16℃
Dnes je 23. březen , svátek má Ivona

Otřesné vize amerického futurologa Hermanna Kahna. Spějeme k jejich naplnění?

Další fotky

Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a úpadek lidstva, to jsou pojmy, s nimiž virtuózně žongloval ve svých pracích. A častokrát budoucí vývoj odhadl správně. Bude to platit i dál?

Reklama

Herman Kahn se narodil před 97 lety, 15. února 1922, a zemřel na sklonku studené války, 7. července 1983.  Jejího konce se nedožil, sehrál však významnou úlohu ve vytyčení americké jaderné strategie v této době. I díky němu, tedy zřejmě nedošlo k jadernému konfliktu mezi velmocemi a tím k třetí světové válce.

Kahn své vize stavěl na vědeckém základě, k modelování svých předpovědí používal teorii her a teorii systémů. Zamyslel se také nad vývojem společnosti do roku 2000. V čem měl pravdu a v čem se mýlil?

Američané mohli ve Vietnamu vyhrát. Před 51 lety začala ofenzíva Tết

Americký futurolog správně nepočítal s tím, že by za studené války došlo ke světovému jadernému konfliktu. V té době byly v „jaderném klubu“ pouze USA, Sovětský svaz, později Velká Británie a Francie. Dnes už je tento „klub“ značně početnější. Kahn již tenkrát použil výraz „overkill“ – „přezabití“, protože jaderných zbraní bylo tolik, že by mohly zničit Zemi několikrát. Kahn proto hlásal, že jaderná válka je možná, pokud jí nezabrání nějaký mechanismus, a že stejně jako v každé jiné válce je i v této válce možné zvítězit. Ať už by zemřely stovky milionů lidí nebo by bylo zničeno „jen“ několik velkých měst, život bude pokračovat stejně, jako tomu bylo po velké morové epidemii v Evropě během 14. století nebo v Japonsku při omezeném jaderném útoku v roce 1945.

Kahn počítal i s tím, že čínští předáci budou rozumní a atomovou bombu nepoužijí, i když Mao Ce-tung roku 1957 v Moskvě prohlásil, že bude-li vyhlazena polovina lidstva, polovina ještě pořád zbude, a k tomu navíc bude zničen imperialismus. Na celém světě potom zůstane už jen socialismus a za 50 nebo 100 let vzroste počet obyvatelstva Země znovu na původní úroveň, jaká byla před jadernou válkou, a možná ji i překročí.

Málem vypukla 3. světová válka, když se zelená ještěrka Karibiku změnila na rudou

Dále předpokládal ústup Velké Británie z mezinárodního dění, protože nebude schopna nadále udržet svoje někdejší postavení světové velmoci. Později proslul úspěšnými prognózami, jako je předpověď ze 70. let, že tehdy nerozvinutá Jižní Korea bude do roku 2000 patřit k největším ekonomikám světa. Rovněž předpověděl raketový vzestup Japonska, které se stane třetí světovou velmocí, a to proto, že jde o zemi mnohem ukázněnější a pracovitější než je Čína. Pokud se Číňanům povede vytvořit kopii jakékoliv zahraničního výrobku, je to ihned vydáváno za úspěch čínského lidu. Zřejmě u Číny viděl, stejně jako u Sovětského svazu, neperspektivnost země, která je vedena nedemokratickou komunistickou stranou. Zvláště za situace, kdy mnohé ze satelitních zemí východního bloku prosperovaly lépe než „vedoucí“ a nejvíce komunistický Sovětský svaz. Nevěřil ani v možný úspěch centrálně řízeného hospodářství.

Kahn sice přímo nepředpověděl rozpad Sovětského svazu a osamostatnění jednotlivých zemí socialistického tábora, ale zamýšlel se nad tím, co by v těchto zemích následovalo po případném vítězství pravicových sil. Tedy kdyby v nich, vyjádřeno slovníkem komunistů, zvítězila kontrarevoluce.

Pokud jde o Evropu, ta podle Kahna nikdy nedosáhne úrovně USA a Japonska, bude se za těmito státy opožďovat. Kahn píše, že ve Spojených státech musejí lidi namáhavě pracovat, aby mohli příjemně žít, v Japonsku musejí těžce pracovat, aby se vůbec uživili, ale obyvatelům Evropy chybí ctižádostivost, a proto nepracují tak usilovně a podle toho bude jejich životní úroveň vždy vypadat.

Za druhé světové války velel největšímu uskupení amerických vojsk, po válce bojoval proti válce

V Kahnových prognózách zaznívá obava z toho, že kontrola občanů ze strany státu se bude bezohledně zvyšovat a to dokonce neustále. Lidé budou sledováni ve všech oblastech své činnosti – v práci, při cestování, v soukromém životě, při výchově dětí, na dovolené. Osobní svobodu bude třeba obětovat proto, aby se společnost mohla dál efektivně rozvíjet a fungovat. Díky úplné mechanizaci a automatizaci přibude lidem volného času. Dovolená potrvá tři měsíce a volný čas se lépe využije. I zde budou existovat dvě skupiny lidí. Jedni jednají s přesahem a nadhledem a vždy půjdou za svými ideály. Druzí zůstanou zaujati jen sami sebou a svým osobním prospěchem, bez jakékoli snahy na sobě pracovat, natož se zajímat o věci veřejné. Jako je tomu dnes, tj. v 60. letech 20. století, např. u hippies. Jako ve starém Římě jim postačí onen příslovečný „chléb a hry“.

FOTO: Hermann Kahn

Hermann Kahn - YouTube – kopieHermann Kahn - Nagasaki – wikipediaHermann Kahn - Tanec smrti v podání Michaela Wolgemuta – jedna z četných reakcí na šířící se smrt (z Norimberské kroniky, 1493) – wikipediaHermann Kahn - Šíření moru po Evropě v polovině 14. století – wikipediaHermann Kahn - Hirošima – Aktuálně
Další fotky
Hermann Kahn - Hirošima – PanzernetHermann Kahn - Nahasaki – wikipediaHermann Kahn - Hippies – RoadtrippersHermann Kahn - Hippies – The AtlanticHermann Kahn - Hippies tančí – 1967 – www.history.Hermann Kahn - Květinové děti – MoonchildHermann Kahn - Rok 1969 a rok 2018 – The Vintage NewsHermann Kahn - Rok 1969 a rok 2018 – joeleriksson.comHermann Kahn - Hippies dohonilo stáří -imgur

Závěrem Kahn uvádí, že nevěří v lidský a historický pokrok. Nevěří, že vlivem prosperity, nových objevů a vynálezů, které usnadní život, se člověk stane moudřejším a bude schopnější řešit problémy bez konfliktů a lépe než v minulosti.

 

 

Před 1 hodinou
Rychlý pohled do aplikace předpovídající počasí, potom projet nejnovější zprávy, podívat se, co je nového...
Před 3 hodinami
Před 70 lety, 23. března 1949 Izrael ustoupil z dobytého území a uzavřel příměří s...
Dnes, 08:00
Napadají mě hříšné myšlenky, se kterými se raději nikomu nesvěřím. Rozlámaná záda, ani palčivá bolest...
Včera, 18:11
Revoluce, ohromná senzace, převratný vynález. Taková slova padala, když před rokem na jaře představoval tým...
Včera, 17:30
Počítačové simulace potvrdili, že polovina naší galaxie pochází odjinud. Jsme tak skutečně dětmi hvězd. A...
Včera, 17:16
Dívka ve věku 25 let odešla ve středu 20. března ráno z domova a od...
Včera, 16:25
Konec března je každoročně zasvěcen vodě. Slaví se mezinárodní den vody, který letos připadá na...
Včera, 16:00
Jde o jediný litevský námořní přístav v Baltském moři s pohnutou historií. V tzv. Východním...
Včera, 14:00
Med je významným antioxidantem a životabudičem. Jedna kávová lžička denně působí blahodárně na celý lidský...
Včera, 11:30
Nevím, z jakého směru se musíte k Milešovce vypravit, ale doporučuji tento celodenní výlet začít...
Reklama