Odhalené poselství z černé díry, poslané k nám v dávné minulosti

Další fotky

Na podzim roku 2017 zachytila antarktická observatoř „Ledová kostka“ velice zvláštní částici s extrémně vysokou energií. Vědci již delší dobu tušili, že takovéto částice budou vznikat ve vesmíru u černých děr. Chyběl jim však důkaz.

Vědcům se podařilo určit směr jejího příletu a ve vytýčeném místě na obloze kosmický dalekohled Fermi odhalil blazar, tedy aktivní jádro galaxie, které obsahuje supermasivní černou díru. Blazary bývají považovány za jeden z energeticky nejintenzivnějších jevů ve vesmíru.

Vesmíru vládne gravitace. Gravitační vlny to je vesmír sám

Z pólů černé díry naším směrem proudí výtrysky hmoty a částic s vysokou energií. Observatoří „Ledovou kostkou“ zachycená částice se na cestu k nám vydala přibližně před 5,7 miliardami světelných let, tedy v době, kdy ještě ani neexistovala naše Sluneční soustava.

Nenasytná černá díra, která požírá hvězdy, byla objevena nedávno

Tyto částice s obrovskou energií, tzv. neutrina, k nám neustále přilétají z blízkého i z toho vzdálenějšího vesmíru. Velké množství neutrin se k nám dostává například též i ze Slunce. Dalším jejich zdrojem bývají výbuchy supernov. Jsou však skutečně velice obtížně zaznamenatelné.

Co Tycho Brahe viděl, to Kepler vypočítal. A jeho zákony jsou dodnes jedním z pilířů astronomie

Neutrina mají velmi malou hmotnost oproti většině ostatních elementárních částic, ale nejnovější výzkumy ukázaly, že tato jejich hmotnost však skutečně není nulová. Jejich existenci poprvé předpověděl v roce 1931 Wolfgang Pauli, švýcarský fyzik rakouského původu, jeden z nejvýznamnějších teoretických fyziků první poloviny dvacátého století, když vysvětlil spektrum beta rozpadu, rozpad neutronu na elektron a proton.

FOTO: Poselství černé díry

Poselství černé díry - Ledová kostka – antarktická observatořPoselství černé díry - Icecube-architecture-diagram2009Poselství černé díry - Blazar-illustrationPoselství černé díry - Wolfgang PauliPoselství černé díry - Jádro naší galaxie
Další fotky
Poselství černé díry - NeutrinoPoselství černé díry - Galaxie

Vědci v datech z minulých let objevili známky toho, že toto antarktickou observatoří zaznamenané neutrino možná není jediné, které k nám ze vzdáleného blazaru přiletělo. Snad bude podobně detekovaných případů více, což by bezesporu určitě vedlo k výrazným pokrokům mimo jiné v oboru neutrinové astronomie. Teoreticky bychom tak potom mohli získat lepší, důkladnější a přesnější informace kupříkladu o černých dírách.

Dnes, 17:30
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Dnes, 16:00
Slyšeli jste někdy slovo gaslighting? Není to název nové diety ani nový módní trend. Možná...
Dnes, 14:00
Četly a milovaly jej miliony lidí... a stále je tomu tak. Knihy psal skromný, nenápadný...
Dnes, 12:11
Vinou narkolepsie měl třiatřicetiletý Martin z Ostravy autonehodu. Toto vzácné nervové onemocnění se projevuje nadměrnou...
Dnes, 11:30
Hamburgery máme dneska spojené s Amerikou. Ovšem je to trochu mylná záležitost. Opravdovým rodištěm tohoto dneska...
Dnes, 10:00
Život i dílo Leonarda da Vinciho (15. dubna 1452 – 2. května 1519) jsou až...
Dnes, 08:00
Minule jsme se podívali na skvrny, špínu a mastnotu, a hlavně jak s nimi zatočit, lépe...
Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Reklama