Od čarodějnických procesů ji zachránila svatba s Habsburkem, její recepty známe dodnes

28.11.2022
Jaroslav Svoboda

Byla patrně nejoriginálnější osobností v Habsburské rodině, po celý život se zabývala přípravou léčivých elixírů i přípravků proti početí. Kým vlastně byla Filipína Welserová z Augsburku?

Do rodiny Habsburků se přivdala sňatkem s arcivévodou Ferdinandem, sama pocházela z jednoho z nejbohatších kupeckých rodů v Německu. Tento sňatek snoubenci uzavřeli v roce 1557. Zpočátku byl ale velmi přísně utajován. Sám císař Ferdinand I. se o synově sňatku dozvěděl zřejmě až po narození vnuka Andrease. Rodem nepřijatelné potomky vyloučil z následnictví, ale manželství toleroval, pod podmínkou, že zůstane i nadále utajeno.

Filipína Welserová (1527 – 1580) byla inteligentní a života znalá žena. Takřka ze dne na den se stala snachou vládnoucího německého císaře a švagrovou císaře příštího. Přesto se však nemohla nikdy objevit po manželově boku. Možná i proto se po celý život věnovala své zálibě. Tou byla příprava léčivých elixírů a bylinných čajů. Ošetřovala rány a míchala masti na utišení bolesti. Její zájem o léčitelství byl ale spojen s jistým nebezpečím. Léčitelky byly totiž podezírány ze svazku s ďáblem, a protože velmi často „ordinovaly“ i prostředky proti nechtěnému početí, byly považovány za čarodějnice, které se snaží zhatit boží vůli.

„Černá ovce“ Habsburků. Císař a král Maxmilián II. nesympatizoval s katolickou církví

Ferdinand s Filipínou trávili nějaký čas i na Křivoklátě. Od roku 1567, kdy se Ferdinand ujal vlády v Tyrolsku, žili na zámku Ambras nedaleko Innsbrucku. Zde měla dokonce svou vlastní lékárnu. Do dnešních dnů se dochovala rozsáhlá sbírka Filipíniných receptů. Ty velmi připomínají přípravky, které se dnes chválí a jsou doporučovány i sportovními maséry.

Recept proti kašli zněl následovně: „Vezměte půldruhamázový polévaný hrnec, naplňte jej vodou, přidejte tři loty kandovaného cukru, sedm zrn pepře a plnou lžíci medu. Hrnec dobře přikryjte, aby v něm zůstala pára, a nechte vše zatáhnout na tři prsty. Opakujte třikrát a pak užívejte vždy ráno a večer pořádný doušek, a to tak horký, jak jen snesete.“

Pro zdravé zuby doporučovala následující: „Vezměte dubové listy, máčejte je v čerstvé vodě a dobře si jimi ráno a večer čistěte zuby. To je udrží pěkné a zdravé. Totéž dělejte s okrájenými červenými slupkami pomerančů. Zuby důkladně jimi čištěné budou také pěkné a zdravé.“

Když už jsme u zubů, máme i další její radu: „Při bolesti zubů je nejlepší zub vylomit, a to zavčas, protože od jednoho se kazí druhý.“

Teprve čtyři roky před Filipíninou smrtí, v roce 1576, uznal její manželství s Ferdinandem papež. Svého štěstí si však příliš neužila, trpěla nemocí jater, které nakonec v roce 1580 podlehla.


Témata:

Nepřehlédněte