také umístěno ono pozoruhodné dílo, betlém zvaný skleněný nebo křišťálový. Nejdřív na vás nejspíš zapůsobí celkově jako umělecké dílo, potom se začnete zabývat tím, jak bylo vlastně vyrobeno. Základem betlému je bronzová nosná konstrukce s úchyty jako s loži, do kterých jsou nastojato vloženy v zásadě kruhové skleněné desky, podobně jako gramofonové desky do stojanu. Celek je ukotvený do kamenného podstavce. A potom se začnete zabývat detaily a jistíte, že nejde jen klasickou scénu z Betléma, ale o dílo, kde se prolínají symboly nejrůznějšího, především však všelidského obsahu.

Pamatujete duritku? V letohrádku Portheimka se představí příběh fenomenální zlíchovské sklárny Inwald

Betlém je pozoruhodný tím, že jeho autor, významný sklářský výtvarník Jaromír Rybák, je autorem jak skleněných, tak kovových částí Betlému. Zároveň jej navrhl tak, aby jednotlivé desky byly vyvážené a tím i stabilní. Impozantní dílo celkem váží 3550 kg, je 245 cm vysoké, 180 cm široké a 70 cm hluboké. Jako materiál výtvarník zvolil vysokoolovnaté sklo, které je odlité do formy a potom leptané, zlacené a broušené.

FOTO: Křišťálový betlém

Křišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focus
Další fotky
Křišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focusKřišťálový betlém - All-focus

Vzniklo v letech 2004 – 2006, původně pro barokní kapli zámku v Bezdružicích. Dnes je v majetku mecenášů umění Petra a Svatoslavy Širokých a na pardubický zámek je zapůjčena na 10 let, do roku 2023. Vypravit se tam stojí za to už jen proto, že u nás najdete jen jediné srovnatelné dílo, a to je 5,5 tuny těžký skleněný oltář Vladěny Tesařové v Dobré Vodě u Hartmanic na Šumavě.

 

Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Včera, 11:30
Je sice teprve únor, přesto se už nyní vyplatí rozhodnout, u kterého moře strávíte letní...
Vila Bertramka
Včera, 10:00
Klasicistní vila z 18. století se nachází na Smíchově a dnes již slouží jen jako...
Včera, 08:00
Jistě se pousmějete. A přece se točí!! Co jiného by řekl, to určitě ví každý,...
14.2.2019
Následujte instinkt. Pokud cítíte, že dnes je ten den, kdybyste měli projevit své láskyplné city...
14.2.2019
Tedy jen částečně, ale stejně. Dnes jsou někteří Havajci na tento čin svých předků hrdí....
14.2.2019
Oslavy jara a plodnosti patří nejspíš mezi nejstarší rituály lidské civilizace vůbec. Mohou však mít...
14.2.2019
Již šestý díl komediálního seriálu Most! odvysílala v pondělí Česká televize. K obrazovkám přilákal 1,68...
Reklama