Oscarový film Kolja zachránil celou českou kinematografii, jak se měl původně jmenovat?

Kdo by neznal filmový počin pánů Svěráků, který získal nejcennější filmovou trofej. A přeci, tento film nebyl zcela zásadní pro českou kinematografii jen faktem úspěchu na zahraniční scéně, tento úspěch přispěl k tomu, že vůbec mohly vznikat další a další kvalitní české filmy. Co všechno jste o filmu nevěděli?

Podíváme-li se na zajímavosti, které s filmem Kolja souvisí, musíme na prvním místě jmenovat tu z úvodních řádků: filmový publicista a scénárista projektu Rozmarná léta českého filmu objasnil podmínky a společenské prostředí devadesátých let u nás, kdy Kolja vznikal. Český film byl totiž po odstátnění v takové krizi, a i přes několik výborných počinů z počátku devadesátých let se vážně mluvilo o jeho zániku. Pak ale přišel rok 1996 a sním Kolja, který si získal velkou slávu za hranicemi korunovanou ziskem prestižního Oscara. Ten nalil živou vodu do žil tvůrců, ale především filmových sponzorů a bez nadsázky se dá říct, že měl lví podíl na záchraně českého filmu.

V zahraničí byl film poprvé uveden na 53. ročníku festivalu v Benátkách, a to v nesoutěžní sekci Corsia si sorpasso. Sklidil jednoznačný nadšený ohlas jak u diváků, tak u kritiků. Jeden z recenzentů dokonce napsal, že by se nedivil, kdyby Američané natočili remake se Seanem Connerym.

Není tedy divu, že v roce 1996 byl Kolja nejnavštěvovanějším snímkem v českých kinech. Vidělo ho 895 492 diváků, kteří utratili za vstupné 30 285 263 Kč.

Před 71 lety vznikl Československý svaz žen, s ním i časopis Vlasta

Perličky z natáčení

Především pro Zdeňka Svěráka byl Kolja velikým comebackem. Filmové tvorbě už se příliš nevěnoval a jeho prací č. 1 bylo divadlo. Přesto se však vrhl do psaní scénáře, což mu zabralo dva roky. Zajímavé je, že svou roli, tedy roli violoncellisty Františka Louky si psal přímo na tělo.

Zdeněk Svěrák se také potkal na place v jednom z posledních filmů Jiřího Sováka. Sám Svěrák později vzpomínal, že mu herecká legenda při natáčení nabídla dokonce tykání. Ovšem, film pro Svěráka nebyl procházkou růžovým sadem, zejména pikantní byla pře mezi ním a jeho synem – režisérem, kdy mladší ze Svěráků chtěl do role hrobníka obsadit Bolka Polívku. Jeho otec však s tímto návrhem nesouhlasil a vynutil si právě Ondřeje Vetchého, který dodal filmu svým humorem „šťávu“.

Problémy s natáčením byly prý i s Andrejem Chalimonem, představitelem Kolji. Tento nejmladší herec, který byl kdy nominován na Českého lva byl totiž první dny natáčení velmi neklidný. Pouze koukal do kamery a smál se. Uklidnil se až při čtvrtém natáčecím dnu.

Za zmínku ještě stojí, že autoři filmu prý neměli o jeho názvu hned jasno a zvažovali několik možností. Film se tak nemusel jmenovat Kolja, ale třeba Trabant story, Žili byli, Cizí kluk, Dušičky nebo Cello a housličky.

Včera, 20:42
Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek.
Včera, 20:35
Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů...
Včera, 13:41
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:41
Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici...
Včera, 11:23
Ve Františkovi se tají dech. Tolik knih v životě neviděl. Prosklená almárka s knížkami, u...
Tereza Pergnerová
Včera, 06:39
Pokojíček pro pravnučku po požáru, nové čočky pro ženu se závažnými zdravotními potížemi, vybavení startovacího...
Včera, 06:23
Ač se to na první pohled nezdá, vysoké teploty, které nás posledních pár dní trápí,...
18.6.2021
Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly zákazníky k větším...
18.6.2021
Skupina předních japonských zdravotnických expertů varovala, že konání letních olympijských her v Tokiu by mohlo...
18.6.2021
Hrátky ve skotském jezeře se proměnily v tragédii. Dvacetiletý Skot Keivan Ulhaq dostal zástavu srdce...
18.6.2021
V roce 2010 opustila osmnáctiletá Indka Sajitha dům svých rodičů a dalších jedenáct let byla...
Reklama