Další odložené dítě. V šumperském babyboxu byl čtyřměsíční chlapec i s rodným listem

Do babyboxu v šumperské nemocnici dnes ráno někdo odložil čtyřměsíčního zdravého chlapce. Dítě bylo v pořádku a mělo u sebe i rodný list. Chlapec zatím zůstává v péči lékařů, o dalším postupu rozhodnou sociální pracovníci.

Čtyřměsíční Vítek byl uložen do prostor babyboxu dnes v 07:20. „Byl oblečený v šedém plyšovém overalu s kapucí opatřenou oušky, v puse měl modrý dudlík. Rodiče nechali u Víta mimo jiné rodný list a očkovací průkaz,“ uvedl zakladatel babyboxů. Upřesnil, že na prvním záběru kamery snímající interiér babyboxu jsou zřetelné dva páry nohou, mužské a ženské. „Soudím tedy, že rozhodnutí odložit děťátko udělali maminka a tatínek společně,“ doplnil.

Chlapeček je podle zástupců nemocnice v pořádku a těší se dobrému zdraví. „Dítě zůstane zatím u nás v nemocnici, budeme kontaktovat sociální odbor, který si vše převezme na starost,“ doplnila mluvčí nemocnice. Dodala, že jde o čtvrté dítě odložené v šumperském babyboxu od roku 2009, celkově jde v historií babyboxů o 220. odložené dítě v pořadí, doplnil Ludvík Hess.

První český babybox vznikl v Hloubětíně před 13 lety. Dnes jich má Česko 74 a odložených dětí ještě více

V Olomouckém kraji nejde o první případ, kdy bylo do speciální schránky odloženo starší dítě. V září 2012 v babyboxu olomoucké fakultní nemocnice našli zdravotníci zhruba půlročního chlapce. Dítě bylo v pořádku, bez známek fyzického strádání. V babyboxu personál novorozeneckého oddělení tehdy nenašel žádné doklady ani dopis, který by odkazoval na chlapcovu totožnost. Sociální oddělení nemocnice o nálezu chlapce informovalo orgán sociálně právní ochrany dětí Magistrátu města Olomouce a policii. Magistrát se v takových případech stává opatrovníkem a žádá soud o rozhodnutí o dalším umístění dítěte, pokud bude jeho zdravotní stav bezproblémový.

V celém Česku bylo do babyboxů uloženo dosud 101 chlapců a 119 dívek. Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

adp/ČTK

11.6.2021
Osmnáctiletý řidič osobního auta zemřel v noci na dnešek u Šternberka na Olomoucku. Při cestě...
24.5.2021
Hlavní aktérkou je žena lehkých mravů a sexuchtivý muž.
24.5.2021
Navzdory uvolnění koronavirových opatření, které umožňuje plnohodnotný návrat studentů do výuky, se vysokoškolští studenti již...
21.5.2021
Většina dětí, které byly hospitalizovány v Ostravě-Vítkovicích a Olomouci měla nedostatek vitamínu C. Z výsledků...
20.5.2021
Přes 300 gramů extáze, takzvané taneční drogy, objevili prostějovští policisté při domovní prohlídce v bytě...
20.5.2021
Za podporu a propagaci terorismu dnes olomoucký vrchní soud snížil dvaadvacetiletému Benediktu Čermákovi z původních...
18.5.2021
Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný...
10.5.2021
S úlevou i s obavami přivítali dnes ráno učitelé Základní školy Boženy Němcové v Přerově...
29.4.2021
Nově vzniklá Vyšší odborná škola (VOŠ) zdravotnická v Přerově, která našla zázemí v budově na...
27.4.2021
Policisté se chystají, že po celou nadcházející sezonu zintenzivní kvůli motorkářům dohled nad provozem přes...
Reklama