Děti ztratily návyky. Škol se zmocnil strach a obavy z jejich návratu

S úlevou i s obavami přivítali dnes ráno učitelé Základní školy Boženy Němcové v Přerově po více než půl roce své starší školáky. Specifická škola, kterou navštěvují romské děti, se musela kvůli chybějícímu technickému zázemí dětí obejít bez on-line výuky.

„Na jedné straně se těšíme, na druhé straně mám obavu, že budeme muset děti dávat znovu dohromady. U nás to nebude o jednom nebo dvou adaptačních dnech, ale bude jich podstatně více. Pokud budou pokračovat rotace, nejhorší je na tom to, že po týdnu ve škole zas budou doma a budeme se vším začínat od začátku. Bude to začarovaný kruh,“ řekla ředitelka školy Ilona Bočinská.

Škola na rozdíl od ostatních nebyla s dětmi v kontaktu prostřednictvím on-line výuky. Řada dětí totiž žije na ubytovnách, a nemají tak technické zázemí podobně jako jejich vrstevníci. Místo on-line hodin u počítačů si tak žáci učivo vyzvedávali každý týden v papírové podobě ve škole. Podle ředitelky nechybějí ani případy, kdy některé děti neviděli pedagogové i několik měsíců. Po návratu do školy s nimi teď musejí učitelé veškeré návyky obnovit. „Dříve se dodržovala nějaké pravidla, návyky, vstávání, chození včas do školy. To vše padlo. Ani nevíme, co nás čeká, uvidíme,“ doplnila ředitelka.

Dětem hrozí psychické problémy. ČSU nesouhlasí s omezením shromažďování

Podle učitelky 2. stupně Kristýny Kubíkové pocítili pedagogové u žáků zlepšení na začátku druhého pololetí, nejspíš si chtěli zlepšit známky, které měli na vysvědčení. „Ale během dubna začali žáci zase odevzdávat úkoly, které nebyly vypracované vůbec nebo jen zčásti,“ řekla Kristýna Kubíková . „Návrat do školy je u našich žáků potřeba, protože někteří podle mě ani neví, co se v jednotlivých předmětech právě probírá. Neplatí to však pro všechny, někteří žáci zvládají učivo sami podle zadání, jiní chodí na individuální konzultace,“ doplnila.

Podle ředitelky teď budou hlavně procvičovat a opakovat. „Určitě nebudeme zkoušet a psát prověrky. V naší škole je důležitější pracovat na vztazích a najet do správného režimu,“ podotkla Bočinská. „Učivo, které mělo být tento rok probráno, určitě nedoženeme a bude přesunuto do dalšího školního roku,“ doplnila učitelka Kubíková.

V Olomouckém kraji se děti z druhých stupňů vrátily do základních škol v rotacích až dnes, dosud byla výuka kvůli koronavirovým opatřením umožněna pouze jejich spolužákům z prvních stupňů.

adp/ČTK

11.6.2021
Osmnáctiletý řidič osobního auta zemřel v noci na dnešek u Šternberka na Olomoucku. Při cestě...
11.6.2021
Do babyboxu v šumperské nemocnici dnes ráno někdo odložil čtyřměsíčního zdravého chlapce. Dítě bylo v...
24.5.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
24.5.2021
Hlavní aktérkou je žena lehkých mravů a sexuchtivý muž.
24.5.2021
Navzdory uvolnění koronavirových opatření, které umožňuje plnohodnotný návrat studentů do výuky, se vysokoškolští studenti již...
21.5.2021
Většina dětí, které byly hospitalizovány v Ostravě-Vítkovicích a Olomouci měla nedostatek vitamínu C. Z výsledků...
20.5.2021
Přes 300 gramů extáze, takzvané taneční drogy, objevili prostějovští policisté při domovní prohlídce v bytě...
20.5.2021
Za podporu a propagaci terorismu dnes olomoucký vrchní soud snížil dvaadvacetiletému Benediktu Čermákovi z původních...
18.5.2021
Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný...
29.4.2021
Nově vzniklá Vyšší odborná škola (VOŠ) zdravotnická v Přerově, která našla zázemí v budově na...
27.4.2021
Policisté se chystají, že po celou nadcházející sezonu zintenzivní kvůli motorkářům dohled nad provozem přes...
Reklama