Ortel je centrem paranormálních jevů

11.10.2021
Jaroslav Svoboda

Znělcový vrch Ortel ve Cvikovské pahorkatině láká stále více lovců paranormálních jevů i běžných turistů. Jsou však procházky touto jedinečnou přírodní scenérií bezpečné? Jedná se totiž o místo s největší koncentrací negativní energie v Čechách.

Ortel, jehož vrchol se nachází v nadmořské výšce 554 metrů, byl dříve považován za pohanské kultovní místo a podle různých legend bylo na jeho vrcholu či úbočí popraviště města Cvikova. Vrch byl rovněž opředen pověstmi o skřítcích, kteří zde bydleli a na plochém znělcovém kameni na vrcholku si prý pekli chleba. Tolik tato pověst. Co však zůstává realitou, je fakt, že podle současných psychotroniků se jedná o jedno z nejnegativnějších míst v Čechách. Z hory vycházejí výrazné negativní vibrace a její suťový vrchol byl prý již v prehistorických dobách uměle dosypán, zřejmě aby zakryl jeskyni nebo obětní šachtu uvnitř hory.

Náš první jaderný reaktor spustili před 64 lety. Byly však na Zemi reaktory už před 2 miliardami let?

Ortel je dominantou

Hora vystupuje poměrně markantně nad své okolí, které v některých částech převyšuje až o 250 metrů. Na jihu z ní vystupují mohutné skály a strmé svahy pod vrcholem jsou vyplněny znělcovou sutí. Pod horou se navíc nachází starý tajemný lom. Les je tady listnatý, většinou bukový, a z rostlin se nejvíce daří převážně teplomilným druhům.

Chránit měla kaplička

Od negativní energie z hory měla své okolí chránit kamenná Mildeova kaple. Tu v roce 1706 postavil lindavský sedlák Anton Werner a koncem 19. století byla pojmenována podle tehdejšího majitele Franze Mildeho. Uvnitř bývaly dvě sošky znázorňující loučení Ježíše s Marií a obrazy sv. Jakuba a sv. Prokopa.

Bohové musejí být šílení, nezapomenutelná komedie, ve které si zahráli skuteční křováci i československé samopaly

I přes negativní energii má příznivce

Ortel si paradoxně získává stále více příznivců. Jedni sem jdou právě kvůli negativní energii jako lovci senzací, další jdou navštívit skalní vyhlídku, která se nachází na vrcholu. Hora také nabízí možnost horolezcům, kteří zde mají dokonce 17 vyznačených lezeckých cest převážně s větší obtížností.


Témata:

Nepřehlédněte