• nezarazene
  • Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • Ořechov si připomněl parašutisty, kteří připravovali atentát na Heydricha

    30.4.2023
    Simona Knotková

    Ořechov na Jihlavsku si sobotní pietní akcí připomněl 81. výročí výsadku parašutistické skupiny s krycím názvem Out Distance. Její členové se podíleli za druhé světové války na přípravách atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

    „Neměli bychom zapomenout na naši historii. A hlavně na takové zásadní události. Je velmi důležité si je připomínat a to také kvůli tomu, že už bohužel žije minimum pamětníků té doby,“ uvedla starostka Ořechova Jana Divišová.

    U Ořechova poblíž Telče seskočili parašutisté v březnu 1942 omylem, kvůli navigační chybě. Výsadek se plánoval o 130 kilometrů dál, u Jičína. Velitel výsadku Adolf Opálka po atentátu na Heydricha zahynul v červnu 1942 v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje. Další člen, Ivan Kolařík, se v bezvýchodné situaci otrávil. Třetí z parašutistů, Karel Čurda, se stal konfidentem gestapa, po válce ho popravili.

    Pietní akt se konal v podobném duchu jako v minulosti. Jeho součástí byl i výsadek parašutistů z chrudimského pluku, jejichž padáky měly barvu trikolóry. V předchozích letech pietní akt většinou nevynechal současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), jenž pochází z Vysočiny. Letos se však kvůli jiným povinnostem omluvil. „Bohužel také chyběl generál Emil Boček, který letos zemřel. V minulých letech zde s námi velmi často bývali,“ řekla Divišová. Veterán Boček oslavil letos v únoru sté narozeniny a měsíc poté zemřel. V 16 letech odešel z nacisty obsazeného Československa. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů.

    Atentát na Heydricha se stal 27. května 1942. Okamžitě po něm bylo vyhlášené stanné právo a začaly masové popravy, jen do 3. června bylo přes 13 000 lidí zatčeno a asi 700 popraveno. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte