V moravských jeskyních zahraje houslista Svěcený. Doporučuje se teplé oblečení

Série koncertů houslisty Jaroslava Svěceného v trojici moravských zpřístupněných jeskyní připomene letošní Mezinárodní rok jeskyní a krasu 2021. Správa jeskyní České republiky pak radí se na srpnové termíny teple obléci.

Krasové hudební léto zahájí Svěcený v neděli 4. července v 19 hodin pod širou oblohou před jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu. Při koncertu Ve znamení argentinského tanga budou jeho spoluhráči špičkoví akordeonisté Ladislav Horák a také Martin Šulc. „Těším se i s kolegy na ohnivý koncert s emotivní hudbou Ástora Piazzolly a jeho pokračovatelů,“ říká Svěcený.

Při Romantickém galakoncertu v pondělí 12. července v 19 hodin houslistu ve Výpustku doprovodí vynikající klavíristka Lucie Tóth. Koncert Svěceného a jedné z nejlepších českých cembalistek Jitky Navrátilové Barokní galavečer je naplánován v sobotu 17. července v 19. hodin u Javoříčských jeskyní na Olomoucku. Koncert pro deset strun a krásných slov je název programu Jaroslava Svěceného, kytaristy i skladatele Lukáše Sommera a herečky Dejvického divadla Zdeňky Žádníkové Volencové, který bude v pátek 23. července k vidění u Jeskyně Na Turoldu v Mikulově pod Pálavou. „Každý z koncertů je nabitý pozitivní energií a bohatým repertoárem, při jehož poslechu si přijdou na své posluchači všech generací,“ dodává Svěcený.

V úterý 3. srpna Svěcený přijede do Javoříčka, aby od 19. hodin absolvoval Galakoncert pro dva ve třech – s klavíristkou Lucií Tóth a mluveným slovem i flétnou Zdeňky Žádníkové Volencové. Tento program uvedou i ve středu 18. srpna u mikulovského Turoldu. Tamtéž se v neděli 22. srpna přesune program Svěceného a akordeonistů Ladislava Horáka a Martina Šulce Ve znamení argentinského tanga.

Do křtinského Výpustku, tentokrát ale přímo do Jindřichova sálu jeskyně s výbornou akustikou, se Svěcený s Žádníkovou vrátí v pondělí 16. srpna a v sobotu 4. září v 19. hodin s programem Na Vivaldiho! Doprovodí je komorní orchestr Virtuosi Pragenses.

„V tomto případě doporučujeme teplé oblečení, v jeskyni je stálá teplota kolem 8 stupňů,“ upozorňuje ředitel SJ ČR Lubomír Přibyl.

V jeskyni Výpustek jsou letos přichystány i další koncerty. V sobotu 24. července vystoupí v Jindřichově sále blackmetalová kapela Cult of Fire s programem Live in the Underworld. Koncert zaznamená finská Steel Television. Jedenáct let koncertující kapela  Cult of Fire slibuje, že „obohatí své umění o něco, co v labyrintu temných chodeb a dómů jejich vystoupení dá tajemnou a doslova nezemskou auru“. Z Brna až k Výpustku pak bude připravena autobusová doprava. Na čtvrtek 12. srpna v 18:00 je v interiéru Výpustku naplánována akce La Boujeau: Večer se šansonem. Francouzské šansony kořeněné swingem zazní v podání zpěvačky Ivy Kevešové Stáncové a La Boujeau. V sobotu 18. září od 17:00 je tamtéž naplánován již dvakrát kvůli pandemii odložený koncert Kamelot: Ahoj léto!

Při příležitosti IYCK připravuje SJ ČR i další akce. „Například výstavy o ochraně krasového podzemí ve vstupních budovách jeskyní Punkevních a Bozkovských dolomitových. Postupně také každá z jeskyní získává pracovní list, kde si mohou školáci formou kvízu ověřit prohlídkou získané znalosti. V září je pak v Blansku v plánu odborná konference o ochraně podzemí,“ přibližuje Přibyl. Ve Zbrašovských aragonitových jeskyních bude od 30. června výstava objektů ak. arch. Libora Sošťáka „Můj rezavý svět“. V Jeskyni na Špičáku se 20. srpna uskuteční Noc pro netopýry a 9. října vystoupí Pěvecký sbor Radost.

Zdroj: TZ Správa jeskyní České republiky

Včera, 10:15
Na sto bodů přinese letos program Noci vědců v Olomouci. Po roční pauze způsobené pandemií...
Včera, 09:45
Devět koncertů nabídne letos posluchačům Podzimní festival duchovní hudby Olomouc. Zahajovací koncert je naplánován na...
14.9.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.9.2021
Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost pětaosmdesátileté Ingeborg Cäsarové ze Šumperka, která byla po druhé světové...
12.9.2021
K programu olomouckého hejtmanství na podporu venkovských prodejen se přidá i stát. Ministerstvo průmyslu a...
12.9.2021
U Mladče na Olomoucku dnes dopoledne zemřel motocyklista. Podle informací policie havaroval do svodidel.
12.9.2021
Koncerty, výstavy či divadelní představení doprovodí příští týden první ročník festivalu Jesnění v Jeseníku. Třídenní...
11.9.2021
Přes 500 působivých fotografií od více než 150 autorů nabídne v Opavě výstava nazvaná 30+. ...
19.8.2021
Léčivá síla přírody a připomínka antických visutých zahrad levitující nad hlavami návštěvníků. To jsou hlavní...
12.8.2021
Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání Jakuba Janeczka, kterého ostravský krajský soud letos v květnu...
2.8.2021
Dokončení D1 v úseku Přerov – Říkovice podpořilo na 10 tisíc lidí, kteří žijí, pracují...
Reklama