• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Osobnosti Mělnicka: kde se narodil Turek z Vesničky mé střediskové

  24.10.2020
  Jaroslav Svoboda

  V pravidelném seriálu o osobnostech Mělnicka tentokrát zavítáme do Čakoviček. Obec, dříve nazývaná Malé Čakovice, dala světu několik významných osobností, jednou z nich byl i výborný herec Petr Čepek.

  Pan herec

  Petr Čepek se narodil coby válečné dítě 16. září 1940. V rodných Čakovičkách strávil část svého života, navštěvoval zde totiž základní školu, na které byla ředitelkou jeho teta. Vyrostl v jednoho z nejosobitějších herců české historie. Začínal v Divadle Petra Bezruče v Ostravě a od roku 1965 byl členem pražského Činoherního klubu. Za svůj život vytvořil množství rolí, jak na divadle, tak ve filmu. Nezapomenutelným se stal v pohádce Tři veteráni anebo jako žárlivý cholerik Turek ve filmu Vesničko má středisková.

  Osobnosti Mělnicka: Liběchov jako kulturní středisko celých Čech

  V roce 1989 podepsal petici Několik vět. V listopadu se pak podílel i na zrodu Občanského fóra a účastnil se dokonce jednání s tehdejším ministerským předsedou Ladislavem Adamcem. Na začátku devadesátých let učil herectví na DAMU.

  V září 1994 však podlehl rakovině slinivky ve vrchlabské nemocnici. Ještě téhož roku obdržel Českého lva in memoriam za dvojroli ve Švankmajerově filmu Lekce Faust.

  Významný umělec

  Významný český sochař, designér, výtvarný umělec, interiérový architekt a dřevosoustružník Antonín Hepnar se sice v Čakovičkách nenarodil, spojil ale s nimi svůj podzim života. Narodil se na Silvestra roku 1932 v Červeném Kostelci. Ke svému oboru si našel cestu už v dětství, jeho otec měl totiž dílnu na rukodělné soustružení dřeva v rodném Podkrkonoší. V roce 1953 absolvoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Praze na Žižkově v ateliéru profesora Václava Markupa.

  Osobnosti Mělnicka: všetatský právník, umělec i veterinář

  Hepnar se zabývá autorským zpracováním dřeva ve všech podobách. Jeho snahou je, aby byly věci designové a zároveň aby plnily funkce pro běžný život. Za svou práci získal rovněž řadu ocenění a je také členem Asociace interiérových architektů.

  Mezi jeho významné realizace patří úprava interiéru kostela v Ledči nad Sázavou, Autosalón Mladá Boleslav, výtvarná spolupráce pro film Amadeus a další. Za dřevěnou stojací lampu pak získal cenu Dobrý design 1992.  Nepřehlédněte