Slovanští bohové hlídají ostravskou zoo. Koho mají připomenout?

Dřevěné sochy slovanských bohů už více jak dva roky krášlí a zároveň hlídají prostory Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Perun, Svarog a další bohové mají být připomínkou našich předků, kteří v současnosti zažívají opravdovou renesanci.

Sochy jsou umístěny Na Cestě vody, kde mají být připomínkou toho, že naši předci zakládali osady a vesnice poblíž vodních toků. Ty jim sloužili nejen jako obživa, ale i jako důležitá dopravní spojení, zejména pro směnný obchod.

„Slovanští bohové a symboly s nimi spojené mají často různá vyobrazení a ztvárnění. Shodné jsou jen drobnosti jako například jablko, roh hojnosti, zbraň a podobně. Pro Slovany nebylo přesné vyobrazení důležité. Důležitější byly schopnosti božstva, jejich um, síla a ochota podělit se o ně s těmi, kdo je uctívali,“ sdělují návštěvníkům na svých webových stránkách ostravská zoo.

Devět křížů u dálnice D1, pomník řidičů 90. let, došlo zde i k masakru?

Historie a obnova slovanské víry

Staří Slované byli polyteisté, uctívali tedy více bohů. Kromě božstev ale uctívali i přírodní objekty, jako například posvátné stromy nebo prameny, nadpřirozené bytosti jako víly nebo duše předků. Charakteristický je i manismus, tedy právě uctívání svých předků, rodů. Mezi základní božstvo patřil Perun, Svarog, Veles, u polabského kmene Ratarů pak nám více známý Radegast a nebo Svantovít, jehož chrám se nacházel v bájné Arkoně na Rujáně.

V ostravské zoo pak mohou návštěvníci uctít většinu z nich. Čekají zde Perun, Svantovít, Svarog, ale i bohyně Živa či Lada.

V současné době však není ostravská zoo jedinou v republice, kde se se slovanskými bohy mohou návštěvníci setkat. Například Radegastovu sochu mohou vidět a uctít v zoologické zahradě v pražské Troji.

Před sto lety se narodil významný slavista s příznačným jménem Radegast

Ovšem, jak už bylo napsáno, zájem o slovanskou víru v současné době vysoce stoupá. To dokládají i další posvátná místa, která jsou více a více navštěvovaná. Například socha bohyně Mokoš u obce Mokošín nebo boha Velese na Velízi. O návštěvnosti sochy Radegasta na Radhošti nemusí být ani řeč. Navíc vznikají i další organizace jako Slovanský kruh či Rodná víra, které starou víru praktikují a které vítají i nové zájemce. Došlo dokonce k založení první slovanské přírodní školky Laděnky. „Podařilo se nám vytvořit přírodní školku pro děti, kde se učí o přírodě a našem vztahu k ní. Naše nejmenší citlivě vedeme také k poznání, jak se tyto znalosti zachovaly v naší kultuře, ve folkloru a také v domorodé slovanské tradici. Děti tak s námi prošly za celý rok celou škálu svátků, jako jsou slunovraty, rovnodennosti, dožínky, hromnice, dušičky, různé báje a pohádky na to navazující,“ prozradil před časem zakladatel školky Zdeněk Ordelt. Bohužel, školka, stejně jako jiná vzdělávací zařízení, v současnosti nefunguje a momentálně není ani v plánu ji v brzké době obnovovat.

Sochy z „pera“ Luďka Vančury

Tvůrcem dřevěných soch je řezbář z Ostravice na Frýdecko-Místecku Luděk Vančura. Jako materiál použil jasanové a dubové dřevo, některé doplňkové prvky jsou vyrobeny ze smrku. Sám autor je veliký milovník přírody a dřevěného umění. V centru obce Ostravice totiž nechal vzniknout Ráj dřevěných soch.

2.3.2021
Kroměřížští kriminalisté stíhají dva lidi kvůli fiktivním žádostem o vyplacení kompenzačních bonusů. Mužům ve věku...
2.3.2021
Sedmadvacetiletý muž se vloupal do 90 zaparkovaných automobilů. Jejich majitelům způsobil škodu přesahující 650 tisíc...
25.2.2021
Školy jsou kvůli epidemii uzavřené od loňského října. Krnovským školákům na distanční výuce nejvíc vadí...
18.2.2021
Krnovská radnice pomůže místním podnikatelům, jejichž podnikání ovlivnila pandemie nového koronaviru. Nabízí jim slevu na...
17.2.2021
Šestatřicetiletý cizinec čelí obvinění, že chtěl na hranicích se Slovenskem podplatit hlídku moravskoslezských policistů, nabídl...
16.2.2021
Sedmadvacetiletý muž se vloupal do několika zaparkovaných aut a dalších objektů. Ukradl například 125 kilogramů...
12.2.2021
Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) uvedla v Ústavu laboratorní medicíny do provozu plně automatickou vysokokapacitní linku...
11.2.2021
Chovatelé psů v ostravském obvodu Petřkovice narazili na svých zahradách na nastražené maso, nejčastěji špekáčky,...
11.2.2021
Třiapadesátiletý muž podle policie předstíral smrt, chtěl se tak vyhnout vyhlášené exekuci. V domě v...
8.2.2021
Policie zadržela muže, který se vloupal do 11 domů na Frýdecko-Místecku. Majitelům nemovitostí způsobil škodu...
Reklama