Oscarový film Kolja zachránil celou českou kinematografii, jak se měl původně jmenovat?

Kdo by neznal filmový počin pánů Svěráků, který získal nejcennější filmovou trofej. A přeci, tento film nebyl zcela zásadní pro českou kinematografii jen faktem úspěchu na zahraniční scéně, tento úspěch přispěl k tomu, že vůbec mohly vznikat další a další kvalitní české filmy. Co všechno jste o filmu nevěděli?

Podíváme-li se na zajímavosti, které s filmem Kolja souvisí, musíme na prvním místě jmenovat tu z úvodních řádků: filmový publicista a scénárista projektu Rozmarná léta českého filmu objasnil podmínky a společenské prostředí devadesátých let u nás, kdy Kolja vznikal. Český film byl totiž po odstátnění v takové krizi, a i přes několik výborných počinů z počátku devadesátých let se vážně mluvilo o jeho zániku. Pak ale přišel rok 1996 a sním Kolja, který si získal velkou slávu za hranicemi korunovanou ziskem prestižního Oscara. Ten nalil živou vodu do žil tvůrců, ale především filmových sponzorů a bez nadsázky se dá říct, že měl lví podíl na záchraně českého filmu.

V zahraničí byl film poprvé uveden na 53. ročníku festivalu v Benátkách, a to v nesoutěžní sekci Corsia si sorpasso. Sklidil jednoznačný nadšený ohlas jak u diváků, tak u kritiků. Jeden z recenzentů dokonce napsal, že by se nedivil, kdyby Američané natočili remake se Seanem Connerym.

Není tedy divu, že v roce 1996 byl Kolja nejnavštěvovanějším snímkem v českých kinech. Vidělo ho 895 492 diváků, kteří utratili za vstupné 30 285 263 Kč.

Před 71 lety vznikl Československý svaz žen, s ním i časopis Vlasta

Perličky z natáčení

Především pro Zdeňka Svěráka byl Kolja velikým comebackem. Filmové tvorbě už se příliš nevěnoval a jeho prací č. 1 bylo divadlo. Přesto se však vrhl do psaní scénáře, což mu zabralo dva roky. Zajímavé je, že svou roli, tedy roli violoncellisty Františka Louky si psal přímo na tělo.

Zdeněk Svěrák se také potkal na place v jednom z posledních filmů Jiřího Sováka. Sám Svěrák později vzpomínal, že mu herecká legenda při natáčení nabídla dokonce tykání. Ovšem, film pro Svěráka nebyl procházkou růžovým sadem, zejména pikantní byla pře mezi ním a jeho synem – režisérem, kdy mladší ze Svěráků chtěl do role hrobníka obsadit Bolka Polívku. Jeho otec však s tímto návrhem nesouhlasil a vynutil si právě Ondřeje Vetchého, který dodal filmu svým humorem „šťávu“.

Problémy s natáčením byly prý i s Andrejem Chalimonem, představitelem Kolji. Tento nejmladší herec, který byl kdy nominován na Českého lva byl totiž první dny natáčení velmi neklidný. Pouze koukal do kamery a smál se. Uklidnil se až při čtvrtém natáčecím dnu.

Za zmínku ještě stojí, že autoři filmu prý neměli o jeho názvu hned jasno a zvažovali několik možností. Film se tak nemusel jmenovat Kolja, ale třeba Trabant story, Žili byli, Cizí kluk, Dušičky nebo Cello a housličky.

Dnes, 06:20
Alena Mornštajnová vydává v polovině dubna novou a očekávanou knihu Listopád. Sametová revoluce se v...
Dnes, 04:00
Požadavkem na omezení shromažďování, které by neumožnilo dlouhodobě uvolnit amatérský sport, epidemiologové vytvářejí do budoucna...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Dálnice D10, která spojuje Prahu s Mladou Boleslaví a Turnovem je páteřní komunikací spojující severní...
Dnes, 04:00
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
Včera, 11:15
Pašijový týden, trvající od středy do neděle, znamenal předem jasně dané úkony a také jídla,...
Včera, 06:26
Pro děti zdravotníků, hasičů, policistů, pedagogů a dalších vybraných profesí nebude od pondělí platit omezení...
Včera, 06:11
Láska není turistika – to je neoficiální heslo mezinárodních párů, kterým koronavirová pandemie sebrala ze...
Včera, 04:00
Největší česká zdravotní pojišťovna i teď, v době kritické pandemické situace, která je u nás...
Včera, 04:00
Mělnická vinařská podoblast je jednou z nejvýznamnějších v Čechách, město Mělník je proto vnímáno jako...
Včera, 04:00
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí...
Reklama