Ohnout a slepit a zrodil se úplně nový druh nábytku. Ikonický

Další fotky

Ta původní myšlenka je jednoduchá a geniální zároveň. Proč ze dřeva potřebné díly nábytku vyřezávat, když je můžeme získat tím, že příslušné kusy dřeva jednoduše ohneme? Ty pak budou nejen lehké a elegantní, ale i pevnější, což umožní vznik nábytku dosud nevídaného.

Což se stalo ve 30. letech 20. století, kdy se německo-rakouský podnikatel, truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet (2. 7. 1796 – 3. 3. 1871) začal vyrábět nábytek novou technologií, a to z lepených a ohýbaných dřevěných lamel. Jeho prvním úspěchem byl v roce 1836 tzv. „Bopparder Schichtholzstuhl“ (Boppardova vrstvená židle), ovšem rozhodujícím okamžikem bylo, když Thonet následujícího roku získal značnou nezávislost koupí továrny „Michelsmühle“ vyrábějící příslušné lepidlo.

Proč se nestalo, že „Mattoni už není“. Recept na úspěch je zázračně jednoduchý

Kupodivu Thonetovy pokusy o patentování jeho nové technologie selhaly, nejprve v Německu roku 1840 a o rok později i ve Velké Británii, Francii a Rusku, přesto, že průlomově na výrobu svého ohýbaného nábytku používal lehké a přitom silné dřevo ohýbané do příslušných tvarů v horké páře. To mu umožnilo navrhnout zcela nový, elegantní, lehký, odolný a pohodlný nábytek, který se rychle stal i velmi módním a který si svou estetickou a funkční přitažlivost zachoval dodnes. Oproti dřívějšímu těžkému a nemotornému nábytku to tehdy byla opravdová revoluce. Thonetův nábytek si oblíbil a byl jím nadšen např. také Klemens von Metternich, s nímž se Thonet setkal na veletrhu v Koblenzi v roce 1841. Na základě jeho doporučení mohl v příštím roce Thonet představit svůj nábytek, zejména pak židle, císařské rodině.

Příležitost viděl, kam se podíval. Legendární průmyslník 19. století Vojtěch Lanna položil i základy Metrostavu

Když se Thonetův podnik v Boppardu dostal do finančních potíží, Thonet ho prodal a se svou rodinou odešel do Vídně a v 1849 si tam znovu otevřel vlastní podnik. V roce 1850 vyrobil svou židli vzor „č. 1“ a na velké výstavě v Londýně roku 1851 získal za svou „vídeňskou židli z ohýbaného dřeva“ bronzovou medaili, čímž pronikl do mezinárodního povědomí. Roku 1853 převedl společnost na své syny a přejmenoval firmu na „Gebrüder Thonet“ (Bratři Thonetové), která dosáhla dalších úspěchů. Na příštím světovém veletrhu, v Paříži 1855, získala stříbrnou medaili.

Vlastnil legendární železářství a pro Prahu navrhl metro. Skvělý obchodník a nadšený vlastenec z rodu Rottů

Židle roku 1859 Nr. 14, známější spíše jako Konsumstuhl Nr. 14 (kavárenská židle č. 14), která získala na světovém veletrhu v Paříži v roce 1867 zlatou medaili, se stále nazývá „židle židlí“, bylo jí už vyrobeno přibližně 50 milionů kusů a vyrábí se dodnes. Měla – a má – i tu výhodu, že je možné ji dopravovat v jednoduchých, prostorově úsporných balících tak, že 36 rozložených židlí se vejde do prostoru jednoho kubického metru. Když se začala vyrábět, pomohla Thonetovým, aby se jejich firma stala doslova globální společností. Svého vrcholu dosáhla firma Thonet roku 1912, kdy se v ní vyrobily dva miliony kusů ohýbaného nábytku různých druhů, z nich některé se staly doslova ikonické.

Paní Melitta vynalezla jen jednu věc, zato podnikatelsky geniální

Česká část historie této firmy začíná v roce 1856, kdy v Koryčanech na Moravě firma „Gebrüder Thonet vybudovala první továrnu na ohýbaný nábytek u nás, a další pak roku 1861 v Bystřici pod Hostýnem. V nadcházejících letech bylo vybudováno ve východní Evropě dalších pět továren a v roce 1889 poslední ve Frankebergu v Německu. Ta po první a druhé světové válce zůstala jako jediná v provozu a dodnes zůstává sídlem původní společnosti Thonet, nyní „Thonet GmbH“, na jejímž podnikání se nadále podílejí v 5. a 6. generaci přímí potomci Michaela Thoneta. Nadále se věnuje výrobě tradičního ohýbaného nábytku a vedle toho také produkuje trubkovou ocelovou klasiku z doby Bauhausu a realizuje i návrhy slavných současných architektů a designérů.

První žena za volantem vyjela na cestu bez řidičáku a přitom vynalezla brzdové destičky

V Bystřici pod Hostýnem měla tamní továrna v roce 1912 kolem 2000 zaměstnanců a vyrobila 445 000 kusů nábytku. První světová válka však přinesla hospodářskou krizi, kvůli které v roce 1924 došlo ke spojení této továrny s akciovou společností Kohn-Mundus a změně názvu na Thonet-Mundus. Vzniklý mezinárodní koncern fungoval do roku 1940, kdy nad ním převzal řízení správce jmenovaný říšským protektorem. Po druhé světové válce byl závod znárodněn a 7. března 1946 se vyhláškou ministerstva průmyslu stal národním podnikem Thonet. V roce 1953 byl jeho název změněn na TON, zkratku slov „Továrna na ohýbaný nábytek“ a bylo k němu přiřazeno ještě několik dalších menších společností.

FOTO: Thonet

Thonet - židle – KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAThonet - nábytek – Michael_ThonetThonet - továrna, nábytek, Thonet_factory_in_Bystrice_pod_Hostynem_1890Thonet - nábytek, ohýbané dřevo, zrcadlo – Ausstellung_Museum_Boppard,_Exponate_der_Fa._Thonet,_AnkleidespiegelThonet - nábytek, výroba nábytku, továrna – Ruční_ohýbání
Další fotky
Thonet - hrob, hřbitov, hrobka – Familie_Thonet_ZentralfriedhofThonet - Thonet židle

Po roce 1989 byla jeho organizační struktura změněna na státní podnik a od roku 1994 TON figuruje jako akciová společnost. Její výrobní program obsahuje momentálně okolo 120 produktů, zejména sedací nábytek (židle, barové židle, křesla, lounge křesla, lavice, dětské židle), stoly (jídelní, barové, konferenční), doplňky (věšáky, mísy, sáně, sety na kávu) a speciální řadu Santiago pro seniory a osoby se sníženou pohyblivostí. Téměř dvě stě let dlouhá tradice těchto výrobků tak přesáhla ze století 19. až do toho 21. a obliba praktického a zároveň elegantního posezení zřejmě ještě dlouho nepomine.

pečivo
Dnes, 15:35
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
pivo_ilustrační obrázek
Dnes, 12:51
Pivovary spustily kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachranhospodu.cz kupovat poukazy, které...
Fake news_ilustrační obrázek
Dnes, 10:56
Dobrovolníci, kteří se dali dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začali...
policejní zatčení_ilustrační obrázek
Dnes, 10:21
Kriminalisté zadrželi muže, který podle nich posílal jednomu z členů Ústředního krizového štábu e-maily, v...
divadelní představení_ilustrační obrázek
Včera, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Včera, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Včera, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Včera, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Včera, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Nemocnice na Bulovce
Včera, 09:59
S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na...
Reklama