Provozovatel restaurace potřeboval peníze, aby uživil rodinu. Magistrát mu udělil pokutu

Pokutu devět tisíc korun dostal od olomouckého magistrátu provozovatel restaurace U Ervina v Hlubočkách u Olomouce, která je navzdory vládním opatřením kvůli koronaviru už více než týden otevřená. 

V restauraci U Ervina od předminulého víkendu panuje obvyklý ruch. Hořín podnik otevřel, přestože je v Česku provoz vnitřních částí restaurací kvůli pandemii covidu-19 zakázaný. Do restaurace v Hlubočkách každý den míří na pivo a jídlo štamgasti z okolí a policejní hlídka, která Hořína upozorňuje na porušení nařízení vlády. Policie pokaždé informuje magistrát, který s Hořínem zahájil správní řízení. O první pokutě rozhodl v závěru minulého týdne.

Hořín podle magistrátu kvůli otevření restaurace ohrožuje nákazou koronavirem sebe i své hosty. Navíc prý návštěvníky uvádí v omyl, když jim tvrdí, že restaurace dle názoru jeho právníka otevřena být může. „Přestože bylo jednání obviněného činěno opakovaně a s notnou dávkou arogance k veřejné moci a k lidským životům, tak si je správní orgán vědom toho, že drakonické tresty nejsou namístě,“ stojí v rozhodnutí magistrátu, který Hořínovi dal pokutu 9 tisíc korun a vyzval ho, aby restauraci zavřel.

Gastropodniky prožívají těžké časy. Tržby se propadly o polovinu

„Nemám už důvod mít restauraci zavřenou,“ řek minulý týden krátce po dopoledním otevření restaurace Hořín. Tvrdí, že se rozhodl po pečlivé poradě s právníky. „Jedu v rámci zákona a nikde není napsáno, že musím mít nyní zavřeno,“ uvedl bez detailů. Nařízení o uzavření hospod podle něj restaurace diskriminuje. Hořín je rozhodnutý spor s úřady dovést k soudu.

„Účet v bance mám už úplně vyčerpaný. Loni jsme všechna nařízení dodržovali a doufali, že nám vláda pomůže. Kompenzace jsou ale velmi nízké,“ uvedl. Řekl, že měsíčně dostává jako náhradu za zavřenou restauraci 15 tisíc korun, což podle něj stačí pouze na zaplacení nájemného, avšak už ne na základní životní potřeby rodiny.

Kromě restaurace U Ervina byly minulý týden otevřeny také hospody U Macků a U Maci na Svatém Kopečku u Olomouce. Do obou několikrát přijely policejní hlídky a majitele upozornily na porušení vládních nařízení. Obě restaurace zůstanou otevřené i tento týden.

adp/ČTK

25.2.2021
Po mohutných hradbách v Bezručových sadech v centru Olomouce by měl letos opět začít stékat...
18.2.2021
Olomoucká radnice zveřejnila na svém webu seznam bezmála 130 nejvýznamnějších veřejných zakázek, které plánuje vypsat...
10.2.2021
Olomoucká radnice se rozhodla od léta letošního roku zavést jízdné zdarma v MHD pro doprovod...
10.2.2021
Před olomouckým krajským soudem dnes stanul osmačtyřicetiletý Rostislav Basler obžalovaný z loňské brutální vraždy cyklistky...
3.2.2021
Poprvé za téměř 40 let trvající tradice musejí letos pořadatelé zrušit masopustní akce ve Velké...
26.1.2021
Pracovníci Výstaviště Flora v Olomouci zahájili přípravu jarní etapy největší a nejstarší tuzemské květinové výstavy...
8.1.2021
Několik desítek tun vánočních stromků odvezou na začátku letošního roku od domů v Olomouci pracovních...
Reklama