Otec mu dal výlet lokomotivou jako dárek, oba v ní zahynuli

4.7.2022
Jaroslav Svoboda

Přesně před čtyřiašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách. Do dějin vešlo pod názvem Pád lokomotivy do Smědé a přišel při něm o život strojvedoucí, topič i jeho syn, kterému dal výlet lokomotivou jako odměnu za hezké vysvědčení.

Počátkem července roku 1958 byly v celé oblasti silné a několik dní trvající deště. Během nich napršelo za jeden den tolik srážek, kolik jinak odpovídá celoročnímu srážkovému úhrnu. Následkem toho stoupla hladina řeky Smědé do výše 360 centimetrů a voda podemlela násep tratě z Liberce do Frýdlantu a polského Zawidówa.

Mrtvých na přejezdech přibývá, nové kamery budou pokutovat hříšníky

Ve špatnou chvíli na špatném místě

V onen osudný den 4. července asi v půl třetí vyjížděl z Liberce vlak tažený parní lokomotivou zvanou Všudybylka. Službu na ní měla liberecká četa ve složení: strojvedoucí Zahradníček a topič Hušek. V rozporu s předpisy byl na lokomotivě přítomen ještě topičův syn Mireček, který toto svezení dostal jako dárek za vysvědčení. To se mu stalo osudným.

Taktéž se strojvedoucím si osud nemile zahrál. Měla to být pro něj poslední jízda. Když do lokomotivy nastupoval, netušil, že tato jízda bude skutečně tou poslední.

Salonní vozy Masaryka a Husáka. Od přepychu k umakartu

Upozornění přišlo, následující události však nikdo nečekal

V Raspenavě, která byla předposlední stanicí, upozornil osádku lokomotivy místní výpravčí na hrozící nebezpečí v posledním úseku. Vlak však pokračoval dál. Když projížděl úsekem u Křížového vrchu, vodou narušený násep nevydržel hmotnost lokomotivy a pod projíždějícím vlakem se utrhl. Lokomotiva se naklonila na pravou stranu nad řečiště, sesunula se a během pádu z náspu se převrátila o 360°. Zastavila se až v korytu řeky, kde zůstala stát na kolech.

Díky tomu, že se zbylé vagóny od lokomotivy samovolně odpojily ještě před jejím pádem, nedošlo k jejich zřícení do řeky. Nakonec přeci jen sjely dolů i s náspem, k tomu ale došlo až po záchraně cestujících, takže se nikomu nic nestalo. Jedinými oběťmi nehody se tak stali strojvedoucí, topič a jeho syn. Jejich utonulá těla se našla zanedlouho nedaleko od místa neštěstí.

Na oběti se nezapomnělo

V roce 2003 natočil režisér Ludvík Klega o tomto smutném příběhu dokumentární film. V rámci cyklu Osudové okamžiky jej uvedla Česká televize. Události se dále věnuje i jedno z osmi zastavení naučné stezky, kterou zde nechalo v roce 2017 zbudovat město Frýdlant.


Témata:

Nepřehlédněte