Odbory chtějí po státu, aby odpustil lidem odvody.

odvody na pojištění

Odbory požadují, aby stát odpustil sociální a zdravotní odvody nejen živnostníkům, ale i zaměstnancům. Navrhují, aby za ně v koronavirové krizi převzal na tři měsíce placení pojistného.

Kabinet by měl dnes schvalovat kurzarbeit. Podle návrhu ministerstva práce by stát zaměstnavatelům hradil 50 až 80 procent výdajů na mzdy. Opatření má firmám a institucím ulevit a má bránit propouštění. Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) plánuje resort práce odpustit sociální odvody na půl roku od března do srpna, někteří členové vlády zmínili i případné odpuštění zdravotního pojištění.

Podle odborů by stát neměl pamatovat v úlevách kvůli koronavirové krizi jen na zaměstnavatele a osoby samostatně výdělečně činné, ale také na zaměstnance. Konfederace upozorňuje na to, že kvůli výpadku příjmu řada lidí může skončit v dluzích a exekucích.

Ilustrační foto.

Osoby samostatně výdělečně činné dostanou ošetřovné.

„Lidé výplatu za únor mají. Problém nastane za březen. Situace je velmi vážná a je důležité, aby stát převzal platbu sociálního a zdravotního pojištění na dobu, co tento stav trvá. Zatím se primárně podporují zaměstnavatelé z daní, které platili všichni. Úleva pro ně je potřeba. Zaměstnanci by ale měli vědět, že stát myslí i na ně. Není možné zatěžovat jen jednu skupinu. Zátěž je potřeba rozložit,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) dnes v České televizi řekl, že by vláda mohla jednat i o odpuštění sociálního pojištění. „Navrhujeme po noční diskusi se zaměstnavateli, pokud firma pojede a bude platit zaměstnancům 100 procent mzdy, tak jsme připraveni jim navrhnout odpuštění jednoho měsíce sociálního pojištění,“ uvedl Havlíček.

Česká správa sociálního zabezpečení evidovala na konci loňska téměř 4,63 milionu zaměstnanců, 283 tisíc zaměstnavatelů a 1,03 milionu OSVČ, z nichž 705 600 se podnikáním živilo a platilo zálohy na důchodové pojištění. Příjmy z pojistného na sociální pojištění a politiku zaměstnanosti činily loni 536,72 miliardy korun. Ministerstvo práce uvedlo, že půlroční odpuštění odvodů živnostníkům by znamenalo výpadek asi 18,1 miliardy korun. Jakou částku by stát vykrýval při tříměsíčním prominutí odvodů zaměstnancům, není jasné. Záleželo by na počtu lidí, kterých by se opatření týkalo.

est/čtk

pečivo
Dnes, 15:35
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
pivo_ilustrační obrázek
Dnes, 12:51
Pivovary spustily kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachranhospodu.cz kupovat poukazy, které...
Fake news_ilustrační obrázek
Dnes, 10:56
Dobrovolníci, kteří se dali dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začali...
policejní zatčení_ilustrační obrázek
Dnes, 10:21
Kriminalisté zadrželi muže, který podle nich posílal jednomu z členů Ústředního krizového štábu e-maily, v...
divadelní představení_ilustrační obrázek
Včera, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Včera, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Včera, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Včera, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Včera, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Nemocnice na Bulovce
Včera, 09:59
S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na...
Reklama