16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Od vesnických zvoniček, až po chrámové obry. Zvony, poslové věcí radostných i tragických

Další fotky

Genius loci je fenomén, o kterém nediskutují ani ti nejzarytější skeptici. Žádná vědecká metoda ho neodhalí, ale člověk si je jeho přítomností naprosto jist. Nedá se vysvětlit, dá se jenom vnímat a senzitivní lidé o něm nepochybují. Mohli bychom však zajít ještě dál? Proč ne. I věci mají duši. Absorbovaly lidskou práci a myšlenky a nyní žijí. Svým specifickým způsobem, ale žijí. Vnímají své okolí. Mají nepochybně jiná časová měřítka a jeden lidský život je jen kratičkou návštěvou, kterou ani nezaregistrují.

Reklama

Mezi takové věci, výrobky s duší, patří zvony. Zvony a člověk patří neodmyslitelně k sobě. Oznamují mu věci radostné i tragické. Doprovázejí člověka po celý jeho život. Historie zvonů je prastará a velmi rozsáhlá. První zvony začaly vznikat prakticky v téže době, kdy byl objeven bronz. Zvony z Ninive jsou staré přes tři tisíce let. V Evropě se vždy se vším začínalo trochu později. Zde se začaly zvony šířit současně s postupujícím křesťanstvím. Nejstarší zvony byly vyrobeny v Irsku, v pátém století našeho letopočtu.

Santa Casa

Tajemství pražské Lorety. Jaká legenda provází cinkot loretánských zvonů?

Dětské nemoci už měly zvony za sebou. Dlouhá desetiletí experimentů začala nést svoje ovoce. Metoda, pokus omyl. Vyrobit, odlít, vyzkoušet. Nezní jak, jsme potřebovali? Roztavit, odlít, vyzkoušet. Složení bronzu 78 % mědi, 22 % cínu bylo vyzkoušeno a ověřeno velmi brzy. Horší to už bylo s jeho tvarem. Soudkovitý se neosvědčil. Zvony, tvaru jaký známe dnes, se začaly vyrábět až ve 12. století. Už ne v benediktinských klášterech, ale ve specializovaných dílnách. Zvonařství se stalo vysoce kvalifikovaným, uměleckým řemeslem. Puškařství, odlévání děl, vodovodního potrubí, výroba nádobí a křtitelnic, to vše vycházelo ze zvonařských dílen. Vypočítat rozměr zvonu s požadovaným tónem, to nebylo již umění, ale i věda. Zvony začaly také přibírat na váze. Od vesnických zvoniček na klekání, až po chrámové obry o váze mnoha tun.

Největší česká zvonohra je v Praze. Aby ji zvonař Manoušek zaplatil, musel prodat dům

Nyní přeskočíme pár století a ocitneme se v zemích Koruny české. Nejstarší dochovaný zvon, se nachází v regionálním muzeu v Chebu, a byl vyroben v roce 1286. Nejstarší a dosud funkční zvon najdeme na věži zvonice, děkanského kostela v Havlíčkově Brodě. Byl odlit v roce 1335. Za zlatý věk českého zvonařství však lze pokládat 16. století. Odborníků na slovo vzatých bylo hodně a nejen v Praze.

 

FOTO: Zvony

Zvony - ZikmundZvony - odlévání zvonuZvony - příprava k odlévání zvonuZvony - srdce ZikmundaZvony - Zikmund – detail
Další fotky
Zvony - rozhoupání zvonuZvony - výroba zvonu ve středověkuZvony - příprava na svěcení zvonu

Není zde prostor pro to, je všechny vyjmenovat. Zůstaneme u jednoho jména, možná toho nejslavnějšího. Tím zvonařským mistrem byl Tomáš Jaroš z Brna (1500 – 1571). Jeho nejvýznamnějším dílem je největší zvon v Čechách, s názvem Zikmund. Byl odlitý v roce 1549, a je umístěn ve zvonici svatovítského chrámu. Hmotnost zvonu se odhaduje na šestnáct tun. Druhým mistrovským kouskem je zpívající fontána před letohrádkem královny Anny. Se zvony se nesetkáme jenom na kostelních věžích. Najdeme je v klasické literatuře, na obrazech, ve filmovém umění. Zvony opravdu mají duši.

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama