Obří kytovci z okolí Nového Zélandu se nestěhují. Mají zde totiž dobré bydlo

29.10.2020
Petr Matura

Plejtvák obrovský vytváří tři poddruhy. Dva z těchto jeho poddruhů žijí na jižní polokouli, a to konkrétně plejtvák antarktický a plejtvák menší.

Vědci se však zaměřili na výzkum plejtváků, kteří se vyskytují v okolí Nového Zélandu. Jejich blízkým příbuzným je konkrétně plejtvák menší, od kterého se však geneticky velmi významně liší.

Velcí kytovci se podobají lidem víc, než bychom řekli. Bílá velryba opravdu existovala

Bylo zjištěno, že v Jižním zálivu Taranaki u Severního ostrova Nového Zélandu se plejtváci sdružují prakticky celoročně a nemigrují, a to na rozdíl od ostatních plejtváků. Vědce samozřejmě zajímal důvod. Bylo zjištěno, že v těchto místech existuje silný výstupný mořský proud, v němž se daří druhu korýšů, které plejtváci milují nejvíce ze všech.

Velryba není velká ryba. Co jste o největších tvorech na Zemi možná nevěděli

Doposud byli plejtváci v novozélandském seznamu ohrožených druhů vedeni jako migrant, tedy druh, který zde nežije trvale, tudíž se ho lidské aktivity v oblasti zálivu dotýkají pouze jen okrajově. Výsledky výzkumu však přinesly nutnost jiného pojetí situace místních plejtváků. Nejen, že tu tento druh plejtváka žije trvale, ale k tomu se navíc jedná o zcela odlišnou a velice snadno zranitelnou populaci…

Celá zdejší populace představuje okolo sedmi set jedinců, a navíc má vůbec nejmenší genetickou proměnlivost ze všech žijících plejtváků obrovských. Vědci tudíž v této oblasti navrhli opatření, vedoucí ke koordinaci všech průmyslových aktivit, včetně husté lodní dopravy, z hlediska ochrany těchto výjimečných, jedinečných tvorů.

FOTO: Plejtvák

Plejtvák - Plejtvák obrovskýPlejtvák - Plejtvák Brydeův (Balaenoptera edeni)Plejtvák - BalaenopteraPlejtvák - Plejtvák obrovskýPlejtvák - Plejtvák malý
Další fotky
Plejtvák - Plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus)


Nepřehlédněte