7℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Optický úkaz, kterým se příroda usmívá. Máme rádi duhu

Další fotky

Počasí je oblíbeným terčem, do kterého se rádi strefujeme. Obvykle nesnášíme každé, které trvá déle jak dva nebo tři dny, bez ohledu na to, jaké je. Jednou je moc horko, podruhé zima, prší, nebo je sucho. Příroda se lidem zkrátka nezavděčí. Potom je další druh počasí, kterého se bojíme. Krupobití, vichřice, dlouhodobé lijáky se záplavami, či opačný extrém, který je v poslední době stále častější.

Reklama

Bouřka je tak někde uprostřed. Za okny, v domě s hromosvodem, se o ni prakticky nezajímáme, tedy až do chvíle, než nám vítr odnese střechu. V noci nás někdy probudí, ale spousta lidí se ráda dívá na blesky různých barev. Pokud nás zastihne na polní cestě nechráněné, máme pocity jiné a rozhodně bychom nenašli ten, který nám říká, že člověk je pánem tvorstva. Bouřka nám ale přináší i úkaz, kterým se příroda usmívá, a tím je duha.

Znamenitý lékař, fyzik, astronom s mezinárodními kontakty a věhlasem. Jan Marek Marci byl český Newton

Optický, fyzikální úkaz, který dokázal vysvětlit jen Marek Marci z Lanškrouna a Isaac Newton. Lom světla v kapkách vody má člověk rád už od dětského věku. Duha byla a je znamením, že se bouře vyřádila a končí. Milujeme duhu a rádi se na ni díváme. Je to jev nádherný a veskrze příjemný a v naší kultuře je oblíbenou součástí dětských knížek a omalovánek.

Je tomu však i jinde? Budete se možná divit, ale duha je v jiných kulturách většinou něco, co vyvolává v lidech úplně opačné pocity.

Každý mluví o počasí, ale nikdo s tím nic neudělá. 20 citátů slavných osobností o počasí

V Barmě je duha démonem, který požírá děti, a děti tam mají zakázáno se na duhu vůbec podívat. Stejný přístup mají obyvatelé v africkém Gabonu. V Latinské Americe, v Nikaragui či Hondurasu platí opět to samé, a na duhu nesmí ukazovat ani dospělí. V Japonsku je duha symbolem neštěstí, představuje jim hada. V hinduismu duha připomíná luk boha války Indry.

A tak bychom mohli pokračovat. Pro křesťany je duha vyjádřením smlouvy mezi Bohem a člověkem, že neuvede na svět znovu potopu. Nalezneme o ní zmínku v Bibli. V knize Genesis, kapitole č. 9. Bůh tam člověku říká, že mu bude duha připomenutím, aby se krotil ve svém hněvu. Před popravou českých pánů na Staroměstském náměstí se objevila dokonce duha dvojitá, což ti nešťastníci pokládali za dobré znamení, že Bůh je očekává.

FOTO: Duha v přírodě a umění

Duha v přírodě a umění - duha na fotografiiDuha v přírodě a umění - duha a poprava v roce 1621Duha v přírodě a umění - lom světla v kapce vodyDuha v přírodě a umění - Rubensův obrazDuha v přírodě a umění - Noe a duha po potopě
Další fotky
Duha v přírodě a umění - fotografie duhyDuha v přírodě a umění - duha v umění

Jak vůbec duha vzniká? Několik suchopárných faktů nezaškodí. Duha vzniká lomem světla ve vodních kapkách ve chvíli, kdy pozice mezi postavením Slunce a kapkami dosáhne úhlu 42°. Proto duha většinou vzniká při odpoledních či ranních bouřkách, kdy je naše hvězda relativně nízko nad obzorem. Voda má jiný index lomu než vzduch, v kapkách dojde ke dvojitému lomu paprsků a světlo se rozloží na barevné spektrum.

Každá barva má také jiný lom světla, a tak na vnitřní straně oblouku duhy uvidíme barvu fialovou, na vnějším barvu červenou. Zkušený fyzik či meteorolog by se asi útrpně pousmál, nad tímto kratičkým vysvětlením, ale myslím, že to úplně stačí. Není to jediný podobný úkaz. Lom světla vzniká i na ledových krystalcích, což je v říjnu již normální jev, protože ve velkých výškách už parádně mrzne. Naši cestovatelé, Hanzelka a Zikmund, pozorovali duhu v noci, za svitu Měsíce, u Viktoriiných vodopádů. Až tedy uvidíte duhu, děti nikam nezamykejte a užívejte si spolu krásy přírody.

 

Dnes, 17:30
Mašinérie Hitlerovy Třetí říše by nemohla vzniknout, existovat a rozvíjet se bez systému a řádu,...
Dnes, 16:00
Každého potká v životě bolest a smutek. Přestože se jedná o normální, zdravé emoce, vyžívat...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 14:00
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Dnes, 11:30
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Dnes, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Dnes, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
Včera, 17:30
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
Včera, 16:00
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
Včera, 14:00
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
Včera, 11:30
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Reklama