11℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Oskar Nedbal byl úspěšným skladatelem operet. Ale jako ředitel divadla neuspěl, což ho dovedlo až k sebevraždě

Další fotky

Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy hry na housle místní regenschori Anderle. Když začal studovat na gymnáziu a otec poznal, že kromě výrazného talentu jeví o hudbu i vážný zájem, přihlásil jej roku 1885 na pražskou konzervatoř. Tam se od ledna 1891 stal žákem profesora Antonína Dvořáka (1841 v Nelahozevsi – 1904 v Praze), jeho talent mistra zaujal.

Reklama

Na konzervatoři se Nedbal spřátelil se spolužákem Josefem Sukem (1874 v Křečovicích na Sedlčansku – 1935 v Benešově). V roce 1891 – v posledním ročníku na konzervatoři – na podnět profesora komorní hudby Hanuše Wihana (1855 v Polici nad Metují – 1920 v Praze) a zejména z iniciativy Nedbala a Suka došlo k sestavení smyčcového kvarteta. Vzniklo později velmi známé České kvarteto – toto jméno neslo od roku 1892. Sešli se v něm u prvních houslí Karel Hoffmann (1872 v Praze – 1936 tamtéž) u druhých Josef Suk, u violy Oskar Nedbal a u violoncella Otto Berger (1873 ve Slatině nad Úpou – 1897 v Machově). Oskar Nedbal v kvartetu působil 14 let nejen jako výborný violista a manažer, ale byl i vůdčí osobností tohoto hudebního tělesa.

Kromě hraní na violu se Oskar Nedbal zajímal o dirigování a 24. listopadu 1896 ve svých 22 letech poprvé dirigoval Českou filharmonii s velkým úspěchem a potom s ní spolupracoval až do roku 1906. Otevřela se mu cesta do hudebního světa, v němž brzy vyzrál na jednoho z nejvýznamnějších dirigentů.
Do úspěšného začátku kariéry mladého hudebníka zasáhla nemoc a smrt kolegy z Českého kvarteta Otty Bergera, dobrovolný odchod ze života Oskarova staršího bratra Viléma, těžká nemoc a smrt otce, nemoc, dlouhé léčení a skon sedmadvacetileté manželky Josefiny. Léta po ovdovění Nedbal žil a pracoval (i s Českým kvartetem) v pronajatém domku v Táboře, poblíž místa odpočinku své ženy.

Skladatel Suk trpěl celý život útoky Nejedlého na svého tchána Antonína Dvořáka. Co za nepřátelstvím bylo?

V roce 1906 Oskar Nedbal odjel s Marií Hoffmannovou, chotí svého kolegy Karla Hoffmanna, do Vídně, po čtyřech letech se s ní oženil. Ve Vídni se Nedbal stal populárním a uznávaným umělcem, skoro 12 let stál v čele vídeňského symfonického Tonkünstler orchestru.

Oskar Nedbal se nevěnoval jen dirigování, ale i komponování. Po starší baletní pantomimě Pohádka o Honzovi složil během let 1908 až 1912 další balety: Z pohádky do pohádky, Princezna Hyacinta a Čertova babička. V letech 1910-12 složil operetu Polská krev. Námět našla Marie Nedbalová v Puškinově povídce Slečna selka. Opereta měla premiéru 25. října 1913 ve Vídni a byl to nevídaných triumf. (V ČSR byla opereta zfilmována v roce 1934 Karlem Lamačem s Anny Ondrákovou a Theodorem Pištěkem v hlavních rolích.) V roce 1916 pak ve Vídni uvedl další operetu – Vinobraní.

Po vzniku Československa se Oskar Nedbal rozhodl vrátit domů. Nedbalovi se nastěhovali do pronajatého zámečku v Chlumu u Třeboně. Nedbal však nenašel plné pochopení, někteří lidé z hudebního světa mu vyčítali jeho údajné projevy nemístné loajality k Rakousku při jeho pobytu ve Vídni. K dirigování velkého československého orchestru se skoro nedostal. Zklamaný hudebník však pracoval dál, žil převážně v ústraní v Chlumu u Třeboně. Složil zde svoji jedinou operu Sedlák Jakub; premiéru měla na podzim 1922 v Brně, ale bez většího ohlasu.

Dvořákův rodný dům vyhořel, když byl ještě nemluvně. Mohli jsme o hudebního velikána přijít?

Nedbal cítil úbytek své tvořivé síly a viděl jedinou možnost – přijal místo ředitele opery Slovenského národního divadla v Bratislavě. Nedbal výrazně pozvedl uměleckou úroveň opery i činohry. Bez vloh k ředitelování ale naivně přijal i nabídku na vedení celého divadla. Divadlo bylo v tíživé finanční situaci. Na podzim roku 1928 se vedení divadla vzdal, zlá ekonomická situace divadla padla i na Nedbala samotného.

V půli prosince 1930 odjel do chorvatského Záhřebu k vystoupení s tamní filharmonií a k vedení premiéry své Pohádky o Honzovi v Chorvatském národním divadle. Cestou se mu zdravotně přitížilo. Byl na konci všech fyzických a psychických sil a myslel jen na své jméno a čest. Den po veřejném koncertním vystoupení – na Štědrý den roku 1930 – Oskar Nedbal spáchal sebevraždu skokem z okna divadla.

FOTO: Oskar Nedbal

Oskar Nedbal - 1 opera slovakia HSBNOskar Nedbal - 2 Oskar_Nedbal_rodný_dům palackého ulice čp. 355Oskar Nedbal - OLYMPUS DIGITAL CAMERAOskar Nedbal - 3 josefa setunská mez spol on táborOskar Nedbal - 5 město tábor
Další fotky
Oskar Nedbal - 6 220px-Oskar_Nedbal_1930 wiOskar Nedbal - 0 opera plus

Oskar Nedbal byl pohřben na záhřebském hřbitově Mirogoj.
Myšlenka na převezení skladatelových ostatků zpět se zrodila v hlavě houslového virtuosa Josefa Suka, s jehož dědečkem Oskar Nedbal hrával v Českém kvartetu. Jeho ostatky byly převezeny a Oskar Nedbal byl 12. května 2006 pohřben na pražském Slavíně.

Zdroj: Wikipedie

 

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama