Odložení a zaplacení s nižším penále. To je ochrana pracovních míst podle Vlády

Vládní návrh odložení sociálních odvodů firem není řešením problému, ale pouze jeho posunutím v čase. Vyplývá to z reakcí zaměstnavatelských svazů. Řešením je podle nich prominutí těchto odvodů. Podniky by si mohly podle návrhu odložit sociální odvody od května do července. Uhradit by je musely do 20. září se sníženým penále. To by místo nynějších 4,5 procenta dlužné částky mohlo činit jedno procento.

Návrh zákona by kabinet mohl schválit za týden. Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Zaměstnavatel odvádí z výdělku 24,8 procenta a zaměstnanec dalších 6,5 procenta. Odklad odvodů by se měl týkat zaměstnavatelů. Česká správa sociálního zabezpečení jich na konci roku evidovala 283 000, zaměstnanců bylo 4,63 milionu.

„V této situaci považujeme za absurdní, aby stát od zaměstnavatelů místo pomoci vybíral za odklad pojistného na sociální zabezpečení ještě nějaké penále. Od začátku této krize vládě sdělujeme, že reálnou pomocí podnikatelům a krokem k ochraně pracovních míst je ne odložit, ale úplně prominout pojistné na sociální zabezpečení odváděného samotným zaměstnavatelem, a to minimálně do podzimu 2020,“ řekl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

„Jakákoliv rychlá pomoc, která by firmám pomohla snížit personální náklady a zároveň vylepšit cash flow, je vítaná. Nicméně jde pouze o odložení plateb, nikoli o snížení odvodů či upuštění od povinnosti odvádět pojistné v této době,“ dodala ředitelka sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy Jitka Hejduková. Firmy budou muset odložené pojistné zaplatit i s penále, i když to bude penále snížené. Pro některé menší firmy je toto opatření pouze krátkodobým odsunutím problému, podotkla.

Právo na náhradu škody má ten, jemuž byla nesprávným úředním postupem způsobena škoda, říká renomovaný právník ke zrušeným opatřením

Asociace malých a středních podniků by přivítala odpuštění plateb na sociální pojištění za zaměstnavatele za avizované tři měsíce. Pokud by mělo jít pouze o odklad a splacení do 20. září, problém se podle prezidentky asociace Evy Svobodové pouze posune v čase. Většina podnikatelů za tři měsíce nebude schopna vygenerovat tolik peněz, aby bez problémů vše doplatila. „Pokud by mělo zůstat skutečně pouze u odkladu, požadujeme delší dobu pro splacení, a to do konce roku 2020,“ dodala.

Vláda navrhuje snížení z 18 procent na čtyři procenta při prodlevě, tedy procento za čtvrtletí. Firmy by musely pojistné uhradit do 20. září včetně úroků. Pokud by zaměstnavatel tříměsíční odvody a procento penále včas nezaplatil, začalo by se po 20. září počítat běžné penále 0,05 procenta za den. Vláda by měla návrh paragrafů schvalovat příští pondělí. Poté by předlohu dostali poslanci. Aby norma začala platit, musí ji schválit Parlament a podepsat prezident.

vera/čtk

Zdeněk Hřib, primátor Prahy

Hřib a Čižinský v tichosti protlačili nálevnu alkoholu pod Stalinem navzdory nesouhlasu Spojených sil, místo muzea totalitních režimů

Dnes, 15:40
Stromy nám v posledních letech takřka mizí před očima. Sucho a kůrovec ztěžují stromům život....
Dnes, 13:40
Sexuální násilí je palčivé téma, které se může týkat tisíců i desetitisíců dětí. Na prevenci...
Dnes, 10:20
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 10:20
Věčně žíznivé hrdlo, a pohled na dno konvice s vínem. Kord, který neměl šanci zrezivět,...
Dnes, 08:11
Dnes jsou obchodní centra místem, kde často celé rodiny tráví volné chvíle. Kovové konstrukce a...
zpěvačka a moderátorka Jana Chládková
Včera, 17:45
Na dvou pilířích stojí pracovní život Jany Chládkové – na moderování a zpívání. Moderuje Noční...
Včera, 13:25
Nejvýznamnějšími a také nejproduktivnějšími našimi sochaři ve druhé třetině 19. století, v období pozdního neoklasicismu...
Včera, 11:15
Dušičky se blíží a květinářství i trhy nabízejí velké množství věnců, košíčků i jiných ozdob....
Včera, 09:05
Kostelec nad Labem býval vždy armádním městem, a to už od středověku. V současnosti jsou...
Včera, 07:55
Poselství demonstrace proti vládním opatřením mediálně překrylo násilí fotbalových fanoušků, policejní dělbuchy a vodní dělo....
24.10.2020
Česnek patří mezi krále kuchyně, a to nejen té české. Působí totiž, spolu s cibulí,...
Reklama