Ohrožuje covid naše čtyřnohé kamarády? Některá zvířata dopadla tragicky

15.1.2021
Františka Vrbenská
Další fotky

FOTO: Koronavirus a zvířata

Koronavirus a zvířata - Kočka s rouškouKoronavirus a zvířata - TygrKoronavirus a zvířata - Psi s respirátoryKoronavirus a zvířata - Majitelka jorkšíraKoronavirus a zvířata - Kočka na klávesnici
Další fotky
Koronavirus a zvířata - Makak v centru městaKoronavirus a zvířata - Krkavci v ToweruKoronavirus a zvířata - Slonice s mládětemKoronavirus a zvířata - Gorily v zoo

Různý stupeň nebezpečí, že se nakazí virem SARS-CoV-2, platí pro nejméně 103 druhy živočichů, téměř z poloviny uváděných mezi ohroženými. Obzvláště citliví k této nákaze jsou primáti, dále kočkovité šelmy (obecně vnímavé k virovým infekcím, ale také někteří kytovci. COVID-19 se již vyskytl přenosem z infikovaných, mnohdy bezpříznakových osob na psy, kočky, v zoologických zahradách na gorily, lvy, irbisy, tygry – a norky.  Zatím to naštěstí vypadá, že infekce u zvířat probíhá relativně mírně, o něco lehčeji než v průměru u lidí; velmi často bezpříznakově. Několik případů, kdy psi uhynuli v průběhu onemocnění koronavirem, bylo objasněno vysokým věkem, stresem z odloučení nebo další závažnější chorobou.

Nejtragičtěji dopadli norci z kožešinových farem. Pouze v jejich případě došlo k několika ojedinělým, potvrzeným případům přenosu nákazy na zaměstnance a také jeden na exemplář divokého minka (norka amerického), který se pohyboval v blízkosti klecí. Preventivně kvůli nebezpečí zpětného přenosu ze zvířete na člověka bylo ve světě utraceno ve velkochovech více než 17 milionu norků, u nichž se vyskytla nová mutace SARS-CoV-2, v drtivé většině v Dánsku. Naproti tomu Finsko pro ochranu norků v kožešinových chovech vyvíjí anticovidovou vakcínu – humánnější a v podstatě hospodárnější opatření.

5 důvodů, proč někteří lidé nemají rádi kočky. Čím je mazlíci rozpálí doběla?

U psů, koček, fretek, křečků a dalších domácích společníků nebylo riziko zpětného přenosu prokázáno. Nemocná zvířata produkují podstatně méně virových částic než lidé, infekci rychle „přechodí“ a virus nešíří dlouho. Shodně s lidskou populací jsou dospělí samci k nákaze náchylnější.  U štěňat a koťat působí faktory obranyschopnosti mladého organismu. Pokud onemocníte covidem nebo se dostanete do karantény, platí v chování ke zvířatům tytéž bezpečnostní zásady jako u lidských členů domácnosti!

Majitelé domácích mazlíčků se snažili chránit své přátele uzpůsobenými maskami a respirátory. Zvířata tím nenadchli a nemá to praktický význam. Zato je lépe zvířata častěji koupat. Problémy s venčením při uzávěrách a přísné karanténě řešili páníčkové leckdy velmi kreativně. Naučili je chodit na kočkolit nebo na lidskou toaletu. Jenže pro psy jsou vycházky záležitostí psychohygieny. Někdo nechal svého psa vyběhnout samotného a ještě jej úspěšně zaúkoloval nákupem čipsů. Jistá starší dáma spouštěla svého jorkšíra v košíku z okna na zahradu, kde se proběhl a zase nastoupil do „výtahu“.

30 nejlepších citátů o psech. Jak viděly čtyřnohé chlupáče známé osobnosti?

Lidé se ovšem také chtějí proběhnout. Využili možnosti venčení psů při lockdownu do té míry, že pár šikulů vyrazilo na procházku s plyšovým čtyřnožcem. V každém případě omezení společenských akcí a kontaktů v kombinaci s prací z domova zvedlo vlnu zájmu o zvířata z útulků. Je však třeba dobře zvážit, jestli se nastávající majitel dokáže dobře o adoptovaného psa nebo kočku postarat i poté, co se podmínky vrátí do normálu. Stinnou stránkou vztahu domácí zvíře-majitel je i jistý nárůst krutého chování ze strany lidí; tento jev koresponduje i se zvýšeným výskytem domácího násilí.

Více než vlastní onemocnění trápí zvířata společenskoekonomické dopady koronaviru. Se ztrátou příjmu vyhodí majitel psa či kočku na ulici. V lepším případě je předá záchranné stanici, někdy anonymně, zato s dojemným vysvětlujícím dopisem. Ubylo turistů, kteří krmili zvířecí atrakce volně žijící v oblíbených destinacích: posvátné jeleny, obyvatelky několika kočičích ostrovů, opičí tlupy. Mezi hladovými kočkami a opicemi dochází ke krutým zápasům o potravu. Bezprizorní psi ve velkoměstech využívali zbytky z restaurací, teď zavřených. Tragédiím z části zabraňují svou péčí spolky pro ochranu zvířat.

Psi versus volně žijící zvířata. V případě muflonice Luffy to naštěstí dobře dopadlo

Zajímavý je pohled na psychiku zvířat během pandemie, přesně totiž vnímají životní rytmus nás lidí. Při karanténě nebo home office se někteří z domácích kamarádů divili, co dělají jejich pánové doma – v drtivé většině (byť ne vždy) byli bezvýhradně nadšeni. Bez návštěvníků se nudí chovanci uzavřených zoo, národních parků, zvířecích koutků a vyžadují rozptýlení; totéž platí například pro legendární skupinku krkavců v londýnském Toweru.

Je velká škoda, že návštěvníci pražské Zoo se nemohou těšit z pohledu na mláďata narozená v r. 2020, chloubu a radost chovatelské péče. Reptali jsme nad zákazy vstupu. Vždyť lidé budou dodržovat rozestupy a pod širým nebem dostane covid méně šancí. Jenže opatrnost je na místě ne kvůli nám, ale kvůli živočichům! Obávat bychom se měli rizika, že SARS-CoV-2 v aktuálních mutacích unikne do volné přírody, rozšíří se zejména mezi sociální zvířata, jako jsou primáti, delfíni nebo lvi – a může je začít vážně ohrožovat.Nepřehlédněte