• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Online přenos rozsvícení vánočního stromku, i takto budou vypadat předvánoční dny ve středních Čechách

  26.11.2021
  Redakce

  Rozsvícení vánočních stromů chystají některá středočeská města i online. Adventní trhy s ohledem na čtvrteční rozhodnutí vlády, podle nějž se zpřísnila opatření proti šíření koronaviru, nyní radnice ruší, Kladno ještě podobu programu řeší i s právníkem. V Mělníku se pravidelné sobotní trhy, tentokrát spojené s rozsvícením stromečku, konat budou. Vánoční program omezují i krajské příspěvkové organizace, hejtmanství muselo zrušit promítání vánoční pohádky pro děti z dětských domovů.

  Město Slaný po zrušení tradiční podoby Slavnosti světla připravilo sobotní rozsvěcení vánočního stromu a pohádku pro děti v online podobě. Zrušeno bylo i adventní tržiště. „S organizací vánočních trhů a koncertů zatím město vyčkává,“ doplnila mluvčí radnice Markéta Růtová.

  Vedení Slaného podle starosty Martina Hrabánka (ODS) do poslední chvíle věřilo, že se podaří uspořádat alespoň vánoční trhy s určitými omezeními. „Věříme, že bude možné realizovat alespoň část adventního programu. V tomto směru vyčkáváme na další vývoj vládních nařízení. Stejná situace se týká plánovaného novoročního ohňostroje,“ řekl Hrabánek.

  Výzdoba na nymburském náměstí Přemyslovců se rozsvítí spolu se stromem, chybět nebude betlém a Ježíkova kancelář. Rozzáření vánočního stromu a svíce bude možné sledovat online. „Nedělní adventní program je zrušen a v původním čase společně zahájíme advent pomocí online programu na webu města. Alespoň touto cestou lidé uslyší sváteční slovo povzbuzení i útěchy, hudbu a slavnostní fanfáry. Více informací zveřejníme na webu a sociálních sítích,“ uvedla mluvčí nymburské radnice Olga Vendlová. Dodala, že nejen pro rodiny s dětmi bude i letos venkovní hra s tajemstvím i odměnou.

  Dobříšská radnice ještě ve čtvrtek zvala na regionální adventní trhy doprovázené živou hudbou, konat se měly na Komenského náměstí a na části Mírového náměstí. Podobně jako jinde je nakonec město muselo zrušit. „Stejně jako jinde se i u nás vzhledem k vyhlášení nouzového stavu ruší plánované adventní trhy a další vánoční akce,“ sdělila dnes Denisa Havlíčková z radnice.

  V Příbrami se město už s předstihem rozhodlo vánoční akce omezit. Vánoční strom na náměstí T. G. Masaryka se sice v neděli rozsvítí, neplánuje se k tomu ale žádná akce pro veřejnost. „Společné slavnostní rozsvícení nebude,“ řekla dnes mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová. Proti původnímu plánu nebudou na náměstí T. G. Masaryka v provozu stánky s občerstvením a zbožím s vánoční tematikou. Stánek určený pro prodej občerstvení byl sice instalován spolu s vánočním stromem, neměl by však být otevřený, a stánky pro adventní trh se stavět vůbec nebudou. Další stánky jsou připravené na náměstí 17. listopadu, ani ty nebudou moci obsadit prodejci.

  Rozsvícení vánočního stromu se bude muset letos obejít bez účasti veřejnosti a doprovodného programu také v Berouně. Doprovodný kulturní program se přesune z Husova náměstí do zahrady Muzea berounské keramiky. „Ruší se pouze avizované představení Čertovský advent s obřími loutkami, které hygiena zavrhla stejně jako program na Husově náměstí,“ uvedla mluvčí města Jitka Soukupová.

  Mladá Boleslav zrušila s ohledem na nařízení vlády všechny předvánoční akce. Neuskuteční se adventní trhy, rozsvěcení vánočního stromu, vánoční jarmark ani mikulášské odpoledne. Adventní trhy a kulturní program odvolal také Kolín. V neděli na Karlově při rozsvícení vánočního stromu pouze promluví starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín) a farář Ján Halama. Krátký program z rozsvícení stromu bude město vysílat na facebooku.

  Kraj musel zrušit promítání pohádky Tajemství staré bambitky 2 v kinech v Příbrami a Mladé Boleslavi pro děti z dětských domovů. „Producenti kvůli omezení v kinech odložili premiéru, takže jsme bohužel museli zrušit tato promítání,“ sdělil krajský radní pro kulturu Václav Švenda (Spojenci). Mrzí ho také omezení programu v areálech středočeských muzeí. „Je mi to líto i vzhledem k obchodníkům, kteří mají připravené zboží a je to pro ně velká rána,“ dodal.

  zdroj: jv/ctk


  Témata:

  Nepřehlédněte