Za vězni opět míří návštěvy, po 150 dnech odloučení

Po 150 dnech se dnes opět otevřely v olomoucké vazební věznici místnosti pro návštěvy. Osobní kontakt s nejbližšími nahrazovala dosud komunikace přes aplikaci Skype. Režim pro ně bude i nadále omezený a budou platit přísná hygienická opatření. Zájem je zatím na 40 procentech kapacity, nárůst očekávají ve věznici až v příštích týdnech, podobná situace je i ve věznici v Mírově na Šumpersku. 

Návrat návštěv do věznic umožnilo uvolnění vládních opatření, které začalo platit ode dneška, na návštěvu za vězněnou osobou mohou přijít v jeden čas nejvýše dva lidé, ve věku nad 15 let je povinný respirátor. „Návštěvy budou probíhat za přepážkou bránící přenosu kapénkové infekce – plexisklem. Návštěvní prostory budou pravidelně dezinfikovány a pro všechny osoby bude k dispozici dezinfekce. Během návštěv bude platit zákaz konzumace potravin,“ řekla mluvčí olomoucké vazební věznice Eva Gürbüz.

Bez osobního setkání s nejbližšími se museli vězni obejít od 23. října, zákaz návštěv pocítili už i v první vlně pandemie. Podle zástupců věznice jsou přitom pro vězněné důležitým prvkem. „Zvláště v dnešní době již dlouho trvající pandemie vnímáme absenci návštěv a znemožnění přímého kontaktu s osobami blízkými jako silně frustrující situaci,“ uvedla mluvčí. Podle ní to vede k úzkosti vězněných a kromě stesku z odloučení zvyšuje obavy o stav a zdraví jejich blízkých, doplnila.

Dostat se do vězení není těžké, ale s fotoaparátem, to už je složitější

Kvůli mimořádným opatřením byl vězňům v minulých týdnech umožněn častější telefonní kontakt a také možnost komunikace přes skype, díky které mohli vidět svou rodinu pohromadě v prostředí domova. „I když jsou ode dneška povoleny omezené návštěvy, o zrušení možnosti realizace projektu Skype návštěva v tuto chvíli neuvažujeme,“ uvedla mluvčí. S nejbližšími v této době skypovali i vězni v Mírově na Šumpersku. „Projekt Skype-návštěva je ve věznici hodně využíván a vězněné osoby jej vnímají velmi kladně. Svoji rodinu mohou vidět pohromadě v prostředí domova. O zrušení možnosti realizace Skype-návštěvy není v tuto chvíli uvažováno,“ řekl mluvčí věznice František Richter.

S uvolněním vládních opatření zatím nápor návštěvníků v olomoucké vazební věznici, kde je nyní 195 vězněných osob, nepociťují, zájem je od tohoto týdne zhruba na 40 procentech kapacity, větší zájem očekávají až v následujících týdnech, dodala mluvčí. Podobná situace je i na Mírově, kde je aktuálně 418 vězňů. „Zájem o avizované návštěvy je, ale vše bude ovlivněno tím, jak budou vězněné osoby a hlavně jejich osoby blízké reagovat na možnost se návštěvy fyzicky zúčastnit, což je někdy nereálné vlivem pracovního vztahu nebo dojezdu z místa bydliště,“ doplnil mluvčí věznice.

adp/ČTK

25.4.2021
Přes sto dokumentárních filmů, rozhovory s osobnostmi z Česka i zahraničí, speciální instalaci na ohradě...
14.4.2021
Přes tři promile alkoholu naměřili policisté řidiči autobusu, který boural na dvou místech v okolí...
12.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.4.2021
Olomoučtí policisté dopadli čtyřiadvacetiletého muže z Ostravy, který v pátek odpoledne hrozil bombou na olomouckém...
8.4.2021
Téměř pět tun materiální pomoci vypravila Arcidiecézní charita v Olomouci (ACHO) na zhruba 800 kilometrů...
7.4.2021
Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce po několikaměsíčním uzavření plánuje příští týden otevřít své...
31.3.2021
Univerzitu Palackého v Olomouci by měl následující čtyři roky vést dosavadní děkan Fakulty zdravotnických věd...
17.3.2021
Nákupní centrum Galerie Šantovka otevřelo centrum testování na nový koronavirus, které slouží veřejnosti i zaměstnancům...
9.3.2021
Případ loňské brutální vraždy cyklistky na okraji Olomouce míří k olomouckému vrchnímu soudu. Obžalovaný osmatřicetiletý...
25.2.2021
Po mohutných hradbách v Bezručových sadech v centru Olomouce by měl letos opět začít stékat...
18.2.2021
Olomoucká radnice zveřejnila na svém webu seznam bezmála 130 nejvýznamnějších veřejných zakázek, které plánuje vypsat...
Reklama