Pálení čarodějnic. Zvyk, který nikdo nechtěl

Stejně jako to loňské, ani letošní akce spojené s již tradičním pálením čarodějnic nebudou ve standardním módu. Koronavirus dusí nejen Českou republiku už druhý rok a tak se i tato tradice musí současné době podřídit. Jak to s ní ale bylo z historického hlediska? Rozhodně se nejedná o žádný z našich starodávných svátků.

Obyčej, o který nikdo nestál

Pálení čarodějnic či filipojakubská noc se koná v předvečer prvního máje. Jeho hlavními rysy jsou pálení ohňů a víra v čarodějnice. Také proto bylo už v polovině 19. století trnem v oku církvi. Ta tento zvyk zakazovala coby pověrečnou praktiku. Samotný zvyk ale není zmiňován v žádných staročeských pramenech a pravděpodobně vznikl pod německým vlivem. Jako Valpružina noc je totiž znám z německy mluvícího prostředí a Skandinávie.

S tímto obyčejem však neměla problém jen církev, také během druhé světové války se nemohl slavit, protože bylo zakázáno pálit venkovní ohně. Problém s ním měli i komunisté, kteří se tento zvyk snažili přejmenovat na „vatry míru“ a dát mu tak tu pravou „lidovou“ náplň. Všechna tato fakta jsou pak důvodem toho, že na mnoha místech naší země pálení čarodějnic zaniklo a výraznějšího rozmachu se dočkalo až s příchodem nového tisíciletí.

Slavný vodník Pepa Dvořák slaví narozeniny! Co jste o něm nevěděli?

Jak se slavilo dříve

V Čechách na přelomu 19. a 20. století zapalovali mladí lidé ohně, na různých vršcích, pastvinách či rozcestích, kolem kterých pak tančili. Zejména chlapci také přeskakovali žhnoucí polena nebo přímo celé plameny. Někde se na hranici upalovala loutka představující pomyslnou čarodějnici.

Také se do vzduchu metala zapálená košťata, jejich ohořelé části se pak nosily domů pro ochranu. S nadcházejícím prvním májem se také často stavěla májka, uklízelo hospodářství a do oken se umisťovaly větvičky za účelem ochrany.

Před 210 lety začal první rok na pražské konzervatoři, první škole svého druhu

Jak je to dnes

Pomineme nyní letošní a loňskou podobu tohoto zvyku, dále asi není potřeba vysvětlovat proč. V současnosti však funkce ohně ustupuje do pozadí – jednak ztratil svou magickou úlohu, ale také hlavní náplň celého večera se často děje mimo něj. Stejně tak už není tak zásadní, kde se oheň zapálí, už nemusí hořet na kopci, ale hoří tradičně na fotbalových hřištích, obecních loukách a podobně. Také zaniklo házení zapálených košťat do vzduchu.

Pálení čarodějnic si v současnosti zachovává ale i řadu „starých“ rysů. Zanikla však původní sociální, ochranná a náboženská funkce a z pálení čarodějnic se stala akce ryze společenská a zábavná. Často také osvětová, kdy například složky integrovaného záchranného systému ukazují své vybavení, simulují zásahy a podobně.

Pálení čarodějnic dnes probíhá jak v rodinné podobě, tak je v mnoha případech hromadně organizováno, buď přímo obcemi nebo různými spolky a sdruženími. Takové akce pak mají charakter určitého čarodějnického karnevalu obohaceného i o kulturní vyžití.

Dnes, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Dnes, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Dnes, 14:39
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Dnes, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Dnes, 14:30
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Dnes, 14:26
Miliony lidí už mají první dávku očkování za sebou a další před sebou. A jako...
Dnes, 11:31
Dnes si lze pochutnávat na stovkách druhů pochutin na dřívku. Jak už to ale tak...
Dnes, 10:58
Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16 600 obyvatel. Je to...
Dnes, 10:55
Ceny opět rostou, za co všechno si připlatíme?
Dnes, 08:57
Češi mají dnes poslední možnost vyplnit a odevzdat formulář ke sčítání lidu. Sčítání končí o...
Reklama