Slovanští bohové hlídají ostravskou zoo. Koho mají připomenout?

Dřevěné sochy slovanských bohů už více jak dva roky krášlí a zároveň hlídají prostory Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Perun, Svarog a další bohové mají být připomínkou našich předků, kteří v současnosti zažívají opravdovou renesanci.

Sochy jsou umístěny Na Cestě vody, kde mají být připomínkou toho, že naši předci zakládali osady a vesnice poblíž vodních toků. Ty jim sloužili nejen jako obživa, ale i jako důležitá dopravní spojení, zejména pro směnný obchod.

„Slovanští bohové a symboly s nimi spojené mají často různá vyobrazení a ztvárnění. Shodné jsou jen drobnosti jako například jablko, roh hojnosti, zbraň a podobně. Pro Slovany nebylo přesné vyobrazení důležité. Důležitější byly schopnosti božstva, jejich um, síla a ochota podělit se o ně s těmi, kdo je uctívali,“ sdělují návštěvníkům na svých webových stránkách ostravská zoo.

Devět křížů u dálnice D1, pomník řidičů 90. let, došlo zde i k masakru?

Historie a obnova slovanské víry

Staří Slované byli polyteisté, uctívali tedy více bohů. Kromě božstev ale uctívali i přírodní objekty, jako například posvátné stromy nebo prameny, nadpřirozené bytosti jako víly nebo duše předků. Charakteristický je i manismus, tedy právě uctívání svých předků, rodů. Mezi základní božstvo patřil Perun, Svarog, Veles, u polabského kmene Ratarů pak nám více známý Radegast a nebo Svantovít, jehož chrám se nacházel v bájné Arkoně na Rujáně.

V ostravské zoo pak mohou návštěvníci uctít většinu z nich. Čekají zde Perun, Svantovít, Svarog, ale i bohyně Živa či Lada.

V současné době však není ostravská zoo jedinou v republice, kde se se slovanskými bohy mohou návštěvníci setkat. Například Radegastovu sochu mohou vidět a uctít v zoologické zahradě v pražské Troji.

Před sto lety se narodil významný slavista s příznačným jménem Radegast

Ovšem, jak už bylo napsáno, zájem o slovanskou víru v současné době vysoce stoupá. To dokládají i další posvátná místa, která jsou více a více navštěvovaná. Například socha bohyně Mokoš u obce Mokošín nebo boha Velese na Velízi. O návštěvnosti sochy Radegasta na Radhošti nemusí být ani řeč. Navíc vznikají i další organizace jako Slovanský kruh či Rodná víra, které starou víru praktikují a které vítají i nové zájemce. Došlo dokonce k založení první slovanské přírodní školky Laděnky. „Podařilo se nám vytvořit přírodní školku pro děti, kde se učí o přírodě a našem vztahu k ní. Naše nejmenší citlivě vedeme také k poznání, jak se tyto znalosti zachovaly v naší kultuře, ve folkloru a také v domorodé slovanské tradici. Děti tak s námi prošly za celý rok celou škálu svátků, jako jsou slunovraty, rovnodennosti, dožínky, hromnice, dušičky, různé báje a pohádky na to navazující,“ prozradil před časem zakladatel školky Zdeněk Ordelt. Bohužel, školka, stejně jako jiná vzdělávací zařízení, v současnosti nefunguje a momentálně není ani v plánu ji v brzké době obnovovat.

Sochy z „pera“ Luďka Vančury

Tvůrcem dřevěných soch je řezbář z Ostravice na Frýdecko-Místecku Luděk Vančura. Jako materiál použil jasanové a dubové dřevo, některé doplňkové prvky jsou vyrobeny ze smrku. Sám autor je veliký milovník přírody a dřevěného umění. V centru obce Ostravice totiž nechal vzniknout Ráj dřevěných soch.

13.5.2021
Do Fakultní nemocnice v Ostravě dnes z Polska převezli českého diplomata, který se v Indii...
13.5.2021
Tuny bahna na silnicích, v zahradách a ve spodních patrech desítek rodinných domů. Bouřka doprovázená...
10.5.2021
Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie uvedla, že masivnímu požáru...
7.5.2021
Opavský majáles bude mít letos kvůli protiepidemickým opatřením podobu autokoncertu. Programem bude návštěvníky provázet opavský...
5.5.2021
Kulturně sportovní spolek Elegant připravil deset komentovaných cyklistických vyjížděk za historií, kulturou a přírodou Ostravy....
3.5.2021
Vystát frontu před školou, prokázat se negativním testem na covid-19 a pak v roušce zasednout...
26.4.2021
Moravskoslezský kraj chce i v příštím školním roce pokračovat se stipendii, jejichž cílem je zvýšit...
22.4.2021
Sedmatřicetiletého řidiče dnes v ulicích Havířova na Karvinsku pronásledovali policisté, použít museli i zbraň. Po...
22.4.2021
Strážníci sesbírali z ulic Ostravy letos přes tisíc stříkaček po narkomanech. Na aplikační pomůcky narážejí...
21.4.2021
Janáčkova filharmonie Ostrava uvede on-line Trojkoncert Ludwiga van Beethovena. V sále Domu kultury města Ostravy...
Reklama