Provozovatel restaurace potřeboval peníze, aby uživil rodinu. Magistrát mu udělil pokutu

Pokutu devět tisíc korun dostal od olomouckého magistrátu provozovatel restaurace U Ervina v Hlubočkách u Olomouce, která je navzdory vládním opatřením kvůli koronaviru už více než týden otevřená. 

V restauraci U Ervina od předminulého víkendu panuje obvyklý ruch. Hořín podnik otevřel, přestože je v Česku provoz vnitřních částí restaurací kvůli pandemii covidu-19 zakázaný. Do restaurace v Hlubočkách každý den míří na pivo a jídlo štamgasti z okolí a policejní hlídka, která Hořína upozorňuje na porušení nařízení vlády. Policie pokaždé informuje magistrát, který s Hořínem zahájil správní řízení. O první pokutě rozhodl v závěru minulého týdne.

Hořín podle magistrátu kvůli otevření restaurace ohrožuje nákazou koronavirem sebe i své hosty. Navíc prý návštěvníky uvádí v omyl, když jim tvrdí, že restaurace dle názoru jeho právníka otevřena být může. „Přestože bylo jednání obviněného činěno opakovaně a s notnou dávkou arogance k veřejné moci a k lidským životům, tak si je správní orgán vědom toho, že drakonické tresty nejsou namístě,“ stojí v rozhodnutí magistrátu, který Hořínovi dal pokutu 9 tisíc korun a vyzval ho, aby restauraci zavřel.

Gastropodniky prožívají těžké časy. Tržby se propadly o polovinu

„Nemám už důvod mít restauraci zavřenou,“ řek minulý týden krátce po dopoledním otevření restaurace Hořín. Tvrdí, že se rozhodl po pečlivé poradě s právníky. „Jedu v rámci zákona a nikde není napsáno, že musím mít nyní zavřeno,“ uvedl bez detailů. Nařízení o uzavření hospod podle něj restaurace diskriminuje. Hořín je rozhodnutý spor s úřady dovést k soudu.

„Účet v bance mám už úplně vyčerpaný. Loni jsme všechna nařízení dodržovali a doufali, že nám vláda pomůže. Kompenzace jsou ale velmi nízké,“ uvedl. Řekl, že měsíčně dostává jako náhradu za zavřenou restauraci 15 tisíc korun, což podle něj stačí pouze na zaplacení nájemného, avšak už ne na základní životní potřeby rodiny.

Kromě restaurace U Ervina byly minulý týden otevřeny také hospody U Macků a U Maci na Svatém Kopečku u Olomouce. Do obou několikrát přijely policejní hlídky a majitele upozornily na porušení vládních nařízení. Obě restaurace zůstanou otevřené i tento týden.

adp/ČTK

26.5.2021
Olomoucká korupční kauza Vidkun, která podle obžaloby odkrývá klientelistické vazby mezi policisty, podnikateli a politiky,...
24.5.2021
Navzdory uvolnění koronavirových opatření, které umožňuje plnohodnotný návrat studentů do výuky, se vysokoškolští studenti již...
20.5.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
20.5.2021
Za podporu a propagaci terorismu dnes olomoucký vrchní soud snížil dvaadvacetiletému Benediktu Čermákovi z původních...
18.5.2021
Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný...
25.4.2021
Přes sto dokumentárních filmů, rozhovory s osobnostmi z Česka i zahraničí, speciální instalaci na ohradě...
14.4.2021
Přes tři promile alkoholu naměřili policisté řidiči autobusu, který boural na dvou místech v okolí...
12.4.2021
Po 150 dnech se dnes opět otevřely v olomoucké vazební věznici místnosti pro návštěvy. Osobní...
12.4.2021
Olomoučtí policisté dopadli čtyřiadvacetiletého muže z Ostravy, který v pátek odpoledne hrozil bombou na olomouckém...
8.4.2021
Téměř pět tun materiální pomoci vypravila Arcidiecézní charita v Olomouci (ACHO) na zhruba 800 kilometrů...
7.4.2021
Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce po několikaměsíčním uzavření plánuje příští týden otevřít své...
Reklama