Olomoucká zoo se těší na otevření. Během pandemie přišla o miliony

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce po několikaměsíčním uzavření plánuje příští týden otevřít své brány návštěvníkům. Provoz venkovních částí zoologických zahrad od pondělí 12. dubna povolila vláda. Svatokopecká zoo kvůli zhruba půlročnímu uzavření přišla na tržbách už o více než 14 milionů korun.

„Jsme rádi, že vláda aspoň k nějakému rozvolnění přistoupila. Jsme vděční za každý den otevření,“ uvedla Gronská, podle které nebude problém dodržet podmínku, že zoo budou moci naplnit nejvýše 20 procent kapacity. Návštěvnost bude olomoucká zoologická zahrada regulovat pomocí turniketů napojených na systém, který eviduje počet vstupů. Gronská míní, že příští týden do zoo zavítá hodně návštěvníků. Zoo se v uplynulých měsících setkala s velkou podporou veřejnosti, která se promítla například ve sponzorování zvířat.

Zoologické a botanické zahrady jsou z rozhodnutí vlády v rámci protiepidemických opatření uzavřeny od 18. prosince. Na jaře nesměly fungovat od 13. března do 27. dubna a kvůli druhé vlně epidemie znovu od 9. října do 2. prosince. Provoz byl už dříve v rámci protiepidemických opatření limitován maximálním počtem návštěvníků nebo zákazem vstupu do pavilonů.

Rozvolnění přichází: Od 12. dubna se otevřou obchody s dětským zbožím, farmářské trhy i zoologické zahrady

Čtrnáctimilionová ztráta na tržbách znamená pro olomouckou zoologickou zahradu citelnou ránu. Roční rozpočet zoo činí 95 milionů korun, z toho 33 milionů poskytuje zoo město Olomouc, které je jejím zřizovatelem. Měsíční náklady zoologické zahrady činí zhruba osm milionů korun. Za krmení pro zvířata zoo utratí ročně 6,5 milionu korun. „Náklady nelze nikterak zásadně snížit. Zvířata krmena být musí, energie v pavilonech omezit nelze a zaměstnance musí zoo taktéž zaplatit,“ uvedla mluvčí.

Olomoucká zoo letos dokončila rozšíření expozice věnované terarijních zvířatům o sedm nových terárií, dvě insektária a velkou nádrž. Modernizace této expozice s varany, užovkami, leguány a cizokrajným hmyzem stála bezmála 817 tisíc korun. Opraven byl také výběh s rysy, jehož součástí je nová vyhlídka pro návštěvníky.

Branami zoo na Svatém Kopečku loni prošlo o 54 752 lidí méně než v předchozím roce, dohromady za zvířaty zamířilo 293 457 lidí. Návštěvnost pod hranicí 300 tisíci zástupci zahrady zaznamenali naposledy před 25 lety. Na loňském propadu návštěvnosti se podepsala opatření k zamezení šíření koronaviru, kvůli kterým byla loni zahrada na čtyři měsíce uzavřena.

adp/ČTK

8.4.2021
Téměř pět tun materiální pomoci vypravila Arcidiecézní charita v Olomouci (ACHO) na zhruba 800 kilometrů...
31.3.2021
Univerzitu Palackého v Olomouci by měl následující čtyři roky vést dosavadní děkan Fakulty zdravotnických věd...
17.3.2021
Nákupní centrum Galerie Šantovka otevřelo centrum testování na nový koronavirus, které slouží veřejnosti i zaměstnancům...
9.3.2021
Případ loňské brutální vraždy cyklistky na okraji Olomouce míří k olomouckému vrchnímu soudu. Obžalovaný osmatřicetiletý...
25.2.2021
Po mohutných hradbách v Bezručových sadech v centru Olomouce by měl letos opět začít stékat...
18.2.2021
Olomoucká radnice zveřejnila na svém webu seznam bezmála 130 nejvýznamnějších veřejných zakázek, které plánuje vypsat...
10.2.2021
Olomoucká radnice se rozhodla od léta letošního roku zavést jízdné zdarma v MHD pro doprovod...
10.2.2021
Před olomouckým krajským soudem dnes stanul osmačtyřicetiletý Rostislav Basler obžalovaný z loňské brutální vraždy cyklistky...
3.2.2021
Poprvé za téměř 40 let trvající tradice musejí letos pořadatelé zrušit masopustní akce ve Velké...
1.2.2021
Pokutu devět tisíc korun dostal od olomouckého magistrátu provozovatel restaurace U Ervina v Hlubočkách u...
Reklama