• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Památník Karla Čapka hledá potomky slavné Dášeňky

  30.6.2023
  Renata Říhová

  Praha 10 a především Vinohrady jsou spojeny se jménem velikána české literatury, se slavným spisovatelem, novinářem, dramatikem, ale i překladatelem a fotografem Karlem Čapkem.

  Poslední tři roky svého života prožil Karel Čapek ve Staré Huti u Dobříše, kde je jeho památník.

  Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše vyhlásil pátrání po potomcích slavné Dášeňky. Hledá se Dášeňka! Tak zní nová prázdninová výzva pro návštěvníky Památníku Karla Čapka. Spolu s akcí Letní putování za Dášeňkou na Strž začíná už 1. července.

  Dášeňka čili život štěněte

  Právě letos totiž uplyne už 90 let od prvního vydání půvabného díla Karla Čapka Dášeňka čili život štěněte. „Dášeňka se narodila zřejmě v roce 1932, kniha poprvé vyšla roku 1933. Ze vzpomínek Olgy Scheinpflugové i dalších Čapkových blízkých víme, že šlo o velmi živé psisko, které kousalo, trhalo a ničilo skoro vše, na co přišlo. Jak je to ostatně u hrubosrstých foxteriérů zvykem. Fenka okousala dokonce i Čapkovy šachové figurky. Víme také, že Dášeňčiny sourozence, další potomky její mámy Iris, s díky odmítali Čapkovi přátelé – pátečníci. Spisovatel Vladislav Vančura se prý nechal umluvit, ale snad už druhý den zastavilo u Čapkovy vinohradské vily Vančurovo auto a lékař – spisovatel pejska vrátil,“ uvedl ředitel Památníku Zdeněk Vacek.

  Letní putování za Dášeňkou

  Podle Vacka je až zarážející, jak málo toho víme o životě slavného pejska poté, co opustil domácnost Karla Čapka. Přitom upřímná Čapkova fascinace bílým štěňátkem, jehož maminkou byla jeho hrubosrstá foxteriérka Iris, dala vzniknout unikátní dětské knížce.

  „Putování po stopách slavného štěněte je určeno hlavně pro rodiny s dětmi. Těm vedle již tradičního zvýhodněného vstupného v létě nabídneme zcela nové papírové vystřihovánky s hádankami a kvízy na téma Dášeňčiných příběhů,“ řekl ředitel Památníku. Prázdninová výzva k pátrání po dalších osudech Čapkova psiska bude na Strži slavnostně vyhodnocena 23. září, kdy končí letní sezóna.

  „Nejpřínosnější a nejzajímavější informace z pátrání po osudech nejznámějšího pejska české historie se dočkají ocenění v podobě tematického dárkového balíčku a malého překvapení,“ sdělil Zdeněk Vacek. Dále připomněl, že v zahradní verandě, přistavené podle Čapkova návrhu v roce 1938, se nachází část stálé expozice Památníku určená právě dětem. Kromě textů, obrázků a fotografií si mohou prohlédnout zahraniční vydání dětských knížek bratří Čapků a ve skříňkách na ně čeká i několik stylových hraček.

  Nové vystřihovánky a pracovní listy

  Hlavní novinkou léta na Strži jsou nové papírové vystřihovánky s hádankami a kvízy na téma Dášeňčiných příběhů, zábavné i vzdělávací materiály pro školáky a předškoláky, které speciálně pro Strž vytvořily Kateřina Zelingerová a Ilona Mach: „Jsme moc rády, že jsme se mohly podílet na jejich vzniku. Snad budou dělat radost všem návštěvníkům Památníku, ale i těm, kteří si s nimi budou hrát doma nebo ve škole.“

  „Jednotícím motivem je právě Dášeňka a další psí kamarádi. Karel Čapek měl totiž ke zvířatům hezký vztah, v jeho tvorbě se prohánějí i další psi a kočky. Své pohádky si tak vysloužili také pejsek Voříšek a kočka Jůra. Jedině Dášeňka však vydala na celou knížku. Pro děti jsou připravené naše nové pracovní listy, deník štěňátka, papírové přání k narození štěňátka a návody k výrobě jednoduchých tematických hraček. Ty zvládnou i menší děti buď samy, nebo s pomocí rodičů,“ doplnil Vacek.

  Karel Čapek, zvířata a patník

  Jak dále uvádí Zdeněk Vacek, Dášeňka na Strži nikdy nebyla, protože Karel Čapek sem přijel až v pozdním létě roku 1935. Její psí duch je tu však všudypřítomný. „Mnohé rodiny s dětmi sem přicházejí se svými čtyřnohými mazlíčky, pro které máme v zahradě Čapkova letního domu instalován pískovcový patník Dášeňky. Je z roku 2013 a vytvořil ho sochař Michael Stránský. Děti i dospělé na něm pobaví reliéfy na motivy Čapkových ilustrací,“ řekl Vacek.

  A kam se vlastně Dášeňka poděla poté, co se ze štěňátka vyklubal dospělý pejsek? „Dášeňka putovala do jedné myslivny, kde měla volnější výběh. Ale kdy, kam a ke komu zamířila, jakého věku se dožila, zda měla potomky a jestli její linie pokračuje dodnes, to všechno jsou otázky, jejichž zodpovězení je výzvou pro nadšené čapkovsko-kynologické badatele. I proto vznikla naše výzva, Hledá se Dášeňka,“ dodal ředitel Památníku.

  Letní novinky a posezení pod čapkovskou pergolou

  Nejmenším návštěvníkům Strže nabízí Památník i dva multimediální kiosky s interaktivními kvízy, jimiž děti provádí digitalizovaná originální figurka Čapkova robota. Zahradu v létě oživí také nové citáty z děl Karla a Josefa Čapkových. „Citáty jsou umístěny na závěsných bannerech, které návštěvníci najdou v pergole s lavičkami. Je to klidné místo jako stvořené k seznámení se s nadčasovými myšlenkami obou bratrů,“ doplnil Vacek.

  Památník letos pokročil i s modernizací Naučné stezky Karla Čapka. Pro děti tu na jednotlivých zastaveních stezky čekají nové úkoly a Památník jim k nim nabídne také aktualizované pracovní listy. I ty jsou, stejně jako materiály k Letnímu putování za Dášeňkou, ke stažení na webu capek-strz.cz Na naučné stezce najdou dětští návštěvníci také upozornění na hračky a další papírové novinky na téma Dášeňka. Rodiny s dětmi ocení i nabídku občerstvení v bistru, kromě posezení pod stromy je k dispozici původní krytá pergola Karla Čapka.

  Na stojanech v zahradě je pak možné shlédnout i výstavu Robot: Born in Czechia, known all over the world (Robot: narozen v Čechách, známý po celém světě). Památník Karla Čapka ji připravil v angličtině při příležitosti loňského předsednictví Česka v Radě EU.

  Do 20. září je tu navíc k vidění výstava Zlatý kluk citlivý o generálu Leopoldu Firtovi, příteli a lékaři Karla Čapka, laskavém člověku se srdcem bojovníka, který se později zúčastnil bojů u Tobruku.

  Zdroj: TZ Mediatraining


  Témata:

  Nepřehlédněte