• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Ohníček trampů? Spíš zelený fanatismus způsobil podle Zemana požár Českého Švýcarska

  25.8.2022
  Simona Knotková

  Požár, který se před měsícem rozhořel v národním parku České Švýcarsko, se podle prezidenta Miloše Zemana rozšířil hlavně kvůli tisícům uschlých stromů napadených kůrovcem, které zůstávají v lesích ležet. Nebylo to jenom kvůli trampům, kteří si v lese rozdělali ohníček. Řekl to ve čtvrtek na zahájení výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích, kdy se opětovně vymezil proti zelené ideologii a filozofii bezzásahových zón. Příčinu požáru vyšetřuje policie, případu se věnuje tým vyšetřovatelů.

  Zeman, stejně jako před třemi lety, na zahájení připomněl výrok někdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ), který v minulosti během interpelací ve Sněmovně prohlásil, že je přítelem kůrovce. Podle informací iRozhlas.cz Bursík uzavřel v polovině srpna s Úřadem vlády smlouvu o poradenství, má ho poskytovat v otázkách životního prostředí ministrovi pro evropské záležitosti Mikuláši Bekovi (za STAN).

  Požár v národním parku vypukl 24. července a postupně se rozšířil na více než 1000 hektarů. Podařilo se ho zdolat po 20 dnech, oheň nakonec spálil 1060 hektarů parku. Z ohrožených vesnic se muselo evakuovat kolem 500 lidí. Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku jako trestný čin obecné ohrožení, původně ho vyšetřovala jako obecné ohrožení z nedbalosti.

  Podle Zemana je naivní tvrdit, že požár vznikl pouze kvůli tomu, že někdo v lese rozdělal oheň. „Požár se rozšířil především díky tisícům a tisícům uschlých stromů napadeným Bursíkovým kůrovcem,“ řekl. Kromě toho je na vině podle Zemana také „zrůdná filozofie“ bezzásahových zón, kdy se nechávají padlé stromy ležet. „Zatímco staří lesáci stromy pokáceli, kůru oloupali a spálili. Zelený fanatismus je něčím, co nás všechny ohrožuje, ať už v lesních požárech, cenách energií a v politice obecně,“ doplnil.

  Závěrem vyzval k tomu, aby se lidé opírali spíše o zdravý rozum zemědělců. potravinářů, lesáků a všech, kdo pracují s půdou a krajinou. „Nevěřme fanatikům, nevěřme ideologům, nevěřme hlasatelům jediné posvátné pravdy. Nevěřme těm, kdo nás budou obracet na zelenou víru, už tady bylo dost utopií,“ dodal.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte