Odbory chtějí po státu, aby odpustil lidem odvody.

odvody na pojištění

Odbory požadují, aby stát odpustil sociální a zdravotní odvody nejen živnostníkům, ale i zaměstnancům. Navrhují, aby za ně v koronavirové krizi převzal na tři měsíce placení pojistného.

Kabinet by měl dnes schvalovat kurzarbeit. Podle návrhu ministerstva práce by stát zaměstnavatelům hradil 50 až 80 procent výdajů na mzdy. Opatření má firmám a institucím ulevit a má bránit propouštění. Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) plánuje resort práce odpustit sociální odvody na půl roku od března do srpna, někteří členové vlády zmínili i případné odpuštění zdravotního pojištění.

Podle odborů by stát neměl pamatovat v úlevách kvůli koronavirové krizi jen na zaměstnavatele a osoby samostatně výdělečně činné, ale také na zaměstnance. Konfederace upozorňuje na to, že kvůli výpadku příjmu řada lidí může skončit v dluzích a exekucích.

Ilustrační foto.

Osoby samostatně výdělečně činné dostanou ošetřovné.

„Lidé výplatu za únor mají. Problém nastane za březen. Situace je velmi vážná a je důležité, aby stát převzal platbu sociálního a zdravotního pojištění na dobu, co tento stav trvá. Zatím se primárně podporují zaměstnavatelé z daní, které platili všichni. Úleva pro ně je potřeba. Zaměstnanci by ale měli vědět, že stát myslí i na ně. Není možné zatěžovat jen jednu skupinu. Zátěž je potřeba rozložit,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) dnes v České televizi řekl, že by vláda mohla jednat i o odpuštění sociálního pojištění. „Navrhujeme po noční diskusi se zaměstnavateli, pokud firma pojede a bude platit zaměstnancům 100 procent mzdy, tak jsme připraveni jim navrhnout odpuštění jednoho měsíce sociálního pojištění,“ uvedl Havlíček.

Česká správa sociálního zabezpečení evidovala na konci loňska téměř 4,63 milionu zaměstnanců, 283 tisíc zaměstnavatelů a 1,03 milionu OSVČ, z nichž 705 600 se podnikáním živilo a platilo zálohy na důchodové pojištění. Příjmy z pojistného na sociální pojištění a politiku zaměstnanosti činily loni 536,72 miliardy korun. Ministerstvo práce uvedlo, že půlroční odpuštění odvodů živnostníkům by znamenalo výpadek asi 18,1 miliardy korun. Jakou částku by stát vykrýval při tříměsíčním prominutí odvodů zaměstnancům, není jasné. Záleželo by na počtu lidí, kterých by se opatření týkalo.

est/čtk

Včera, 16:00
Perun, Veles, Radegast a další slovanští bohové jsou všeobecně známí. Ovšem o jednom z bohů,...
Včera, 12:41
Obracejí se na nás výroba, logistika, maloobchod nebo call centra s extrémní poptávkou po brigádnících. Nové...
Včera, 11:09
Podle zpěvačky Jitky Zelenkové je důležitá nejen pozitivní mysl, ale taky umět se vyrovnat s křivdami....
Včera, 10:31
Byly to tehdy slavné vánoce roku 800. Deváté století bylo za dveřmi a do křesťanského...
magistrát, ústí nad labem, ústeký kraj, úřad
Včera, 09:15
Města vyšla vstříc podnikatelům a živnostníkům. V městských prostorech v Ústí nad Labem nebudou muset...
4.4.2020
Moskevská nemocnice v městské části Chovrin měla být výstavní nemocnicí ruské metropole. Stala se však...
3.4.2020
Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které...
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adolf_Liebscher_-_%C4%8Cechov%C3%A9_na_Baltu.jpg
3.4.2020
Bylo by to fajn, mít stroj času a pohrát si s historií. Tento nápad se...
2.4.2020
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
2.4.2020
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
Reklama