11℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

Oslavy krásy a síly lidského těla. Rychleji, výše, silněji. Symbol olympijského zápolení

Citius, Altius, Fortius. Známé latinské heslo a symbol olympijského zápolení. Každý si jistě pamatuje rok 1896 a řecké město Athény. Ano, byly obnoveny olympijské hry, prastará sportovní akce, která byla zahájena v době, kdy se mezi sedmi pahorky, u řeky Tibery, nacházela jen tráva a rákosí. Historikové si dali práci a na základě o hodně mladšího, juliánského kalendáře vypočítali, že se tak poprvé stalo 8. července roku 776 před naším letopočtem. Podle tradice je založil řecký, antický polobůh Hérakles.

Reklama

Byla to doba, kdy prastaré civilizace východu procházely zenitem svého vývoje, anebo již byly na sestupu. Směrem na sever pak už jen prales, občas nějaká osada s polozemnicemi. Bronz je používán již i středními vrstvami, ale ani kámen není v té době ještě zapomenut. Železo teprve začíná ukazovat, že svými vlastnostmi bronz záhy překoná. Zatím je to jen luxusní ozdoba na majetku lidí z nejvyšších vrstev. Z jihu putují vzácné nádoby, olej, voňavky, zbraně. Směňují se za sůl, jantar a kožešiny. Tak to asi vypadalo v Evropě v době, o které píšu.

Nejslavnější olympionik: „Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň,“ říkal o sobě Emil Zátopek

Demokracii, tak jak ji známe dnes, v té době nehledejme. Je to sice slovo řeckého původu, ale olympijských her se nesměli účastnit cizinci, otroci a ženy. V tom posledním případě se žádné testy neprováděly. Sportovci museli soupeřit nazí a tím byl problém vyřešen. Repertoár byl velmi skromný. Běh na délku jednoho stadionu, což nebylo sportoviště, ale délková míra asi 192 metrů. Běhalo se po rovných tratích a běh se postupně prodlužoval.

Prvních čtrnáct olympiád byl pouze běh. Postupně se přidal hod oštěpem, hod diskem, skok do dálky (s bronzovými závažími v každé ruce) potom box, zápas a pětiboj. Vítěz obdržel na konci her věnec z olivových ratolestí. Skromné, že? Bylo to však v době, kdy se ještě hrálo na čest. Vítěz získal nesmrtelnou slávu, a i tu nejmenší řeckou vesničku proslavil po celé zemi. Byl uvítán s poctami, byla mu postavena socha v chrámu, a pokud byl nemajetný, obec si vzala na starost jeho doživotní opatrování, se vším všudy.

Událost jako je sokolský slet nemá ve světě obdoby. I novodobé olympijské hry jsou o čtrnáct let mladší

Význam her byl i politický a vojenský. V době her se nevedly války, do posvátného okrsku nikdo nesměl se zbraní. Porušením olympijského míru si viník říkal o takové opovržení, že zákaz raději respektoval. Tyto oslavy krásy a síly lidského těla byly zakázány fanatickými křesťany, někdy kolem roku 394 našeho letopočtu. Od té doby bylo jediným sportem mít sepnuté ruce a kolena odřená od klečení.

Uplynulo neskutečných 1500 let, než přišla chvíle jejich znovuzrození. Podle tradice začaly znovu v Řecku. Prazvláštní náhodou byl vítězem marathónu Řek, což ostatní považovaly za posvátnou symboliku. Dokonce i podle tradice mohl potom doživotně navštěvovat jednu restauraci, kde se stravoval zdarma.

FOTO: Citius, Altius, Fortius

Citius, Altius, Fortius - Olympijský oheň, olympijská pochodeň, Katerina Lehou, herečka, slavnostní zapálení,  obřad, ceremonie, OlympieCitius, Altius, Fortius - Olympijské kruhyCitius, Altius, Fortius - Myronův DiscobolosCitius, Altius, Fortius - Olympijští vítězovéCitius, Altius, Fortius - Olympijské hry 2004
Další fotky
Citius, Altius, Fortius - zápas

Další hry a jejich popis, to už by bylo nošením dříví do lesa. Olympijské hry se staly sportovním svátkem celé planety. V roce 1924 se přidaly hry zimní a od roku 1936 jsme si zvykli na štafetový běh s olympijským ohněm. Je vždy zapálen v ruinách Héřina chrámu v Olympii. Tehdy, v roce 1936, vedla trasa této štafety i přes Československo.

Novodobé olympijské hry prožívají svoje dětské nemoci, stejně jako ty starověké. Až jich budou téměř tři stovky, jako těch předešlých, snad se do nich zase vrátí étos, odpadnou odporné politické kalkuly napříč planetou, komerce, peníze a zisk. Zůstane jen sport a pro vítězství budou platit jen pravidla kdo rychleji, výše, silněji.

 

Dnes, 17:30
A to není nijak nadnesené tvrzení. Byla to právě Amitova výzvědná služba Mosad, která před...
Dnes, 16:00
Když podle romantického mýtu tančil anglický král Eduard třetí, jeden z nejúspěšnějších vladařů ve středověku,...
Dnes, 14:31
Max Urban (*1882 v Praze) studoval v letech 1901 až 1906 architekturu na ČVUT v...
Dnes, 14:00
Zkoušíte se někdy vědomě dotazovat své intuice a ptáte se sami sebe „Jaký mám dojem...
Dnes, 13:53
Z Česka do Německa nelegálně přešlo loni o 260 migrantů víc než v roce 2017....
Dnes, 12:26
Státní veterinární správa nařídila stáhnout z preventivních důvodů z prodeje šarži více než 24 tisíc...
Dnes, 11:30
Všichni ho známe jako toho, který varoval generála Custera před bitvou u Little Big Hornu....
Dnes, 10:00
Většina lidé jezdí na festivaly dost nalehko. Nemusejí se starat o věci a mají pocit,...
Dnes, 09:31
Předsedou Komise pro udržitelnou energii a klima Rady hlavního města Prahy byl jmenován ekolog a...
Dnes, 08:00
Červená řepa patří mezi nejsladší druhy zeleniny. Někdo ji miluje na všechny způsoby, jiný zásadně...
Reklama