25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Odpadem protečou tisíce korun ročně. Jak zbytečně neplýtvat vodou

Každý Čech spotřebuje průměrně 100 litrů pitné vody denně, pokud by však dodržel jednoduché zásady, mohlo by to být o mnoho litrů méně. Ceny vodného a stočného navíc každým rokem rostou, plýtvání vodou je tak docela drahou zábavou. Přitom stačí málo a rodinný rozpočet může být ročně bohatší i o deset tisíc korun.

Reklama

Podle některých pesimistických scénářů nás v budoucnosti čeká boj o vodu. A poslední suchá léta potvrzují, že by mohl nastat co nevidět. Světový den vody v březnu upozornil na problémy s kvalitou a nedostatkem vody v některých regionech. U nás zatím naštěstí pořád stačí jen otočit kohoutkem. Plýtvání pitnou vodou je tak nejenom neekologické, ale také neetické a v neposlední řadě velmi neúsporné.

Balené vody jsou horší než voda z kohoutku. Víte, které škodlivé látky obsahují?

Splachování peněz

„To jsem rovnou ty peníze mohl spláchnout do záchodu,“  fráze, která je slyšet celkem často, je v tomto případě opravdu příznačná. Do záchodu každý den spláchneme přibližně 45 litrů vody. Spotřebu sníží použití dvojčinného splachování, kde je tlačítko pro větší a menší objem vody. Ideálním řešením je ale splachování dešťovou vodou.

Na systémy pro hospodaření s dešťovou vodou můžete v určitých oblastech ČR dokonce získat finanční příspěvek z dotačního programu Dešťovka. Dešťová voda, která naprší zadarmo, je také skvělou alternativou pro zalévání zahrady. Stačí mít jen velkou nádobu, do které dešťovku nachytáte.

Hrozí pitná katastrofa Pražanům, nebo je zachrání špinavá voda z Vltavy a mobilní čističky?

Šetřiče vody

Že sprchování je šetrnější než vana a myčka nádobí zase ušetří nejen více času, ale i vody než ruční mytí pod tekoucí vodou, je celkem známá věc. Pokud navíc budete používat šetřiče vody, rozdíl v komfortu ani nepoznáte, ale vaše peněženka poděkuje. Šetřiče jako jsou perlátory a speciální sprchové hadice redukují průtok vody, kterou zároveň mísí se vzduchem. Vody tak spotřebujete méně, přitom požitek ze sprchování zůstane stejný. Podle průzkumů je i přes nízkou cenu používá jen každá čtvrtá domácnost. Ušetřit přitom zvládnou až čtvrtinu spotřebované vody.

Muzeum pražského vodárenství vzniklo v Podolí před 26 lety. Nahlédněte do jeho útrob

2 minuty otevřený kohoutek?

Čištění zubů při otevřeném kohoutku je další nešvar, který se prodražuje. Za dvě minuty proteče do odpadu až 20 litrů vody. Čtyřčlenná rodina, která při čištění zubů vodu zastavuje, ušetří ročně až 26 tisíc litrů pitné vody, v řeči peněz přibližně 4 200 korun.

 

Před 17 minutami
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Před 43 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Reklama