Očkování proti covidu: Jak se připravit a co od toho čekat?

3.6.2021
Redakce

Dobře se vyspěte

Na očkování byste rozhodně neměli chodit vyčerpaní z práce nebo po nějakém fyzickém výkonu. Lékaři také nedoporučují předtím i potom sportovat. Kvůli nedostatku spánku vás může bolet hlava, imunita se oslabí a vy budete zbytečně ve stresu. Vyčerpaný organismus může hůř reagovat na vakcínu. Pokud trpíte špatným spánkem, můžete sáhnout po nějaké uklidňující bylině, například meduňce.

Alkohol NE

Ideální je, pokud pár dní před očkováním úplně vyřadíte alkohol. Ten totiž snižuje počet bílých krvinek a jeho konzumace může ovlivnit počet protilátek, které vakcína vytváří. „Aby vaše tělo kladně reagovalo na vakcínu, musíte mít dobrý imunitní systém. Pokud budete den předtím pít alkohol, nijak vám to nepomůže,“ řekla britská imunoložka Sheena Cruickshank. Tak tu sklenku vína na pár dní vynechte, nic se vám nestane, naopak vám vaše tělo poděkuje.

Arenberger: Nevím, proč dávají lékaři při očkování přednost mladším

Jezte s rozumem

Nechoďte na očkování přejedení, ale ani hladoví a dbejte také na dostatečný příjem tekutin. Důležitá je vláknina. Zeleniny byste měli sníst dvakrát více než ovoce. Před očkováním si připravte nutričně vyvážené jídlo. Po výkonu budete pravděpodobně pociťovat únavu, mějte proto u sebe něco, co vám doplní energii. A pokud trpíte obezitou a očkování vás čeká až za delší dobu, můžete se pokusit svou váhu. Je potvrzeno, že organizmus lidí s nadváhou dokáže vytvořit jen polovinu protilátek ve srovnání s jedinci, kteří mají normální hmotnost.

Nežádoucí účinky

V Česku jsou nahlášeny stovky případů vedlejších účinků. Lidé nejčastěji hlásili bolest hlavy, horečku, zimnici, únavu a bolest svalů či kloubů. Se silnějšími reakcemi se setkávají mladší jedinci. „Vakcína byla testována na dobrovolnících a nebyly zjištěny odlišné nežádoucí účinky, než které známe u ostatních, běžně podávaných očkování. Nejčastěji se setkáváme s reakcí v místě aplikace očkovací látky (bolestivostí, otokem, začervenáním) či s tzv. chřipkovými příznaky (únavou, bolestí svalů, zvýšenou teplotou),“ řekla pro server uLékaře.cz MUDr. Jana Braunová.

 

Zdroj: Dr. Max, MZČR

 Nepřehlédněte