Opomíjená, ale zdravá růžičková kapusta. Naučte se ji připravit podle našich receptů

Další fotky

Pro svoji specifickou chuť a aroma jedněmi zatracovaná, druhými ale oblíbená chutná zelenina ideální v kuchyni na mnoho způsobů. Řeč je o růžičkové kapustě. Tato zelenina z čeledi brukvovitých je podobně jako její příbuzné druhy velice zdravá a výjimečná potravina.

Růžičková kapusta obsahuje množství zdraví prospěšných látek. Kromě vitamínů A, C a K jsou to pro naše tělo důležité minerály, jakými jsou vápník, draslík a železo. Neměly bychom ale zapomenout ani na obsah dalších vitamínů – například β-karotenu a skupinu vitaminů B (B1, B2, B6 a B7) a antioxidační vitamin E.

Penízovka sametonohá, chutná zimní houba nesmrtelnosti

Jak už bylo uvedeno, malé kuličky kapusty někdo miluje, jiný je nesnáší pro obsah sirných sloučenin, které každému nejsou po chuti. Ale konzumace této zeleniny se opravdu vyplatí, protože je zdravá, zasytí a pokud máme zahrádku, můžeme ji mít k dispozici čerstvou po celý rok, protože dobře snáší i mrazy. Kapustičky jsou vynikající v polévkách, jako příloha třeba pod maso se dají připravené na páře lehce osolené s troškou másla. Dají se zapéct se sýrem a šunkou nebo podusit v troubě na tuku a dochutit solí a pepřem. Chutné jsou i obalené v trojobalu a osmažené, ale to už není příliš dietní a zdravé.

Pojďme si představit pár receptů, které třeba změní váš pohled na chuť této vynikající a zdravé zeleniny.

Zapečená růžičková kapusta

K tomuto receptu budete potřebovat asi kilogram kapustiček, parmazán, sůl, máslo a slaninu – ideální je italská pancetta. Nakrájenou pancettu orestujeme na másle a přidáme kapustičky. Poté zamícháme a směs vložíme do zapékací misky do trouby předehřáté na 220 stupňů. Pečeme asi 10 minut.

česnek zdraví

Období viroz a chřipek je tady. Vylepšete si svoji odolnost česnekovým sirupem

Bavorská kapustičková polévka

Že je kapustička vynikající v polévkách, o tom málokdo z těch, co tuto zeleninu používají, nepochybuje. Třeba klasické rybí polévce dodá šmrnc a zrovna tak klasickým vývarům. Představme si speciální bavorskou polévku, kde je hlavní složkou právě růžičková kapusta.

Budete potřebovat asi kilogram růžičkových kapustiček, 150 g cibule nakrájené nadrobno, 1 lžíci másla, lžičku majoránky, 1/2 lžičky kmínu, 50 ml bílého vína, 750 ml zeleninového vývaru, 250 ml smetany, sůl, pepř a muškátový oříšek.

FOTO: Růžičková kapusta je zdravá a všestranně použitelná zelenina

Růžičková kapusta je zdravá a všestranně použitelná zelenina - kapusta, zdraví, receptyRůžičková kapusta je zdravá a všestranně použitelná zelenina - kapusta, zdraví, receptyRůžičková kapusta je zdravá a všestranně použitelná zelenina - kapusta, zdraví, receptyRůžičková kapusta je zdravá a všestranně použitelná zelenina - růžičková kapustassels-sprouts-2926821_1920Růžičková kapusta je zdravá a všestranně použitelná zelenina - Růžičková kapusta
Další fotky
Růžičková kapusta je zdravá a všestranně použitelná zelenina - Růžičková kapustaRůžičková kapusta je zdravá a všestranně použitelná zelenina - Růžičková kapustaRůžičková kapusta je zdravá a všestranně použitelná zelenina - Růžičková kapustaRůžičková kapusta je zdravá a všestranně použitelná zelenina - Růžičková kapusta

Růžičky kapusty očistěte a nařízněte zespodu do kříže a povařte v osolené vodě asi 10 minut. Potom kapustu zchlaďte studenou vodou. Nakrájenou cibuli opečte v hrnci na másle dosklovata, přidejte majoránku, kmín, zalijte vínem, nechte ho odpařit a přilijte vývar a smetanu. Přiveďte k varu a vařte asi 8 minut. Část vařených kapustiček nakrájejte a odložte vedle, zbytek rozmixujte do polévky. Osolte, opepřete, ochuťte muškátovým oříškem a polévku podávejte ozdobenou nakrájenými kapustičkami a s čerstvým pečivem.

Včera, 17:30
Muž bez morálky a citu, patologická osobnost se sadistickými choutkami a zvrácenou sexuální touhou. Od...
Včera, 16:00
Pán můj, král Assar, ti posílá meč, princi. Takový najdeš jen ve zbrojnici nejmocnějšího vládce....
Včera, 15:11
Narodil se 26. února 1930 v Košicích, kam jeho tatínek, kantor, odešel za prací. V...
Facebook Pavol Seriš: Samko Tále
Včera, 14:55
Symbolicky necelé dva týdny před slovenskými parlamentními volbami (uskuteční se v sobotu 29. února), jejichž...
Včera, 14:00
Jak také jinak, když se tento zatvrzelý kacíř, Martin Húska, nechtěl svých bludů vzdát? A...
Včera, 11:30
Vytvořili jste si doma jarní atmosféru nákupem kvetoucích jarních cibulovin? Drobné narcisy, krásné tulipány či...
Včera, 10:13
Současná česká spisovatelka Eva Filipová se hlavně věnuje tématu společenského chování a gastronomie. Je nejen...
Včera, 10:00
A to přesto, že kulomet Gatling nepatří mezi zbraně automatické. K nabíjení a odhozu vystřelené...
Včera, 08:00
Vedení domácnosti není žádná legrace. Proto se musí všechno řádně naplánovat, aby to doma šlapalo...
25.2.2020
Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů...
Reklama