15℃
Dnes je 20. říjen , svátek má Vendelín

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. Neuvěřitelných 55 let od natočení komedie Limonádový Joe

Další fotky

Ještě opatrně nasadit stetson, aby se nepoškodila perfektně načesaná, zlatovlasá pěšinka. Kolty visí proklatě nízko a konzumace Kolalokovy limonády je varováním pro všechny padouchy, že nebude třeba volat lékaře. Arizonská pěnice schází pomalu po schodech baru, kde právě houstne dým a překrásná Winnifred bude jeho, pokud ji ze své prémie dá pět procent. Doug Badman jistě ani netuší, že do Trigger Whisky Saloonu v nebližším okamžiku vstoupí nenáviděná limonáda. Nedá se nic dělat. Kolaloka, to je zákon.

Reklama

Nesmrtelná filmová klasika Jiřího Brdečky a Oldřicha Lipského, parodie na westerny a rodokapsy, vznikla před neuvěřitelnými padesáti pěti lety. Filmová. Ta povídková či románová je ještě o dobrých dvacet let starší. Jiří Brdečka se věnoval svému blonďatému hrdinovi již v průběhu německé okupace. Mohl tak činit bez obav, dělal si přeci legraci z Američanů a s tím neměla německá cenzura nejmenší problém. S jeho Limonádovým krasavcem neměla problémy ani ta cenzura poválečná, protože zesměšňovaný nepřítel zůstal stejný.

Chvalský zámek ovládla koňská opera Limonádový Joe. Její autor se narodil před 100 lety

V roce 1949 vznikl na motivy knihy Limonádový Joe loutkový film, na kterém se podílel Jiří Brdečka a Jiří Trnka. Pokud se na něj podíváte, všimněte si prosím dvou mužů, sedících na kozlíku dostavníku. Pánové Brdečka a Trnka si udělali radost a obě postavičky mají jejich tváře. Ve filmu zazní i známá úvodní píseň, kterou o patnáct let později nazpíval Karel Gott.

 

Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

Bylo by dobré zmínit některé filmové zajímavosti. Ve filmu se mění občas barva celé scény. Někdy je modrá, někdy žlutá nebo červená. Tomuto způsobu výroby se říká virážování. Maketa dřevěného filmového městečka byla postavena na louce za barrandovskými ateliéry, z úsporných důvodů byly postaveny pouze čelní stěny domů (nikoliv celé domy), neboť v kritické době nebyl k dispozici dostatek hřebíků, v kulisách westernového městečka posléze natáčeli západoněmečtí filmaři film Zlatokopové z Arkansasu.

FOTO: Limonádový Joe

Limonádový Joe - Limonádový Joe 3Limonádový Joe - Árie prérie 1Limonádový Joe - Árie prérie 2Limonádový Joe - loutkový Hogo- FogoLimonádový Joe - Limonádový Joe 1
Další fotky
Limonádový Joe - Limonádový Joe 2Limonádový Joe - Limonádový Joe 4Limonádový Joe - Limonádový Joe 5

Grimpo, v podání Josefa Hlinomaze, nepojídá skleněné střepy, nýbrž lisovaný cukr. I přes veškerou opatrnost si ošklivě pořeže patro. To čokoládou polité housle už chutnaly mnohem lépe. Limonádový Joe projíždí údolím faty morgany, což je dodnes oblíbený cíl mnoha trampů, lom Amerika, jižně od Prahy.

Film lze brát i jako počátek a vznik české, kaskadérské, filmové školy, která je velmi dobře známá i ve světě. Když tento film promítli Henrymu Fondovi, známému drsňákovi, tak plakal smíchem, který byl jistě upřímný. Film získal Stříbrnou mušli na XII. mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu, ještě v témže roce, kdy vznikl. A  nakonec půvabná drobnůstka na závěr. Až budete sledovat scénu na hřbitově, ve které Joe pěstí mravy padoucha Hogo Fogo, všimněte si náhrobku s nápisem „neznámý muž“. Je na něm, kupodivu (!), uveden rok narození.

Před 39 minutami
Nejdříve by bylo dobré otevřít učebnici fyziky. Gravitace je univerzální silové působení mezi všemi formami...
Před 1 hodinou
V pondělí 14. října se v prostorách CAMPu na Moráni uskutečnilo setkání s tvůrci ambiciózního...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 2 hodinami
Věnoval se především monumentální tvorbě figurálních děl, alegorickým sochám pro výzdobu architektury, pomníkům a portrétům....
Před 3 hodinami
V Malé galerii a půjčovně knihovny je expozice výjimečných obrazů instalována až do 22. října.
Dnes, 11:30
Blížící se konec války nezastihl německou armádu v optimální situaci. Její poslední nadějí se stalo silné...
Dnes, 10:44
Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často...
Dnes, 10:00
Recepty jídel ze sezónních přebytků, zbytků v lednici nebo té části zeleniny a ovoce, jež...
Dnes, 08:00
Jen pár kilometrů odtud je jedinečný turistický přírodní ráj. Město ale nabízí spousty nádherných zastavení.
Včera, 17:30
Další důkaz toho, že v Rusku je, či snad spíše bylo, možné opravdu cokoliv. Tento příběh...
Včera, 16:00
Kdo není rebel ve dvaceti, nemá srdce. Kdo jím zůstal ve třiceti, nemá rozum. Jistě...
Reklama